Rodinný dům Srbín

Rodinný dům Srbín

Mukařov - Srbín

(30. 4. 2019) martin cenek architecture

   
 
 
 
 

Rodinný dům Srbín

Vila byla navržena na velkém, z části zalesněném pozemku v kontaktu s rybníkem, který se nachází v otevřenější části parcely. Cílem bylo hmotu domu zasadit do terénu tak, aby splynula s okolní zahradou a svahem a minimalizovala se její stopa, a to nejen pomocí zapuštění stavby do svahu a částečného překrytí terénem, ale též volbou materiálů – stěny vystupující nad terén jsou z lomového kamene podobného tomu, který je na pozemku hojně dostupný.
Objekt je složen ze dvou základních jednoduchých hmot, z nichž ta spodní, tedy hlavní obytné podlaží, je z části zapuštěna v terénu. Její do zahrady orientované plochy jsou celoplošně bezrámově prosklené a umožňují propojení interiéru se zahradou. Proti svahu a směrem k sousednímu pozemku na severovýchodní straně je hmota přízemí vymezena opěrnými zdmi z lomového kamene. Stejný obklad pokračuje i v interiéru.
Hmota patra je výrazně menší a ustoupená oproti hraně přízemí. Je z logiky své soukromější funkce uzavřenější, fasáda je z velké části obložena kamenem. Velká okna z ložnic stíněná posuvnými okenicemi z perforovaného plechu jsou orientovaná na jihovýchod a umožňují výstup na jednoduchou dřevěnou palubu přecházející v zelenou střechu a horní část zahrady.
Interiér je otevřený, volně plynoucí ze vstupní haly do obytného prostoru okolo bloku kuchyně, šatny a výtahu z garáže a technických prostor. V místě změny světlé výšky prostoru je vložen blok s oboustranným krbem oddělující jídelní a odpočinkovou část. Celé přízemí lemuje krytá terasa. Výrazným prvkem interiéru je konzolové ocelové schodiště osvětlené střešním světlíkem.
Jedná se o nízkoenergetický dům s důrazem na využití solárních zisků v zimních měsících a eliminaci přehřívání po zbytek roku.


Autorská zpráva

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2017

Komentáře ke článku

 
 
 
 

1. 5. 2019 01:53:24. Re: Rodinný dům Srbín. Helena Česaná

 
 
 
 

1. 5. 2019 01:53:24. Re: Rodinný dům Srbín. Helena Česaná

  Nádherné !!!


Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz