Rodinný dům, Tutzing

Rodinný dům, Tutzing

(8. 4. 2020) Ateliér SAD

   
 
 
 
 

Rodinný dům, Tutzing

Architektonický návrh tohoto domu byl už třetím projektem, nad kterým jsme se s investorem sešli. Opět šlo o velmi příjemnou spolupráci založenou na vzájemné důvěře. Českoněmecká rodina se rozhodla přestěhovat z Prahy nastálo do Německa, pro své budoucí bydliště si vybrali obec na břehu jezera Starnberger See. Jezero obklopuje nádherná příroda bavorského venkova, přesto v přímém dosahu města (tato lokalita patří vzhledem k cenám pozemků a nemovitostí k nejdražším na světě). Pozemek, který si investor pro stavbu vybral, byl na ideálním místě, ale poměrně malý, tmavý a zastíněný porostem. Zadáním bylo tedy vměstnat na stavební parcelu co nejprostornější dům pro bydlení čtyřčlenné rodiny a jejích hostů. Přivést na zahradu i do domu světlo, počítat přitom i s plánovanou zástavbou v okolí.
Konečnou podobu stavby vždy ovlivňuje mnoho na sobě nezávislých faktorů. Představy a zadání investora, možnosti lokality, rozpočet, podmínky místních úřadů. V tomto případě byl účastníkem tvůrčího procesu člen nečekaný – půdorys novostavby domu se částečně podřídil majestátnímu liliovníku tulipánokvětému. Vznikly dva propojené domy vzájemně osově posunuté, dvě hmoty zakousnuté jedna do druhé. Dům se elegantně obtočil kolem stromu a přirozeně rozčlenil zahradu na příjemná rozlehlejší zákoutí.
Domy mají společnou platformu, na jejich spojnici se nachází schodiště propojující všechna tři patra: společné sklepní prostory, resp. garáž, vinný sklep, saunu, společenskou místnost a úložné prostory. První patro s kuchyní na jedné straně a obývacím pokojem na protější straně propojených domů. Schodiště je lehké, doplněné o nerezové sítě, a jeho schodnice jsou konstruovány tak, aby bylo při používání nehlučné. Vystoupáme-li po něm do druhého patra, dojdeme do ložnic rodičů, ty jsou v předním domě nad obývacím pokojem, případně do pokojů mladší generace, které jsou v druhém navazujícím domě nad kuchyní. 
Díky terasám, z nichž jedna vychází z centrální haly, další z obýváku a třetí z přízemních prostor navazujících na garáž, a díky posuvným fasádám, je dům propojen se zahradou, otvírá se okolí. Zelená střecha garáže byla využita jako japonská zahrada. Spolu s rozrůstající se vysazenou zelení bude narůstat i přirozená a neagresivní bariéra zajišťující základní soukromí obyvatel. Ze všech místností je výhled do zahrady, z ložnice na jezero.
Součástí stavby a interiéru bylo množství funkčních detailů. Zatmavovací skla v horní části štítu zabraňují přílišnému průchodu slunečních paprsků v místech, kde nebylo z estetických i praktických důvodů možné použít závěsy nebo jiné zastínění. Oboustranný krb je spolu s halou a schodištěm dalším propojovacím prvkem obou domů. V obývacím pokoji je pohovka Prado designera Christiana Wernera s opěrkami, které je možno přesouvat podle nálady a aktuální potřeby. Díky tomu se elegantně a snadno mění její orientace v místnosti. Je ideální k sezení i ležení, opěrky nebrání ve výhledu do zahrady, lze je použít i jako podsedáky. Pohovka je doplněna o stolky ze série nábytku Origami, jejímž autorem je atelier SAD. Do společenské místnosti byl vybrán policový systém české značky Master&Master, který se vyznačuje lehkou, ale bytelnou konstrukcí. Kuchyně včetně jídelního stolu vznikla na míru podle návrhu ateliéru a vytvořila ji, stejně jako většinu interiéru, realizační firma MY76. Dalšími takovými prvky jsou betonové obklady domu, osvětlení v zábradlí po celém obvodu terasy, průsvity z povrchu terasy do spodního patra, tedy do společenské místnosti v suterénu nebo například úsporné řešení úložných prostor v ložnicích.

V návrhu jsme uvažovali i o případném vybudování výtahu z prvního patra do druhého tak, aby byl dům bezbariérový. V době výstavby to nebylo nutné, do budoucna tato možnost existuje, a to bez nutnosti větších zásahů do konstrukce stavby. Počítalo se i s další výstavbou v bezprostředním okolí, čemuž byl částečně přizpůsoben návrh zahrady a příjezdové cesty. 
Dům má vlastní solární elektrárnu a tepelné čerpadlo, což je v současné době při stavbě v Německu jednou ze základních podmínek stavby. Liliovník pak tvoří přirozenou dominantu zahrady, tyčí se nad vchodem, zdobí a v létě poskytuje příjemný stín.

Autorská zpráva
Foto: Tomáš Souček


 

 

Realizace interiéru: MY76
Spolupráce: David Hönig

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2019

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

16. 4. 2021 15:44:03

Re: Praha má plán, jak zlepšit bytovou situaci

Velké fráze plné prázdných slov. Ani jedno o tom, jak se společně s růstem zastavěnosti a zahuštění stavbami zlepší životní prostředí bývalých industriálních ploch, často bez veřejné zeleně, ani jak se vyšší počet obyvatel projeví v přeplnění sítí MHD v době špiček. ani Ň o tom, jak bude ošetřena prostupnost přeplněných vnitřních pražských komunikací i magistrály a spojek a totéž platí o umístění parkovacích a odstavných ploch pro nové rezidenty, když dnes jich až 50% chybí pro ty stávající téměř v celé Praze. Samé plány plné ničeho. Jen byty, a související TI a DI je vedlejší, přitom je základnou pro další rozvíjení osídlení v Praze. Kapacity starých inženýrských sítí, ČOV i zdrojů vody jsou již dnes přetíženy. Významné orgrtanizace zásadní pro denní provoz města, jako je mj. i TSK, jsou bez potřebného počtu kvalifikovaných techniků a takové zajímavé, leč postradatelné organizace jako je IPR , ty mají lidí a schopných přebytek. Co vše se v Praze dělá špatně, na co lidé na Magistrátě absolutně nestačí? Na všechno. Pouze zaměstnanost úředníků pořád zvyšují. Jak hloupé, jak sebevražedné, jak nekompetentní! Pan Hřib celou tuto vážnou roli řídit moudře chod města nezvládá, zrovna jako VŠICHNI JEHO PŘEDCHŮDCI! I v Praze ryba smrdí od hlavy a je jedno, zda jde o vládu nebo Magistrát. Stejní lidé, nezodpovědní, s plnými kapsami peněž za své benefity, ale výsledek jejich činností pro občany je katastrofální.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz