Rodinný dům, Tutzing

Architektonický návrh tohoto domu byl už třetím projektem, nad kterým jsme se s investorem sešli. Opět šlo o velmi příjemnou spolupráci založenou na vzájemné důvěře. Českoněmecká rodina se rozhodla přestěhovat z Prahy nastálo do Německa, pro své budoucí bydliště si vybrali obec na břehu jezera Starnberger See. Jezero obklopuje nádherná příroda bavorského venkova, přesto v přímém dosahu města (tato lokalita patří vzhledem k cenám pozemků a nemovitostí k nejdražším na světě). Pozemek, který si investor pro stavbu vybral, byl na ideálním místě, ale poměrně malý, tmavý a zastíněný porostem. Zadáním bylo tedy vměstnat na stavební parcelu co nejprostornější dům pro bydlení čtyřčlenné rodiny a jejích hostů. Přivést na zahradu i do domu světlo, počítat přitom i s plánovanou zástavbou v okolí.
Konečnou podobu stavby vždy ovlivňuje mnoho na sobě nezávislých faktorů. Představy a zadání investora, možnosti lokality, rozpočet, podmínky místních úřadů. V tomto případě byl účastníkem tvůrčího procesu člen nečekaný – půdorys novostavby domu se částečně podřídil majestátnímu liliovníku tulipánokvětému. Vznikly dva propojené domy vzájemně osově posunuté, dvě hmoty zakousnuté jedna do druhé. Dům se elegantně obtočil kolem stromu a přirozeně rozčlenil zahradu na příjemná rozlehlejší zákoutí.
Domy mají společnou platformu, na jejich spojnici se nachází schodiště propojující všechna tři patra: společné sklepní prostory, resp. garáž, vinný sklep, saunu, společenskou místnost a úložné prostory. První patro s kuchyní na jedné straně a obývacím pokojem na protější straně propojených domů. Schodiště je lehké, doplněné o nerezové sítě, a jeho schodnice jsou konstruovány tak, aby bylo při používání nehlučné. Vystoupáme-li po něm do druhého patra, dojdeme do ložnic rodičů, ty jsou v předním domě nad obývacím pokojem, případně do pokojů mladší generace, které jsou v druhém navazujícím domě nad kuchyní. 
Díky terasám, z nichž jedna vychází z centrální haly, další z obýváku a třetí z přízemních prostor navazujících na garáž, a díky posuvným fasádám, je dům propojen se zahradou, otvírá se okolí. Zelená střecha garáže byla využita jako japonská zahrada. Spolu s rozrůstající se vysazenou zelení bude narůstat i přirozená a neagresivní bariéra zajišťující základní soukromí obyvatel. Ze všech místností je výhled do zahrady, z ložnice na jezero.
Součástí stavby a interiéru bylo množství funkčních detailů. Zatmavovací skla v horní části štítu zabraňují přílišnému průchodu slunečních paprsků v místech, kde nebylo z estetických i praktických důvodů možné použít závěsy nebo jiné zastínění. Oboustranný krb je spolu s halou a schodištěm dalším propojovacím prvkem obou domů. V obývacím pokoji je pohovka Prado designera Christiana Wernera s opěrkami, které je možno přesouvat podle nálady a aktuální potřeby. Díky tomu se elegantně a snadno mění její orientace v místnosti. Je ideální k sezení i ležení, opěrky nebrání ve výhledu do zahrady, lze je použít i jako podsedáky. Pohovka je doplněna o stolky ze série nábytku Origami, jejímž autorem je atelier SAD. Do společenské místnosti byl vybrán policový systém české značky Master&Master, který se vyznačuje lehkou, ale bytelnou konstrukcí. Kuchyně včetně jídelního stolu vznikla na míru podle návrhu ateliéru a vytvořila ji, stejně jako většinu interiéru, realizační firma MY76. Dalšími takovými prvky jsou betonové obklady domu, osvětlení v zábradlí po celém obvodu terasy, průsvity z povrchu terasy do spodního patra, tedy do společenské místnosti v suterénu nebo například úsporné řešení úložných prostor v ložnicích.

V návrhu jsme uvažovali i o případném vybudování výtahu z prvního patra do druhého tak, aby byl dům bezbariérový. V době výstavby to nebylo nutné, do budoucna tato možnost existuje, a to bez nutnosti větších zásahů do konstrukce stavby. Počítalo se i s další výstavbou v bezprostředním okolí, čemuž byl částečně přizpůsoben návrh zahrady a příjezdové cesty. 
Dům má vlastní solární elektrárnu a tepelné čerpadlo, což je v současné době při stavbě v Německu jednou ze základních podmínek stavby. Liliovník pak tvoří přirozenou dominantu zahrady, tyčí se nad vchodem, zdobí a v létě poskytuje příjemný stín.

Autorská zpráva
Foto: Tomáš Souček


 

 

Realizace interiéru: MY76
Spolupráce: David Hönig

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*