Rodinný dům u Olomouce

Rodinný dům u Olomouce

(14. 4. 2020) Ateliér Prodesi

   
 
 
 
 

Rodinný dům u Olomouce

Mladá rodina si splnila sen o zdravém a příjemném bydlení v malé obci s dobrou dostupností do města, kde pracují. Domovem se pro ně stala dřevostavba postavená na klíč dle individuálního projektu. Stavba má přátelský výraz a vlídný interiér na přiměřené užitné ploše. Má důmyslně uspořádanou dispozice a vyvážené proporce.
Dřevostavba byla vybudována v přední třetině podlouhlé parcely. U vstupu/vjezdu na pozemek je umístěné kryté parkovací stání se skladem na nářadí. Obdélníkový půdorys domu reaguje na tvar pozemku, jeho podélná osa je orientovaná ve směru západ–východ. Stavba byla inspirována tradičními chalupami, pro ráz obce představuje vysokou přidanou hodnotu. Základním archetypálním tvarem hmoty se strmější sedlovou střechou prostupuje hranol, kterým je na jihu rozšířená společenská část domu v přízemí a v podkroví vytvořený vikýř. Na severní straně je mělký vikýř pro prostor schodiště a koupelny. Materiálové řešení: přírodní dřevěný obklad, bílá omítka, antracitová barva střechy a světle šedé okenní rámy.
Interiéry jsou uspořádány racionálně s ohledem na funkci a orientaci k světovým stranám. Hygienické zázemí, šatník a schodiště jsou podél severní strany domu, směrem na jih obytný prostor s pobytovou terasou. Denní zónu v přízemí tvoří propojené prostory kuchyně, jídelny a odpočinkové části s velkou knihovnou. Ložnice rodičů v přízemí má orientaci na východ, v podkroví jsou dětská ložnice a herna, pracovna a koupelna s WC. V místnostech jsou viditelné masivní dřevěné panely, světlé dřevěné stěny doplňují převážně světlé barevné odstíny ostatních prvků v interiéru. Vnitřek domu, který působí útulně a prostorně, je současně ve vizuální harmonii s exteriérem stavby.
Na zahradě majitelé domu vysadili ovocný sad a zakládají zeleninové záhony, na stavbu bazénu nepomýšlí.

Autorská zpráva
Foto: Milan Hutera
Realizace byla vybraná do publikace Ročenka dřevostaveb 2019 a na mezinárodní přehlídku Salon dřevostaveb 2020.

Autor: Prodesi – Václav Zahradníček, Hana Bartoňová
Projekt: Josef Tománek
Dodavatel: Domesi, s. r. o.
Užitná plocha: 154 m2

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2018

Komentáře ke článku

 
 
 
 

16. 4. 2020 16:38:40. Re: Rodinný dům u Olomouce. Jitka

 
 
 
 

16. 4. 2020 16:38:40. Re: Rodinný dům u Olomouce. Jitka

  Úžasná knihovna. Tiše závidím.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz