Rodinný dům v Braníku

Rodinný dům v Braníku

Praha-Braník

(2. 10. 2015) David Kraus

   
 
 
 
 

Rodinný dům v Braníku

Pozemek se nachází v jižní části Prahy ve svažité oblasti Braníka, orientován je ve směru východ – západ, ze severní strany je nad úrovní stoupající hlavní komunikace v jejím nejnižším bodu o tři metry, z východu k němu vede příjezdová cesta.
Pro návrh bylo základní a určující umístění domu na parcele a nalezení základní architektonické koncepce. Dům se skládá ze tří hlavních částí – západní zahrada, objem obývacího prostoru s kuchyní, a nakonec věž se soukromou části ložnic. Základní koncepcí bylo umístnění a tvarování stavby tak, aby maximálně využívala západní zahrady a propojení interiéru s exteriérem pomocí několika teras. V přízemí se otevírá jednopodlažním obytným prostorem do západní zahrady, ložnicové patro má přístup na pochozí střechu obývací části, a třetí - nejvyšší úroveň - představuje vyhlídková terasa věže. Obytná část byla umístěna na severní hranici pozemku, do ulice působí jako zídka nebo plot, který zahradu vizuálně odděluje od hlavní komunikace. Věž odcloňuje pozemek od příjezdové cesty a zároveň dotváří ulici podle logiky samostatně stojících domů, takže vznikl urbanistický akcent na nároží ulic.

Dispoziční řešení
Systém obslužných a doplňkových místností je umístěn v podzemním podlaží. Hlavní obytný prostor, který má jižní a západní slunce, byl orientován do centra pozemku a je přímo napojen na terasu. Tvarováním věže kromě zohlednění orientace na světové strany a maximálního využití pozemku získáváme přístup na společnou terasu z ložnic. Natočením hmoty druhého patra také vytváříme závětří u vstupu do domu.
Obytné podlaží tvoří kuchyň spojená s obývacím pokojem, do které se vchází ze zádveří nebo přes chodbu. Obývací pokoj je napojen na vnější terasu, která je od ulice oddělena systémem vertikálně orientovaných dřevěných lamel. Od vizuálního střetu se západním sousedem jej chrání objem zahradního domku, který také řeší problém nevhodného živého plotu z tují.
Na vstupní prostor navazují koupelna s wc a šatna, po levé straně je umístěna ložnice s vlastní koupelnou přístupná přes soukromou šatnu. Na druhé podlaží s ložnicemi dětí a koupelnou se dostáváme pomocí schodiště uprostřed disposice.  V severní části prvního patra je umístěno zázemí zahrady.

Architektonicky je dům členěn do hmot jednotlivých obytných prostor, které jsou natočeny na příznivé světové strany - obývací prostor do zahrady na jih a západ, v těchto částech je prosklený. Ve věži je ložnice rodičů orientována na jih, okna dětských pokojů na západ do zahrady. Povrchovou úpravu obvodových zdí tvoří bílá strukturovaná omítka. Okenní výplně jsou hliníkové s trojskly, venkovní terasy jsou z wpc, zábradlí tvoří sklo bez madla, zakrytí venkovní terasy bylo provedeno plechem s vyřezanými otvory jako vzorem s eloxovaným nátěrem na povrchu. 

Dům je zděný s fasádní úpravou strukturované bílé omítky. Základy tvoří železobetonová deska s betonovými pasy do nezámrzné hloubky, vnitřní příčky jsou zděné, důraz se kladl na jejich akustické vlastnosti. Vnitřní schodiště bylo navrženo jako betonové se skleněným zábradlím.

Autorská zpráva

 
Autor: ARCHITEKTURA, s.r.o. - Ing. arch. David Kraus, spolupráce Ing. arch. Valéria Polakovičová

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2015

 
 
 
 
50.0344022
14.4155652
Rodinný dům v Braníku

Rodinný dům v Braníku
Praha-Braník

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

8. 12. 2021 17:10:41

Re: Parkovací dům Černý Most

Tleskám! Radost trochu kalí, že zde vzniká první vzorová vlaštovka asi tak 30 let poté, co by bylo takové vlaštovky potřeba, ale zaplaťpánbu za ty dary. Bohužel tak je to s námi tady v české kotlině pořád a asi jenom výjimečně bychom hledali počiny a osobnosti, jež nereagují na minulost či v lepším případě horkotěžko dohánějí palčivou přítomnost, ale hledí do budoucnosti (jo, hned mě napadl Jan Antonín Baťa, dovedeme si vůbec představit někoho takového v současnosti?). A tak když vytrváme v úsilí, budeme snad za 50 let tam, kde je civilizovaný svět dnes... V mladickém optimismu 89. roku minulého století jsem si chvíli myslel, že by snad tohle prokletí mohla naše společnost konečně překonat a že bychom se snad konečně mohli stát skutečně moderním státem na evropské špičce. Ale dost rychle mě to přešlo (přišla doba žvástů o "spálené zemi" a následná dekadence "oposmlouvy") a dnes už ten optimismus nějak nenacházím. (Stavba 6 km obchvatu Horní Lukavice od zahájení bude trvat 4 roky... čtyři dlouhé roky...) Za 8 let vlády těch, co "nekecejí, ale makají", jsme viděli, že populismus diletantů, kteří chtějí řídit stát jako firmu, jenom k tomu bohužel nemají nejmenší kompetence, taky nikam nevede. Před všemi budoucími vládami (ale to platí i pro všechny firmy a lidi v nich) tu stojí obrovský úkol - začít to strašné zpoždění konečně nějak dohánět. K dluhu komunismu se bohužel začíná přičítat dluh neschopnosti naší generace, a to ten dluh komunismu ještě nebyl zahlazen ani zdaleka. A k tomu výzvy doby, které nás v devadesátkách ani omylem nenapadly...(A budou mnohem vážnější, než si kdo odváží dnes vyslovit nahlas.) Budete muset, milí třicátníci a mladší, asi opravdu zabrat. Budete lepší a úspěšnější, než jsme byli my? Moc bych vám to přál, opravdu ano.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz