Rodinný dům v Černošicích

Rodinný dům v Černošicích

(16. 11. 2015) Pavel Horák

   
 
 
 
 

Rodinný dům v Černošicích

Zachování intimity interiéru a respekt k soukromí sousedů uzavírá stavbu ze tří stran. Naopak svou jihovýchodní stranou se vila otevírá všemi obytnými místnostmi. Stala se tak součástí zahrady, která volně přechází přes venkovní obytný prostor pod vykonzolovaným patrem do interiérů.
Rodinný dům pro čtyř až pětičlennou rodinu vytváří moderní prostředí pro bydlení, svou orientací a usazením v severozápadní části zahrady však respektuje charakter zástavby starší obytné čtvrti.

Dispozice vznikala jako příběh, který se utvářel na základě každodenního života rodiny. Do domu se od ulice vstupuje po kryté „lávce“, na kterou dohlíží okno z kuchyně. Soukromí zahrady chrání zastřešené stání pro dvě auta a malá dřevěná stavba, která slouží jako sklad. Zádveří plynule přechází do obytného prostoru přes halu. Tu je možné z obou stran uzavřít posuvnými dveřmi a přidělit jí a navazujícímu schodišti funkci obytnou nebo spojovací. V přízemí je vedle velkého obytného prostoru s jídelnou, kuchyní a spíží i pokoj pro hosta, využívaný jako pracovna. Pokoje v patře jsou racionálně uspořádány podél jihovýchodní fasády domu a nabízí výhled do klientovy zahrady, tím zajišťují svým obyvatelům intimitu. Dispozice pokojů je vytvořena tak, aby v budoucnu mohly vzniknout tři dětské pokoje.

Pro tuto dřevostavbu byl použit konstrukční systém two by four. Hlavní nosné podélné prvky vykonzolované části jsou z ocelového profilu, vnitřní nosné stěny jsou z KVH řeziva. Opláštěny byly sádrokartonovými deskami kotvenými do ocelových systémových profilů. Stěny jsou spřaženy věncovými trámy, na kterých jsou uloženy stropní trámy a krokve (nad 2. NP) a celoplošné pobití OSB deskami. Konstrukci střechy tvoří trámy KVH 80 x 180 mm, zakryté zespodu pohledovou SWP deskou. Střešní krytina na ploché střeše byla provedena pomocí modifikovaných asfaltových pásů.

Použité materiály na fasádě: omítka, deskový obklad Cembrit Express 400x800 v černé barvě, obklad Cembrit v bílé barvě a dřevěný modřínový vertikální obklad. Okna s dvojsklem jsou z vnější strany z probarveného plastu ve stříbrné barvě. Před okny jsou v 2. NP předokenní rolády.

Autorská zpráva

 

Autoři: Ing. arch. Pavel Horák, spolupráce Ing. arch. Klára Vratislavová

Projektant: Ing. Jakub Smeykal

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2014

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz