Rodinný dům v Českém ráji
(6. 1. 2021) ASGK Design s.r.o.
Rodinný dům v Českém ráji
Rekonstrukce stodoly (rok 2005)
Místo původní zemědělské usedlosti bylo v průběhu
let postupně transformováno pro rekreační účely. Skládalo se ze tří objektů –
vejminku, stodoly a špejcharu. Již v 70. letech minulého století byla
stodola adaptována na rekreační objekt, který však přestal vyhovovat nárokům
svých majitelů. Do příběhu této stavby vstoupilo studio ASGK design již
v roce 2005. Projekt na přestavbu původní stodoly a špejcharu byl
realizován o dva roky později. Ústřední budova stodoly zaznamenala radikální
zásah do dispozice, jejíž hlavním účelem bylo propojení obytného prostoru přímo
se zahradou. Předobrazem byla archetypální stodola se středním průjezdným
traktem, který je transformován do velkorysého prosklení fasád, které vytváří
průhled domem.
Novostavba (rok 2019)
V roce 2017 oslovili klienti ateliér ASGK znovu.
Tentokrát s představou o nahrazení původního vejminku, jehož zazděná
dřevěná hrázděná konstrukce začala postupně degradovat. Výsledkem této výzvy je
nově zděná stavba menšího dvoupodlažního rodinného domu pro čtyřčlennou rodinu
se dvěma dětmi. Nový dům doplňuje původní trojdomí a dokončuje tak kompletní transformaci
historické zemědělské usedlosti, jejíž stopa i náboj zůstaly uchovány.
Původní vejminek podélného tvaru byl nepodsklepeným
jednopodlažním objektem s podkrovím. Nový dům reflektuje hmotu a umístění původního
objektu a upravuje je tak, aby vyhověly přáním klientů a poměrům v území. Hlavní
inspirací návrhu byla výjimečná lokalita mezi dvěma dominantami – přírodní a
kulturně-historickou. Pískovcová skála lemuje pozemek ze severo-východu,
zatímco nejcennější výhledy na středověký hrad směřují na jiho-západ. Umístění
pozemku s sebou přináší specifika, která plynou z požadavků pro
výstavbu v oblasti CHKO a ochranném pásmu nemovité kulturní památky. Návrh
domu reflektuje přítomnost historického a přírodního elementu, které spolu zde
úzce souvisí. Snoubí je v hlavní motivy návrhu, provázející celý dům.
Nový dům má dvě obytná nadzemní podlaží (přízemí a
podkroví) a je – stejně jako původní vejminek, zastřešen tradiční sedlovou
střechou. Stávající objekty na pozemku tvoří s novým domem kompoziční a
funkční celek. Nový dům je stejně jako původní bouraná budova orientován na
pozemku podélně. Oproti původnímu vejminku je mírně natočen
v severo-jižním směru, aby vytvořil co nejlépe využitelný venkovní prostor.
Ten je nově členěný na intimnější část dvorku obestavěného trojdomím a prostrannějším předpolím před nově vzniklým domem. Domy společně tvoří kompozici reflektující tradiční
strukturu rostlé vesnické zástavby.
Na sousední parcele se nachází necitlivá novostavba masivního rodinného domu, která nahradila původní útlý jednopatrový vesnický domeček. Sousední dům zásadně a nepříznivě ovlivňuje hmotové poměry v území, které návrh novostavby útlejšího rodinného domu zmírňuje. Důležitou podmínkou umístění stavby bylo zachování současného výhledu na hrad – významné pohledové kvality celého okolí, ze stávající budovy (původní stodoly). S tímto cílem je novostavba vůči původnímu vejminku natočena blíže ke skále, díky čemuž její štít zároveň odstiňuje přímý pohledový kontakt s rušivým domem na sousedním pozemku.
Novostavba rodinného domu je navržena tak, aby svým vzhledem zachovávala ráz a tvarosloví tradiční místní výstavby, jsou zde však použita i novodobá řešení, která dotvářejí celkový koncept domu.
Dispozice domu
Do domu se vstupuje prosklenými dveřmi ze zápraží. Po průchodu předsíní s provozní částí domu a sociálním zázemím se prostor otevírá do velkorysého obývacího pokoje s jídelnou a kuchyní. Hlavní obytný prostor je orientován jihozápadním směrem. Navazuje na něj zastřešené zápraží, které se využívá jako terasa pro posezení před domem. Centrální prostor domu je otevřený, vzdušný a bohatě prosvětlený díky proskleným plochám z jihu, západu a východu. Takto je obytný prostor osvětlen po většinu denní doby. Ústředním motivem centrálního prostoru je krb, který se nachází při jihovýchodní stěně a v podélné ose místnosti pohledově spojuje všechny funkce, které hlavní obytný prostor naskýtá. Místnost je vybavena velkým stolem k pohodlnému usazení celé rodiny. Obývací pokoj je propojen s druhým podlažím přímým schodištěm, pod nímž se nachází spíž, která je takto situována v těsném dosahu kuchyně.
V přízemí je dále navržena komora a vestavěné skříně s dostatečnou kapacitou úložných prostor. Ze vstupní chodby je přístupná technická místnost s tepelným čerpadlem a příruční toaleta.
V podkroví je umístěna ložnice rodičů, dva dětské pokoje, koupelna se sprchovým koutem a samostatné WC s umývátkem. Díky navrženým vikýřům lze pohodlně využívat celé podkroví domu. Všechny ložnice mají okna orientovaná jihozápadním směrem, který skýtá kýžený výhled k dominantě nedalekého hradu. V ložnici rodičů je ve vikýři navrženo vysoké francouzské okno, které nabízí nádherný výhled do okolí a těsné spojení s přírodou. Dětské pokoje mají navržena okna s parapetem. Místnosti jsou doplněny na míru zhotoveným vestavěným nábytkem. Koupelna a místnost WC jsou osvětleny a provětrávány okny severovýchodními, tj. směrem ke skále. Stejným směrem jsou orientována i okna nad schodištěm, kde monumentalita a všudypřítomná blízkost skály nejvíce vyniká.
Materiálové řešení
Materiálové řešení domu je laděno dle technických i estetických požadavků s ohledem na tvorbu v kulturně-historicky významném prostředí. Exteriér domu je laděn do odstínů, které mají reference v okolním prostředí přírodním i uměle vystavěném. Pro fasádu je navržena šedo-béžová barva, která odkazuje k odstínu pískovcové skály za domem, a podporuje pohledové splynutí domu a skály. Výraznějšími prvky na fasádě (a zároveň i v interiéru) jsou okenní rámy, pro které byla vybrána vínově červená barva. Tato barva je inspirována červenými javory v zahradě a navazuje též na barvu okenních rámů ostatních objektů. Slunné zápraží, které je zároveň vstupem do domu, je podezděno přírodním kamenem, na které jsou položena dřevěná terasová prkna. Celé zápraží kryje subtilní ocelová konstrukce zastřešena šedým bezkomůrkovým polykarbonátem.
Interiér domu je světlý s využitím přírodních materiálů v co nejvyšší míře. Neutrální řešení interiéru dává vyniknout nádherným výhledům orámovaným vínově červenými rámy oken a spojení s krajinou. Strop v přízemí tvoří přiznaná nosná konstrukce dřevěných trámů, které jsou spolu s prkenným záklopem opatřeny lehkou poloprůhlednou bílou olejovou lazurou. Podlahu v hlavním obytném prostoru tvoří velkoformátová keramická dlažba v barvě terracoty s podlahovým vytápěním. Hlavní obytný interiér je doplněn antracitovými kovovými detaily včetně stropních válcovaných U profilů lemujících otvor schodiště. V podkrovních ložnicích je na podlaze použito přírodní jasanové dřevo s výraznou kresbou, která je podtržena okolními neutrálními povrchy v místnostech. Zajímavostí interiéru je barevná keramická mozaika tvořena trojúhelníkovými barevnými segmenty v koupelnách, která byla navržena na míru.
Technické a technologické řešení
Konstrukčně se jedná o nepodsklepenou zděnou stavbu z tvárnic Porotherm. Strop je dřevěný trámový. Stavba je založena na železobetonové základové desce. Skladba sedlové střechy byla navržena dvouplášťová s dřevěnými krokvemi, mezikrokevní izolací a provětrávanou mezerou. Krytinu střechy tvoří ploché betonové tašky především z důvodu zvýšené mechanické odolnosti v případě pádu odlomků skály na střechu.
Dům je navržen v nízkoenergetickém standardu. Teplá voda a vytápění v objektu jsou zajištovány tepelným čerpadlem voda – vzduch. Vytápění je dále podpořeno krbovými kamny v hlavním obytném prostoru. Větrání v domě je přirozené, okna jsou osazena ve všech místnostech domu.
Dům v Českém ráji II.
Místo: Český ráj
Projekt: 2017
Realizace: 2018 - 2019
Užitná plocha: 119,1 m2
Obestavěný prostor: 530 m3
Architektonické studio: ASGK Design s.r.o.
Autoři návrhu: Mgr. arch. Gabriela Kaprálová, Ing. arch. Monika Tomšová (Čurdová), Ing. arch. Karolína Falladová
Autorská zpráva
Foto: Peter Fabo
Základní informace o objektu
Kategorie
Novostavby
Dokončení
2019
Komentáře ke článku
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

17. 1. 2021 09:58:30
Re: Praha vypíše mezinárodní urbanistickou soutěž na okolí Flore...
Soutěž zde je předčasná ( stejně pro filharmonií ). Nové koncepci musí předcházet řešení dopravních poměrů (magistrály) v celoměstských souvislostech + naléhavý je okruh Prahy. Dnešní stav je katastrofální ,nutno chápat jako provizorní. Nelze mu podřizovat budoucí zástavbu.
13. 1. 2021 12:04:15
Re: Přístavba budovy muzea skla a bižuterie
Myslím, že se to bude líbit. Díky zrcadlení okolí na fasádě vypadá objekt mnohem lépe, než vypadal v projektu. A taky už jsou dneska lidi na "nekrabicové" domy víc zvyklí.
13. 1. 2021 11:46:32
Re: Re: Re: Rodinný dům v údolí Dyje.
Interiér má potenciál pro změnu. Vypadá to jako před nastěhováním. Stačilo by pověsit obrazy, přidat pár kytek a nechat děti rozházet hračky. :) Mě spíš překvapila informace, že dům dodržuje uliční čáru. Na první i poslední fotografii to vypadá, že ustupuje, ale možná jde o optický klam díky tmavé fasádě. Můj první dojem byl, že dům říká "Já tu nejsem."
13. 1. 2021 07:31:59
Re: Stanovisko Klubu Za starou Prahu ke zveřejněnému projektu zá...
souhlasím s Ing.V.Kocourkem - že se Praha začíná zesměšňovat
12. 1. 2021 20:09:32
Re: Re: Rodinný dům v údolí Dyje.
Mám stejný názor. Exteriér a vnější architektura skvělé. Interiér je věc názoru uživatelů. Mně se zdá rovněž příliš sterilní.
12. 1. 2021 18:19:04
Re: Rodinný dům v údolí Dyje
Hmota a exteriér mě baví. Ale uvnitř? Covidová jednotka? Bydlení pro roboty? Na tuhle sterilitu jsem asi moc starej, nic ve zlým.
11. 1. 2021 11:01:20
Re: Stanovisko Klubu Za starou Prahu ke zveřejněnému projektu zá...
"Tuto odpočinkovou a vyhlídkovou funkci plní Filsakova piazzetta velmi dobře dodneška." Opravdu? Vždyť polovina "náměstí" jsou nadstavba nad garážemi. Tento návrh i přes novou budovu plochu náměstí výrazně rozšíří, pohledu na brutalistický hotel nijak nepřekáží, výškou nepřesahuje okolní zástabu, a zároveň bude fungovat jako památník českému filmu (jako dominanta náměstí režiséra Miloše Formana). Za mě opravdu unikátní návrh, který si v Praze své místo zaslouží. Doufám, že vyjde. Obecně se má mezi nájemci Pařížské ulice za to, že čím severněji adresa je, tím jde o méně zajímavý prostor. Tento redevelopment atraktivitu v rámci celé Pařížské vyrovná a bude katalyzátorem zvýšení kvality prostředí.
10. 1. 2021 11:08:51
Náměstí Miloše Formana nezastavovat.
Piazetta před hotelem Intercontinental je jednak zcela funkční rozptylový prostor pro hotelové hosty v době konání konferencí, jednak umožňuje nerušený pohled na hotel i "Učitelské domy" za ní, jak zmiňuje stanovisko Klubu za starou Prahu. Ten prostor je hotový, jak je a každá vestavba mu jen ublíží. Není to proluka k zastavění, takže souhlasím s KZSP.
9. 1. 2021 23:14:32
Re: Dům v ruině.
Proč? Mně právě to řešení oken přijde vtipné.
9. 1. 2021 22:37:03
Re: Hovorčovice znají novou podobu úřadu, zvítězil výrazný solit...
Tady si asi někdo plete sebevědomí s arogancí. Nevím, jaká byla další hodnotící kritéria, ale z ukázaných staveb by na tomto místě byla určitě nejhezčí ta, která získala 3. cenu.
9. 1. 2021 21:12:25
Re: Re: Hasičská zbrojnice a zázemí technických služeb.
Červená je pro hasiče symbolická a každý podle ní pozná, že jde právě o hasičovnu. Ale taky si myslím, že všeho moc škodí. Určitě by budově prospělo, kdyby se s tak agresivní barvou zacházelo střídměji a byla doplněná nějakou neutrální.
9. 1. 2021 18:49:01
Re: Stanovisko Klubu Za starou Prahu ke zveřejněnému projektu zá...
To je hodně diplomaticky řečeno. Ve skutečnosti by to byla urbanistická chyba, která nemá obdoby. Stavby vůbec nezapadá do daného kontextu z hlediska prostorového. Ostatní nechci komentovat. Praha se svými moderními stavbami se již začíná vysloveně zesměšňovat, až na několik povedených realizací.
9. 1. 2021 18:38:33
Re: Rekonstrukce polikliniky
Exteriér doslova otřesný.
8. 1. 2021 11:34:03
Re: Z navrhované přestavby mrakodrapu Všeobecného penzijního úst...
Dobrý den všem, velmi rád bych panu Potůčkovi nabídl odprezentovat celý záměr u nás v atelieru v Karlíně.
7. 1. 2021 09:03:24
Re: Hovorčovice znají novou podobu úřadu, zvítězil výrazný solit...
Zajímavé bude jistě i složení "poroty", která tak vágní nechutnou stavbu dovolí postavit pro veřejnost. Dekadence v Česku pokračuje, patrně to je masová nemoc mnoha architektů, kteří si jako členové kdejakých porot dovolí hodnotit přínos různých staveb, někdy i extravagantních, případně tak nevkusných a primitivních, jako je tato. Preferování všelijakých odporných stodol jako obydlí, to je opravdu cesta do tvůrčí žumpy. Kde je krása, která lahodí české přírodě, krajině, tradicím a účelnosti? Navždy pohřbena pseudotvorbou kdejakého novopečeného architekta, s extrémními názory na krásu.
7. 1. 2021 08:40:35
Re: Město Příbor hledá kvalitní projekt pro bytovou výstavbu v l...
...jako architekt takovou chytráckou formu výdělečné soutěže nemohu za poctivou a regulérní rozhodně považovat a doufám , že se nestane následovaným příkladem...
6. 1. 2021 20:44:31
Re: Z navrhované přestavby mrakodrapu Všeobecného penzijního úst...
Zajisté, neúcta k architektuře Proč nejsou oficiálně zveřejněna jména lidí, snad architektů, kteří se k takové blbosti propůjčili????
6. 1. 2021 18:50:18
Re: Hovorčovice znají novou podobu úřadu, zvítězil výrazný solit...
Řopík uprostřed vesnice... Tak gratulki.
5. 1. 2021 16:56:36
Re: Z navrhované přestavby mrakodrapu Všeobecného penzijního úst...
Všichni architekti podepsaní pod "revitalizací" VPÚ vraťte diplomy - že vám není hanba, pod něco takového vložit svůj podpis?! To stejné platí i o majiteli, který tímto poflusal a rozdupal památku hlavního akad. architekta Ing. Josefa Havlíčka & profesora Karla Honzíka!!
4. 1. 2021 22:00:57
Re: Hasičská zbrojnice a zázemí technických služeb
musí být vše, co se týká hasičů červené?