Rodinný dům v Českém ráji
(6. 1. 2021) ASGK Design s.r.o.
Rodinný dům v Českém ráji
Rekonstrukce stodoly (rok 2005)
Místo původní zemědělské usedlosti bylo v průběhu
let postupně transformováno pro rekreační účely. Skládalo se ze tří objektů –
vejminku, stodoly a špejcharu. Již v 70. letech minulého století byla
stodola adaptována na rekreační objekt, který však přestal vyhovovat nárokům
svých majitelů. Do příběhu této stavby vstoupilo studio ASGK design již
v roce 2005. Projekt na přestavbu původní stodoly a špejcharu byl
realizován o dva roky později. Ústřední budova stodoly zaznamenala radikální
zásah do dispozice, jejíž hlavním účelem bylo propojení obytného prostoru přímo
se zahradou. Předobrazem byla archetypální stodola se středním průjezdným
traktem, který je transformován do velkorysého prosklení fasád, které vytváří
průhled domem.
Novostavba (rok 2019)
V roce 2017 oslovili klienti ateliér ASGK znovu.
Tentokrát s představou o nahrazení původního vejminku, jehož zazděná
dřevěná hrázděná konstrukce začala postupně degradovat. Výsledkem této výzvy je
nově zděná stavba menšího dvoupodlažního rodinného domu pro čtyřčlennou rodinu
se dvěma dětmi. Nový dům doplňuje původní trojdomí a dokončuje tak kompletní transformaci
historické zemědělské usedlosti, jejíž stopa i náboj zůstaly uchovány.
Původní vejminek podélného tvaru byl nepodsklepeným
jednopodlažním objektem s podkrovím. Nový dům reflektuje hmotu a umístění původního
objektu a upravuje je tak, aby vyhověly přáním klientů a poměrům v území. Hlavní
inspirací návrhu byla výjimečná lokalita mezi dvěma dominantami – přírodní a
kulturně-historickou. Pískovcová skála lemuje pozemek ze severo-východu,
zatímco nejcennější výhledy na středověký hrad směřují na jiho-západ. Umístění
pozemku s sebou přináší specifika, která plynou z požadavků pro
výstavbu v oblasti CHKO a ochranném pásmu nemovité kulturní památky. Návrh
domu reflektuje přítomnost historického a přírodního elementu, které spolu zde
úzce souvisí. Snoubí je v hlavní motivy návrhu, provázející celý dům.
Nový dům má dvě obytná nadzemní podlaží (přízemí a
podkroví) a je – stejně jako původní vejminek, zastřešen tradiční sedlovou
střechou. Stávající objekty na pozemku tvoří s novým domem kompoziční a
funkční celek. Nový dům je stejně jako původní bouraná budova orientován na
pozemku podélně. Oproti původnímu vejminku je mírně natočen
v severo-jižním směru, aby vytvořil co nejlépe využitelný venkovní prostor.
Ten je nově členěný na intimnější část dvorku obestavěného trojdomím a prostrannějším předpolím před nově vzniklým domem. Domy společně tvoří kompozici reflektující tradiční
strukturu rostlé vesnické zástavby.
Na sousední parcele se nachází necitlivá novostavba masivního rodinného domu, která nahradila původní útlý jednopatrový vesnický domeček. Sousední dům zásadně a nepříznivě ovlivňuje hmotové poměry v území, které návrh novostavby útlejšího rodinného domu zmírňuje. Důležitou podmínkou umístění stavby bylo zachování současného výhledu na hrad – významné pohledové kvality celého okolí, ze stávající budovy (původní stodoly). S tímto cílem je novostavba vůči původnímu vejminku natočena blíže ke skále, díky čemuž její štít zároveň odstiňuje přímý pohledový kontakt s rušivým domem na sousedním pozemku.
Novostavba rodinného domu je navržena tak, aby svým vzhledem zachovávala ráz a tvarosloví tradiční místní výstavby, jsou zde však použita i novodobá řešení, která dotvářejí celkový koncept domu.
Dispozice domu
Do domu se vstupuje prosklenými dveřmi ze zápraží. Po průchodu předsíní s provozní částí domu a sociálním zázemím se prostor otevírá do velkorysého obývacího pokoje s jídelnou a kuchyní. Hlavní obytný prostor je orientován jihozápadním směrem. Navazuje na něj zastřešené zápraží, které se využívá jako terasa pro posezení před domem. Centrální prostor domu je otevřený, vzdušný a bohatě prosvětlený díky proskleným plochám z jihu, západu a východu. Takto je obytný prostor osvětlen po většinu denní doby. Ústředním motivem centrálního prostoru je krb, který se nachází při jihovýchodní stěně a v podélné ose místnosti pohledově spojuje všechny funkce, které hlavní obytný prostor naskýtá. Místnost je vybavena velkým stolem k pohodlnému usazení celé rodiny. Obývací pokoj je propojen s druhým podlažím přímým schodištěm, pod nímž se nachází spíž, která je takto situována v těsném dosahu kuchyně.
V přízemí je dále navržena komora a vestavěné skříně s dostatečnou kapacitou úložných prostor. Ze vstupní chodby je přístupná technická místnost s tepelným čerpadlem a příruční toaleta.
V podkroví je umístěna ložnice rodičů, dva dětské pokoje, koupelna se sprchovým koutem a samostatné WC s umývátkem. Díky navrženým vikýřům lze pohodlně využívat celé podkroví domu. Všechny ložnice mají okna orientovaná jihozápadním směrem, který skýtá kýžený výhled k dominantě nedalekého hradu. V ložnici rodičů je ve vikýři navrženo vysoké francouzské okno, které nabízí nádherný výhled do okolí a těsné spojení s přírodou. Dětské pokoje mají navržena okna s parapetem. Místnosti jsou doplněny na míru zhotoveným vestavěným nábytkem. Koupelna a místnost WC jsou osvětleny a provětrávány okny severovýchodními, tj. směrem ke skále. Stejným směrem jsou orientována i okna nad schodištěm, kde monumentalita a všudypřítomná blízkost skály nejvíce vyniká.
Materiálové řešení
Materiálové řešení domu je laděno dle technických i estetických požadavků s ohledem na tvorbu v kulturně-historicky významném prostředí. Exteriér domu je laděn do odstínů, které mají reference v okolním prostředí přírodním i uměle vystavěném. Pro fasádu je navržena šedo-béžová barva, která odkazuje k odstínu pískovcové skály za domem, a podporuje pohledové splynutí domu a skály. Výraznějšími prvky na fasádě (a zároveň i v interiéru) jsou okenní rámy, pro které byla vybrána vínově červená barva. Tato barva je inspirována červenými javory v zahradě a navazuje též na barvu okenních rámů ostatních objektů. Slunné zápraží, které je zároveň vstupem do domu, je podezděno přírodním kamenem, na které jsou položena dřevěná terasová prkna. Celé zápraží kryje subtilní ocelová konstrukce zastřešena šedým bezkomůrkovým polykarbonátem.
Interiér domu je světlý s využitím přírodních materiálů v co nejvyšší míře. Neutrální řešení interiéru dává vyniknout nádherným výhledům orámovaným vínově červenými rámy oken a spojení s krajinou. Strop v přízemí tvoří přiznaná nosná konstrukce dřevěných trámů, které jsou spolu s prkenným záklopem opatřeny lehkou poloprůhlednou bílou olejovou lazurou. Podlahu v hlavním obytném prostoru tvoří velkoformátová keramická dlažba v barvě terracoty s podlahovým vytápěním. Hlavní obytný interiér je doplněn antracitovými kovovými detaily včetně stropních válcovaných U profilů lemujících otvor schodiště. V podkrovních ložnicích je na podlaze použito přírodní jasanové dřevo s výraznou kresbou, která je podtržena okolními neutrálními povrchy v místnostech. Zajímavostí interiéru je barevná keramická mozaika tvořena trojúhelníkovými barevnými segmenty v koupelnách, která byla navržena na míru.
Technické a technologické řešení
Konstrukčně se jedná o nepodsklepenou zděnou stavbu z tvárnic Porotherm. Strop je dřevěný trámový. Stavba je založena na železobetonové základové desce. Skladba sedlové střechy byla navržena dvouplášťová s dřevěnými krokvemi, mezikrokevní izolací a provětrávanou mezerou. Krytinu střechy tvoří ploché betonové tašky především z důvodu zvýšené mechanické odolnosti v případě pádu odlomků skály na střechu.
Dům je navržen v nízkoenergetickém standardu. Teplá voda a vytápění v objektu jsou zajištovány tepelným čerpadlem voda – vzduch. Vytápění je dále podpořeno krbovými kamny v hlavním obytném prostoru. Větrání v domě je přirozené, okna jsou osazena ve všech místnostech domu.
Dům v Českém ráji II.
Místo: Český ráj
Projekt: 2017
Realizace: 2018 - 2019
Užitná plocha: 119,1 m2
Obestavěný prostor: 530 m3
Architektonické studio: ASGK Design s.r.o.
Autoři návrhu: Mgr. arch. Gabriela Kaprálová, Ing. arch. Monika Tomšová (Čurdová), Ing. arch. Karolína Falladová
Autorská zpráva
Foto: Peter Fabo
Základní informace o objektu
Kategorie
Novostavby
Dokončení
2019
Komentáře ke článku
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

7. 6. 2023 16:46:45
Pujcky
Mám kapitál, který bude sloužit k poskytování krátkodobých a dlouhodobých zvláštních půjček od 50000 Kč do 500.000.000 Kč pro každého, kdo chce, aby byl tento úvěr vážný. Zájem ve výši 3% ročně v závislosti na půjčené částce, protože zejména nechceme porušovat zákon. Můžete splácet až 3 až 25 let v závislosti na výši úvěru. Je na vás, abyste prováděl měsíční platby. Požaduji pouze uznání certifikovaného ručně dlužného dluhu a některé části jsou také potřebné Email: kdfin11@gmail.com
7. 6. 2023 13:11:53
Re: Rodinný dům Tribuna
Děkuji paní Ivetě Cákové za plodnou diskusi k tématu. Ale k věci: Prezentovat stavbu bez situace a možnosti posouzení vnějších vazeb je nesmysl. I když i fotografie samotné vypovídají o urbanistické kvalitě mnohé. A mimochodem - schodiště musí mít madlo. Ale je vidět, že autoři netrpí úzkoprsostí a stavební úřad také ne.
5. 6. 2023 16:30:04
Re: Rodinný dům v Mníšku pod Brdy
Dobrý den, někde jsem četl, že parapety musí být vysoké 90 cm. V podkroví ale určitě tak vysoký není. Jak je možné, že to takto architekti nevědí a že to stavební úřad zkolaudoval?
31. 5. 2023 19:54:12
Re: Město a investor zveřejnilo pět návrhů pro dostavbu pražskéh...
Mně by se nejvíc líbil návrh týmu 15. Fasáda svou tektonikou i barevností perfektně zapadá mezi původní stavby a přitom je nekopíruje. Navíc krásně otevírá "vnitrobloky", které jsou vlastně náměstími. Tým 11 má na první pohled velmi atraktivní fasádu se zámecky působícími vstupními oblouky, ale právě ty ve mě vyvolávají spíš pocit "tady už je to naše", než "pojď dál". A stejné je to u průchodů do vnitrobloků - nejsou to ulice.
31. 5. 2023 19:33:03
Re: Studenti architektury představí vizi Česka na výstavě CZ2
Studentská představa, že cyklistika plnohodnotně nahradí automobilovou dopravu, je naivní. Na kole nerozvezete děti do škol, nepřivezete nákup, nedojedete čistý v každém počasí. A to ještě nemluvím o rychlosti, která je zejména mimo centra měst nesrovnatelná.
31. 5. 2023 07:18:08
Re: Město a investor zveřejnilo pět návrhů pro dostavbu pražskéh...
... ilustrační foto ?
30. 5. 2023 14:49:13
Re: Byt výtvarnice a architekta
Byt je krásně rozvolněný, nicméně stále nechápu, jak je možné, že zde není dodržena norma ohledně nepřípustnosti přímého vstupu z kuchyně / obytné místnosti na WC. Tento precedens mne trápí, protože pokud projekt byl předložen na stavební úřad a vyjádřila se němu i Hygienická stanice, pak něco není v pořádku.....
25. 5. 2023 19:47:02
Re: Rozšíření kanceláří Price f(x)
Zaujaly mě ty "černě přestříkané technologické rozvody". Jaké technologie se tím myslí? Copak nemají rozvody podle druhu média z bezpečnostních důvodů svou předepsanou barvu?
25. 5. 2023 18:31:36
Re: Rezidence nad zatopeným lomem
Nádhera.
8. 5. 2023 18:56:36
Re: Rekonstrukce bytu: Tři boxy z Packwallu
Proč ve většině nových dispozic architekti ignorují požadavek, aby WC nebylo přímo přístupné z prostoru pro přípravu a konzumaci jídel? Jinak hezké, hlavně jak je to barevné.
5. 5. 2023 11:38:19
Re: Rekonstrukce bytu: Tři boxy z Packwallu
Vypadá to úžasně! Mohu se k Vám pozvat na kávu a prohlídku rekonstruovaného bytu? Moc děkuji a těším se Karel Klátil 777979743 karel.klatil@flexibau.cz
27. 4. 2023 20:00:04
Re: Rekonstrukce stodoly v Pošumaví
Tak tohle se mi opravdu líbí. Taková obytná/neobytná stodola/nestodola. Paráda.
27. 4. 2023 19:15:46
Re: Re: Rozhledna Vysoké Pole.
Tak zkuste žít v jeskyni. A běda, jestli někde vyšlapete pěšinku.
27. 4. 2023 19:08:53
Re: Zlínská zrcadla
Pěkné instalace pro lidi, ale kolik ptáků už se o ta zrcadla zabilo? Nebo je ten povrch pro ptáky nějak zviditelněn?
24. 4. 2023 11:27:21
Re: Re: Ostrava se v realizaci koncertního sálu posunula o další...
...stejně jako kdysi nepotřebovala Praha Národní divadlo... Stavby pro kulturu de facto nejsou zapotřebí nikdy, člověk se obrazů nebo hudby nenají, přece, není-liž pravda?
22. 4. 2023 13:59:36
Re: Ostrava se v realizaci koncertního sálu posunula o další kro...
Pokládám od počátku tento plán za nesmírné plýtvání veřejnými prostředky a v souvislosti se současnou fiskální situací státu i podnikatelských kruhů v MS kraji ze vrcholně nezodpovědné jednání primátora a jeho nohsledů, zejména paní Bajgarové. Koncertní sál Ostrava nepotřebuje. Pro Tomáše Macuru to má být jen jeden z hlavních pomníků jeho mocenského megalomanského působení ve vedení Magistrátu. Podobně jako Andrej Babiš, i Macura finanční stránku města řídí jak svoji privátní firmu. Najde se nějaký dobrý spolek, který tohoto odiozního politického podivína požene k hmotné odpovědnosti?
19. 4. 2023 00:10:45
Re: Rozhledna Vysoké Pole
Vylepšování krajiny rozhlednami je zcela nevhodná záležitost. Příroda je dokonalá bez našich zásahů. Navíc je to skutečně nevkusné,
18. 4. 2023 22:46:43
Re: Rozhledna Vysoké Pole
Pro mě je to nádhera. Těším se na návštěvu a gratuluji!
16. 4. 2023 18:25:26
Re: Re: Rekonstrukce kulturního domu a kina v Chlumci.
Adresa: Muchova 267, 403 39 Chlumec
13. 4. 2023 18:14:08
Re: Rekonstrukce kulturního domu a kina v Chlumci
jedná se o obec Chlumec na jihu Čech, nebo o Chlumec nad Cidlinou, či nějaký jiný Chlumec ?