Rodinný dům v Jinonicích

Rodinný dům v Jinonicích

Praha - Jinonice

(1. 4. 2020) Atelier 111 architekti

   
 
 
 
 

Rodinný dům v Jinonicích

Úzká ulice s částečně dochovaným ospalým charakterem starých Jinonic se v jednom místě rozevírá v plácek se studní. V jeho čele stál opuštěný dům, hmotový slepenec, jehož pozdější neuvážené přístavby převyšovaly původní přízemní objekt. Soubor těchto drobných stavení, vyskládaných ve svažité zahradě, se nacházel ve velmi zanedbaném, neobyvatelném stavu. V návrhu jsme ponechali pouze nejstarší kamennou část orientovanou do ulice, skrze ni je možné vystoupat do hlavního obytného podlaží, ve dvou nových hmotách. Nejvyšší část věnujeme dětem. Všechny obytné prostory, včetně dětských podkrovních pokojů, mají přímou návaznost na prosluněnou svažitou zahradu, od ulice odcloněnou vlastním domem. Starou a novou část spojuje z vnějšku v celek jednotná barevnost štukové omítky i režná keramická taška na střeše. O stáří jednotlivých částí domu napoví zejména detail; s původním tvaroslovím lehce kontrastuje současné minimalistické pojetí.

Autorská zpráva
Foto: BoysPlayNice

 

Autor: Ing. arch. Jiří Weinzettl, Ing. arch Barbora Weinzettlová, Ing. arch. Veronika Indrová; spolupráce Ing. Michal Hamada, hlavní inženýr projektu
Zastavěná plocha: 193 m2
Užitná plocha: 318 m2
Generální dodavatel stavby: AMO, spol. s r.o.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2019

Komentáře ke článku

 
 
 
 

2. 4. 2020 08:17:09. Re: Rodinný dům v Jinonicích. Petr
2. 4. 2020 13:09:57. Re: Re: Rodinný dům v Jinonicích. arch
7. 4. 2020 23:10:52. Re: Re: Re: Rodinný dům v Jinonicích. Jitka
4. 4. 2020 12:15:03. Re: Re: Rodinný dům v Jinonicích. Jaroslav
4. 4. 2020 12:19:04. Re: Re: Re: Rodinný dům v Jinonicích. Jaroslav

2. 4. 2020 22:53:45. Re: Rodinný dům v Jinonicích. D.

4. 4. 2020 15:40:18. Re: Rodinný dům v Jinonicích. Jakub

 
 
 
 

2. 4. 2020 08:17:09. Re: Rodinný dům v Jinonicích. Petr

  No to si snad děláte legraci. Takhle prznit vesnici. Není těch puristických staveb už dost?

2. 4. 2020 13:09:57. Re: Re: Rodinný dům v Jinonicích. arch

  Co tim myslite? Vzdyt je to uplne skvele! Dobra rekonstrukce a dobre doplneni vesnicke struktury. Moc lepsich prikladu v CR z posledni doby nenajdete. Nebo jste obecne proti nove zastavbe na "vesnici"? (Jinonice jsou soucast Prahy, tedy ne tak uplne vesnice)

7. 4. 2020 23:10:52. Re: Re: Re: Rodinný dům v Jinonicích. Jitka

  Souhlasím, tvarové řešení je opravdu povedené. Jediným velkým oknem ve štítu už si tak jistá nejsem.

4. 4. 2020 12:15:03. Re: Re: Rodinný dům v Jinonicích. Jaroslav

  Bohužel, "oni" si legraci nedělají. :( Nevkusný, tvrdý, bezohledný purismus je na vítězném tažení, jako svého času brutalismus. Nezastaví se před ničím a protože vkus a kvalita se nesmírně těžko objektivně definují, ve výsledku vlastně (kromě peněz a kontaktů, samozřejmě) rozhoduje to, jak se ta která architektonická zhůvěřilost dobře okecá... Když se k tomu navíc přidají pochvalné recenze od kamarádů na těch správných místech, tak pak i pohledový beton, bazének, obří akváriové okno ve štítu starého domu anebo skleněné zastřešení dvorku může být vydáváné za "přidání nové kvality", jak tu kdosi básní. :o

4. 4. 2020 12:19:04. Re: Re: Re: Rodinný dům v Jinonicích. Jaroslav

  Oprava: "vedle" (starého domu); to akvárko vede do tradičně se tvářící novostavby.

2. 4. 2020 22:53:45. Re: Rodinný dům v Jinonicích. D.

  Zcela souhlasím, je to fantastická věc, jedna z nejlepších za poslední léta. Doporučuji si vyhledat, jak to místo vypadalo předtím.
Dokonale to doplňuje místní zástavbu, zachovává to podstatné a přidává novou kvalitu.

4. 4. 2020 15:40:18. Re: Rodinný dům v Jinonicích. Jakub

  Skvělá práce. Tleskám!

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

16. 4. 2021 15:44:03

Re: Praha má plán, jak zlepšit bytovou situaci

Velké fráze plné prázdných slov. Ani jedno o tom, jak se společně s růstem zastavěnosti a zahuštění stavbami zlepší životní prostředí bývalých industriálních ploch, často bez veřejné zeleně, ani jak se vyšší počet obyvatel projeví v přeplnění sítí MHD v době špiček. ani Ň o tom, jak bude ošetřena prostupnost přeplněných vnitřních pražských komunikací i magistrály a spojek a totéž platí o umístění parkovacích a odstavných ploch pro nové rezidenty, když dnes jich až 50% chybí pro ty stávající téměř v celé Praze. Samé plány plné ničeho. Jen byty, a související TI a DI je vedlejší, přitom je základnou pro další rozvíjení osídlení v Praze. Kapacity starých inženýrských sítí, ČOV i zdrojů vody jsou již dnes přetíženy. Významné orgrtanizace zásadní pro denní provoz města, jako je mj. i TSK, jsou bez potřebného počtu kvalifikovaných techniků a takové zajímavé, leč postradatelné organizace jako je IPR , ty mají lidí a schopných přebytek. Co vše se v Praze dělá špatně, na co lidé na Magistrátě absolutně nestačí? Na všechno. Pouze zaměstnanost úředníků pořád zvyšují. Jak hloupé, jak sebevražedné, jak nekompetentní! Pan Hřib celou tuto vážnou roli řídit moudře chod města nezvládá, zrovna jako VŠICHNI JEHO PŘEDCHŮDCI! I v Praze ryba smrdí od hlavy a je jedno, zda jde o vládu nebo Magistrát. Stejní lidé, nezodpovědní, s plnými kapsami peněž za své benefity, ale výsledek jejich činností pro občany je katastrofální.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz