Rodinný dům v Košicích

Rodinný dům v Košicích

(12. 10. 2016) 4a architekti – Peter Hudák; spoluautor Ján Ruňanina

   
 
 
 
 

Rodinný dům v Košicích

Východiska: Svažitá podélná parcela má východozápadní orientaci. Stísněné podmínky ve stávající málo hodnotné zástavbě s přilehlou komunikací k sousednímu objektu a stezkou k sousední zahradě, na východní straně je zalesněný masiv.

Koncept: Objekt jsme umístili na hraně parcely tvořící bariéru – plot. Jednoduchý objem stavby kopíruje svažitý terén nesvém členitém vnitřním uspořádání.

Dispoziční a technické řešení: Dům má centrální obytný prostor na prostřední výškové úrovni, do kterého jsou napojeny další místnosti v různých úrovních. Navenek tedy působí jednoduchým dojmem, uvnitř je ale raumplan, který reaguje na členitou topografii parcely. Vstup je ze západní strany, kde se nachází garáž a technické prostory. Krátkým jednoramenným schodištěm se dostáváme do obytné dvoupatrové haly na prostřední úrovni, kde je také kuchyň a galerie s knihovnou. Z obytné haly je výstup na přilehlou terasu. Ve východní části domu je pokoj s koupelnou a šatnou, v západní dva pokoje s koupelnou. Ze západní části se vchází také do galerie s knihovnou.
Dvoupodlažní obytná hala udržuje stabilní klima domu i v parných letních měsících, naopak v zimě dokáže centrální krb dobře vytopit ložnice, které jsou umístěny o půl patra výš.
Dům je standardně zateplen a opuštěn dřevěnou provětrávanou fasádou s laťováním z měkkého dřeva. Na oplocení je dřevo doplněno pohledovým betonem.

Autorská zpráva

Foto: Júlia Kaščáková

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2015

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz