Rodinný dům v Mladém

Rodinný dům v Mladém

Mladé u Českých Budějovic

(12. 3. 2020) Ateliér 4DS

   
 
 
 
 

Rodinný dům v Mladém

Parcela má téměř čtvercový tvar s malým trojúhelníkovým výběžkem, základní figuru stavby jsme navrhli podle orientace ke světovým stranám, zároveň jsme také chtěli dům „odclonit“ od veřejného prostoru a sousedních parcel. Jeho objem je jednoduše rozdělen na dvě části – přízemí a podkroví.
Hmotu přízemí tvoří servisní trakt ve tvaru písmene U, který obklopuje hlavní obytný prostor, otevřený do zahrady na jihovýchod. Nad obývacím pokojem s jídelnou je umístěna ložnicová část, jejíž hmota je jakoby vyjmuta z hmoty přízemí a posunuta výše do podkroví. Díky vysunutí hmoty podkroví vůči přízemí vznikla u jihovýchodní fasády krytá terasa.
Celková estetika domu je reprezentována jistou elementární geometrií. Jednotlivé objemy jsou ortogonální, střechy přízemí i podkroví jsou ploché.

Stavební technologie byly zvoleny klasické, jednoduché a samozřejmé – cihelné zdivo, prostý, nebo železový beton, dřevěná okna, vápenné omítky, běžné izolační materiály.
Svislé nosné konstrukce: keramické cihelné zdivo, v místě prosklené stěny ocelové sloupky.
Vodorovné nosné konstrukce: v přízemí keramické stropy, v podkroví dřevěné pohledové stropy, v místě přesahu podkroví přes obvod přízemí – železobetonová monolitická deska.
Schodiště je monolitické s nabetonovanými stupni, nášlapy i podstupnice jsou dřevěné dubové.
Podlahy: v obytných místnostech jsou celoplošně lepené dřevěné – dubová vícevrstvá lamela.
Okna a venkovní dveře jsou dřevěné s izolačním trojsklem, v obývacím pokoji byla navržena zdvižně posuvná okna s nastavovacím rámem.
Vnitřní dveře a zárubně: plné, dýhované, bezfalcové s obložkovou zárubní, výška stejná jako nadpraží oken.

Autorská zpráva

Plocha pozemku 834 m2
Čistá užitková plocha: dům bez garáže, skladu, terasy 228,7 m2; garáž + sklad 25,3 m2; terasa 21,5 m2
Obestavěný prostor: 1181,1 m3
Zastavěná plocha včetně garáže: 249,6 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2018

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

16. 4. 2021 15:44:03

Re: Praha má plán, jak zlepšit bytovou situaci

Velké fráze plné prázdných slov. Ani jedno o tom, jak se společně s růstem zastavěnosti a zahuštění stavbami zlepší životní prostředí bývalých industriálních ploch, často bez veřejné zeleně, ani jak se vyšší počet obyvatel projeví v přeplnění sítí MHD v době špiček. ani Ň o tom, jak bude ošetřena prostupnost přeplněných vnitřních pražských komunikací i magistrály a spojek a totéž platí o umístění parkovacích a odstavných ploch pro nové rezidenty, když dnes jich až 50% chybí pro ty stávající téměř v celé Praze. Samé plány plné ničeho. Jen byty, a související TI a DI je vedlejší, přitom je základnou pro další rozvíjení osídlení v Praze. Kapacity starých inženýrských sítí, ČOV i zdrojů vody jsou již dnes přetíženy. Významné orgrtanizace zásadní pro denní provoz města, jako je mj. i TSK, jsou bez potřebného počtu kvalifikovaných techniků a takové zajímavé, leč postradatelné organizace jako je IPR , ty mají lidí a schopných přebytek. Co vše se v Praze dělá špatně, na co lidé na Magistrátě absolutně nestačí? Na všechno. Pouze zaměstnanost úředníků pořád zvyšují. Jak hloupé, jak sebevražedné, jak nekompetentní! Pan Hřib celou tuto vážnou roli řídit moudře chod města nezvládá, zrovna jako VŠICHNI JEHO PŘEDCHŮDCI! I v Praze ryba smrdí od hlavy a je jedno, zda jde o vládu nebo Magistrát. Stejní lidé, nezodpovědní, s plnými kapsami peněž za své benefity, ale výsledek jejich činností pro občany je katastrofální.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz