Rodinný dům v Rábech

Rodinný dům v Rábech

Pardubice, Ráby

(14. 4. 2021) ateliér AIR

   
 
 
 
 

Rodinný dům v Rábech

Dvojdům se nachází na severním okraji Pardubic v podhradí Kunětické hory. Na pozemku stál původně venkovský dům s malým hospodářským zázemím, který svou štítovou orientací navazoval na rytmus sousedních domů v ulici. To určilo hlavní motiv novostavby. je řešen tak, aby zapadla do okolního prostředí. Požadavkem investora byl přízemní dům, ale bylo nezbytné najít využití i pro malé podkroví, abychom zachovali šikmou střechu, která spadá pod památkovou ochranu Kunětické hory.

 
Bytové jednotky jsou od sebe odděleny velkou průchozí garáží. Celý dům je orientován do zahrady k bazénu, disponuje terasou a altánkem. První byt blíže ulici má hlavní obytný prostor v přízemí, další pokoje a hygienické zázemí jsou v patře. Druhý byt je převážné přízemní, v podkroví má relaxační zónu a pracovnu. Společné prostory byly navrženy tak, aby v něm rodiny trávily většinu času. Díky velkým oknům mají průhled do zahrady. Kuchyň disponuje keramickou deskou, je tu také vinotéka až pro sto lahví, i s prostorem pro uložení dalších lahví bez teplotního režimu a místem pro sklo.
 
Klienti chtěli, aby prostory byly jednoduché bez zbytečných detailů a dekorací. Pracovali jsme hlavně s přírodními materiály. Podmínkou byla dřevěná podlaha, kde se dolaďovaly odstíny – bělený zakouřený dub a suky jsou barveny do tmavě hněda. Cílem bylo dosáhnout lehkého nadčasového stylu.

Zajímavostí je šatna s koupelnou ve stylu wellness s osvětlením RGB. Vstup do této koupelny vede pouze z ložnice. Nicméně světla RBG jsou po celém domě, takže je možné si nastavit libovolnou světelnou atmosféru v jakékoli místnosti, ať už se jedná o barvu či intenzitu. V domě není jediný vypínač, světla fungují na principu pohybových senzorů a v kuchyňské lince je zabudováno bezdrátové nabíjení.  

Konstrukce stavby je konvenční z keramických cihelných bloků s železobetonovými stropy. Střecha je vynesena dřevo-ocelovou konstrukcí a je kryta cementovláknitou šablonou. Stavba se skládá primárně z těchto materiálů, a sice z cihel poroterm, polystyrenu v obkladu, betonu, pravého dřeva a na střechu byl použit cembrit.

Autorská zpráva
Foto: Jiří Alexander Bednář

Autoři: Vítězslav Táborský, Aleš Jeřábek; interiér Pavel Hrdý
Dodavatel: Stavby Brych, s.r.o.
Užitná plocha: 476 m2
Zastavěná plocha: 441 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2020

 
 
 
 
50.0727801
15.8025255
Rodinný dům v Rábech

Rodinný dům v Rábech
Pardubice, Ráby

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

21. 9. 2022 15:24:41

Re: Tři nové koncertní síně

Veřejnost chápe pohnutky představitelů, kteří myslí, že mají pravdu. Otázka vytápění i chlazení těchto stavebních obrů v dnešních souvislostech ovšem nezmínil nikdo. Stavebními materiály lze jistě mnohé ovlivnit. Co ale bude jinak, jsou náklady na vybudování něčeho, co je jen kabátkem městského prostoru. O účelnosti tohoto zařízení v této době lze však polemizovat. Kromě provozních nákladů, které dnes nikdo nedokáže propočítat, jde o celkové investiční zátěži zejména Ostravy v celé šíři všech záměrů. Za primátora Macury investice skokově narůstají. Přitom není nikde prezentováno, tedy pro veřejnost, co to znamená pro splácení dluhů, které takto vznikají. V dnešní době obřího nárůstu zadlužení státního rozpočtu a podobně u měst jeto poměrně velká drzost vůči občanům města. Těch se to také svým způsobem bude týkat. Mj. zdražováním služeb, dopravy, úklidu, odvozu odpadů, správních poplatků předepisovaných městem. Není tady něco hodně v nepořádku, Povýšené vystupování Macury vůči jiným politikům i občanům je varováním, že c čele města stojí někdo s velmi pochybným charakterem a zcela povadlou mravností. Kupodivu to zastupitelům nevadí. Nebo mlčí protože se bojí o sebe, své pozice nebo zdraví? Víme přece, jak dominující politici jednají. Po celou dobu lidské moderní civilizace. U tohoto primátora jsem s jist, že se nedá ničím zastavit. Doufám, že se bude jednou zpovídat jinde, o tom, co se tu roky děje za jeho vedení města, ne jen před zastupiteli, které ponížil na pouhé držáky mandátů.

2. 9. 2022 23:12:28

Re: Věcná novela nového stavebního zákona

Zaujalo mě tvrzení, že "vláda není schopná prosadit změny, které by posílily pravomoci obcí v oblasti územního plánování" a že je to vinou pořizovatelů. To je přece úplný nesmysl. Vždyť už dnes jsou to obce, které si vybírají pořizovatele a které schvalují každou fázi pořizovacího procesu. A jestli si stěžují na pořizovatele, tak je to stejné, jako by si majitel firmy stěžoval na zákon, když má problémy se svým zaměstnancem. Pokud mají smlouvu, tak ji mohou zrušit a vybrat si jiného. A pokud ji zrušit nemohou, tak je to jejich vina, že ji mají špatnou. Vždy to ale mají ve svých rukách. Nechápu, jaké pravomoci by chtěli posilovat. Pak je tu ale téma, které je v podmínkách státní správy těžko představitelná. Že by se různí pracovníci jednotlivých dotčených orgánů ke každému záměru dokázali ve stejnou dobu sejít a dohadovali se, kdo o kolik může ze svého zákona ustoupit? Žádný úředník si nedovolí říct, že nějakou část zákona není nutné dodržet. A ani organizačně to nemůže fungovat. Ty lidi přece neřeší jen společné záměry, nemusí mít stejnou pracovní dobu nebo pracovní úvazky - a pak tu jsou ještě nemoci a dovolené a když máte na úřadu pro některé agendy jednoho pracovníka, tak by stáli všichni. Nevěřím. že by to mohlo nějak efektivně fungovat, I když by se mi taková kolektivní práce líbila.

 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz