Rodinný dům v Rábech

Dvojdům se nachází na severním okraji Pardubic v podhradí Kunětické hory. Na pozemku stál původně venkovský dům s malým hospodářským zázemím, který svou štítovou orientací navazoval na rytmus sousedních domů v ulici. To určilo hlavní motiv novostavby. je řešen tak, aby zapadla do okolního prostředí. Požadavkem investora byl přízemní dům, ale bylo nezbytné najít využití i pro malé podkroví, abychom zachovali šikmou střechu, která spadá pod památkovou ochranu Kunětické hory.
 
Bytové jednotky jsou od sebe odděleny velkou průchozí garáží. Celý dům je orientován do zahrady k bazénu, disponuje terasou a altánkem. První byt blíže ulici má hlavní obytný prostor v přízemí, další pokoje a hygienické zázemí jsou v patře. Druhý byt je převážné přízemní, v podkroví má relaxační zónu a pracovnu. Společné prostory byly navrženy tak, aby v něm rodiny trávily většinu času. Díky velkým oknům mají průhled do zahrady. Kuchyň disponuje keramickou deskou, je tu také vinotéka až pro sto lahví, i s prostorem pro uložení dalších lahví bez teplotního režimu a místem pro sklo.
 
Klienti chtěli, aby prostory byly jednoduché bez zbytečných detailů a dekorací. Pracovali jsme hlavně s přírodními materiály. Podmínkou byla dřevěná podlaha, kde se dolaďovaly odstíny – bělený zakouřený dub a suky jsou barveny do tmavě hněda. Cílem bylo dosáhnout lehkého nadčasového stylu.

Zajímavostí je šatna s koupelnou ve stylu wellness s osvětlením RGB. Vstup do této koupelny vede pouze z ložnice. Nicméně světla RBG jsou po celém domě, takže je možné si nastavit libovolnou světelnou atmosféru v jakékoli místnosti, ať už se jedná o barvu či intenzitu. V domě není jediný vypínač, světla fungují na principu pohybových senzorů a v kuchyňské lince je zabudováno bezdrátové nabíjení.  

Konstrukce stavby je konvenční z keramických cihelných bloků s železobetonovými stropy. Střecha je vynesena dřevo-ocelovou konstrukcí a je kryta cementovláknitou šablonou. Stavba se skládá primárně z těchto materiálů, a sice z cihel poroterm, polystyrenu v obkladu, betonu, pravého dřeva a na střechu byl použit cembrit.

Autorská zpráva
Foto: Jiří Alexander Bednář

Autoři: Vítězslav Táborský, Aleš Jeřábek; interiér Pavel Hrdý
Dodavatel: Stavby Brych, s.r.o.
Užitná plocha: 476 m2
Zastavěná plocha: 441 m2

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*