Rodinný dům v Šebrově

Rodinný dům v Šebrově

Šebrov, okres Blansko

(25. 10. 2018) NEW HOW architekti

   
 
 
 
 

Rodinný dům v Šebrově

Dům se nachází v obci na okraji Moravského krasu na horním úbočí údolí, je odtud krásný výhled na starou vesnickou zástavbu a okolní lesy. V celém území obce platí tradiční urbanistická regulace, byly požadovány sedlové střechy, podkroví, vikýře, valby… Regulace vycházející z uměle historizujícího tvarosloví často vede k implantaci „katalogových“ či jiných esteticky nehodnotných objektů, které jsou našemu venkovu cizí. Dům s požadovanou sedlovou střechou by při svých půdorysných rozměrech dosahoval značné výšky, z dálkových pohledů by působil nepříznivou hrubou hmotou.
Při zpracování projektu bylo jednou z našich priorit maximální začlenění stavby do charakteru a reliéfu lokality. Podmínku sklonitých střech jsme vyřešili tak, že jsme valbovou střechu s malým sklonem integrovali do kompaktní hmoty domu. Toto řešení je neotřelé, ale pro lokalitu pozitivní řešení.
Stavba dělí pozemek na spíše veřejnou západní část a na soukromou jižní a východní část. Dramatický průběh terénu a atraktivní výhledy v jihovýchodní části vytváří přirozené těžiště domu v jeho jihovýchodní části. Tomu odpovídá i hmotové řešení, které postupně graduje v jihovýchodním rohu stavby. Vodorovný hřeben střechy je nasazen nerovnoběžně s okapy, nejvyšší bod hřebene končí nad jihovýchodním rohem domu. Východní a jižní stěny jsou štítové, nad severní a západní fasádou jsou valby s klasickým sklonem střešní roviny.
Povrch obvodových stěn byl obložen cihlovým pásky, které z dálkových pohledů splývají s okolními sedlovými střechami. Střecha má tmavě hnědou krytinu, garáž je omítnuta kontrastní světle šedou omítkou. Fasády oživuje světlé dřevo, použité na oknech, obkladech a na některých nosných konstrukcích.

Investor si přál, aby všechny zóny domu byly umístěny na jedné úrovni. Hlavní dispoziční osou je dvoupatrová vstupní hala zakončená točitým schodištěm. Na obytnou zónu v jižní části stavby navazuje exteriérový bazén. Severní část domu je vyhrazena technickým a provozním provozům, ve východní části jsou místnosti klidové zóny. V podkroví se nacházejí dva dětské pokoje s koupelnou. Dům je částečně podsklepen, v suterénu jsou umístěny technologie a vinný sklep.

Autorská zpráva

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2006

 
 
 
 
49.3284977
16.6024475
Rodinný dům v Šebrově

Rodinný dům v Šebrově
Šebrov, okres Blansko

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz