Rodinný dům v údolí Dyje

Rodinný dům v údolí Dyje

Znojmo

(12. 1. 2021) Kuba & Pilař architekti

   
 
 
 
 

Rodinný dům v údolí Dyje

Pozemek je prolukou mezi rodinnými domy, které tvoří nábřeží řeky. Terén je velmi svažitý, má původní terasovou úpravu s kamennými stěnami. Nad protějším břehem se zvedá skalní stěna se Znojemským hradem, rotundou sv. Kateřiny a kostelem sv. Mikuláše. Okolní zástavba je různorodá, jedná se především o rodinné či bytové domy, jedno nebo dvoupodlažní. Forma rodinného domu byla nejvíce determinována tvarem, profilem a orientací pozemku. Minimální šířka, velká strmost svahu a orientace na sever udávají základní tvarové parametry objektu. Navržený byl na půdorysu úzkého obdélníku, který ctí uliční čáru ze severní strany a odstupy od sousedních budov. 


Dům má do nábřeží tři nadzemní podlaží, do svahu podlaží jedno. Jeho severní část orientovaná do nábřeží je zkosená a tvoří šikmou střechu navazující na střechy sousedních domů. Zbývající část vrchní hmoty pokračuje střechou plochou. Střecha je po celé své ploše zelená a opticky přechází do stoupající zahrady. Do zelené plochy střechy jsou vyříznuté dva asymetricky umístěné okenní otvory dětských pokojů a obytného prostoru. 

Východní stěna hmoty je vysunutá a ustoupená, umožňuje tak prosvětlení ložnice a prostoru chodby ve 2. NP. Hlavní obytný prostor v nejvyšším podlaží je propojený s terasou a zahradou na jižní straně. Díky tomu, že není po své délce dělený, může využívat jak jižní slunce procházejícího ze zahrady prosklenou stěnou jídelní části, tak výhledy na sever do údolí. Právě krásné výhledy do údolí řeky Dyje a na protilehlé skalní svahy s významnými historickými památkami Znojma jsou největší devizou obytného prostoru a celého rodinného domu.

Vjezd i vchod je z nábřežní ulice, podél domu je také venkovní schodiště pro zajištění dostupnosti teras a zahrad. V 1. NP je garáž a technická místnost s tepelným čerpadlem a vzduchotechnikou. Vedle vstupu je umístěna pracovna prosvětlená z nábřeží velkým oknem. Ve 2. NP se nachází ložnice rodičů s vlastní koupelnou, pokoj pro hosta, dva dětské pokoje, velká koupelna a místnost pro domácí práce. Do obytného prostoru ve 3. NP je vsazený uzavřený box se záchodem a spíží, do boxu je vestavěná část kuchyně a krb. Kuchyňský pult místnost rozděluje na severní část s pohovkami a krbem a na jižní část s jídelním stolem s možností otevření na venkovní terasu.

Nosné konstrukce domu jsou ze železobetonu a oceli. Fasádní obklady jsou z hliníkových černých plechů. Okna mají hliníkové rámy, boční stěna vnitřního schodiště je složená z mléčného profilového skla. Skladba zelené střechy má několik vrstev drenážních, filtračních a ochranných fólií.
Dům je vytápěný tepelným čerpadlem země-voda, má vnitřní teplovzdušné větrání s rekuperací.

Autorská zpráva
Foto: BoysPlayNice


Autor: Kuba & Pilař architekti – Tomáš Pilař, Ladislav Kuba, Norbert Walter
Plocha pozemku: 439 m2
Zastavěná plocha: 125 m2
Užitná plocha: 186 m2
Obestavěný prostor: 870 m3

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2019

 
 
 
 
48.8635756
16.0406333
Rodinný dům v údolí Dyje

Rodinný dům v údolí Dyje
Znojmo

Komentáře ke článku

 
 
 
 

12. 1. 2021 18:19:04. Re: Rodinný dům v údolí Dyje. Lubor
12. 1. 2021 20:09:32. Re: Re: Rodinný dům v údolí Dyje. Miloš
13. 1. 2021 11:46:32. Re: Re: Re: Rodinný dům v údolí Dyje. Jitka

 
 
 
 

12. 1. 2021 18:19:04. Re: Rodinný dům v údolí Dyje. Lubor

  Hmota a exteriér mě baví. Ale uvnitř? Covidová jednotka? Bydlení pro roboty? Na tuhle sterilitu jsem asi moc starej, nic ve zlým.

12. 1. 2021 20:09:32. Re: Re: Rodinný dům v údolí Dyje. Miloš

  Mám stejný názor. Exteriér a vnější architektura skvělé. Interiér je věc názoru uživatelů. Mně se zdá rovněž příliš sterilní.

13. 1. 2021 11:46:32. Re: Re: Re: Rodinný dům v údolí Dyje. Jitka

  Interiér má potenciál pro změnu. Vypadá to jako před nastěhováním. Stačilo by pověsit obrazy, přidat pár kytek a nechat děti rozházet hračky. :)
Mě spíš překvapila informace, že dům dodržuje uliční čáru. Na první i poslední fotografii to vypadá, že ustupuje, ale možná jde o optický klam díky tmavé fasádě. Můj první dojem byl, že dům říká "Já tu nejsem."

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

16. 4. 2021 15:44:03

Re: Praha má plán, jak zlepšit bytovou situaci

Velké fráze plné prázdných slov. Ani jedno o tom, jak se společně s růstem zastavěnosti a zahuštění stavbami zlepší životní prostředí bývalých industriálních ploch, často bez veřejné zeleně, ani jak se vyšší počet obyvatel projeví v přeplnění sítí MHD v době špiček. ani Ň o tom, jak bude ošetřena prostupnost přeplněných vnitřních pražských komunikací i magistrály a spojek a totéž platí o umístění parkovacích a odstavných ploch pro nové rezidenty, když dnes jich až 50% chybí pro ty stávající téměř v celé Praze. Samé plány plné ničeho. Jen byty, a související TI a DI je vedlejší, přitom je základnou pro další rozvíjení osídlení v Praze. Kapacity starých inženýrských sítí, ČOV i zdrojů vody jsou již dnes přetíženy. Významné orgrtanizace zásadní pro denní provoz města, jako je mj. i TSK, jsou bez potřebného počtu kvalifikovaných techniků a takové zajímavé, leč postradatelné organizace jako je IPR , ty mají lidí a schopných přebytek. Co vše se v Praze dělá špatně, na co lidé na Magistrátě absolutně nestačí? Na všechno. Pouze zaměstnanost úředníků pořád zvyšují. Jak hloupé, jak sebevražedné, jak nekompetentní! Pan Hřib celou tuto vážnou roli řídit moudře chod města nezvládá, zrovna jako VŠICHNI JEHO PŘEDCHŮDCI! I v Praze ryba smrdí od hlavy a je jedno, zda jde o vládu nebo Magistrát. Stejní lidé, nezodpovědní, s plnými kapsami peněž za své benefity, ale výsledek jejich činností pro občany je katastrofální.

 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz