Rodinný dům Veterná Poruba

Rodinný dům Veterná Poruba

Veterná Poruba, Slovensko

(14. 3. 2019) Ateliér Prodesi

   
 
 
 
 

Rodinný dům Veterná Poruba

Jak dosáhnout toho, aby se novostavba stala vysněným domovem rodiny stavebníka a současně harmonicky rozšířila „rodinu“ domů v dané lokalitě? Častá otázka, kterou si osvícení investoři kladou na začátku plánování, vyžaduje individuální projekt – obzvlášť tehdy, když bude stát v lokalitě s tradiční venkovní zástavbou.
Při návrhu rodinného domu ve Veterné Porubě jsme novostavbu citlivě začlenili mezi tradiční „chalupy“ v obci. Na první pohled je zřejmé, že jde o současnou architekturu, čerpající z archetypálního tvarosloví. Sedlovou střechou reaguje na historicky ověřenou formu, která nejlíp chrání dům před drsnějším podhorským počasím. Řešení velkorysé pobytové terasy našeptala sama příroda - zkušenosti při pobývání na terase ukázaly, že je nevyhnutelné její prostor uzavřít zasklením, když má sloužit i ve dnech s větrným počasím.

Dřevostavba stojí na mírně svažitém pozemku s výhledem na Nízké Tatry. Má dvě nadzemní podlaží se sedlovou střechou se sklonem 45° a s vikýřem se sklonem 6°. Dispozičně jsme ji navrhli dle  individuálních potřeb klienta, tvarem jsme reagovali na bezprostřední okolí, ale také jsme chtěli dát stavbě soudobý architektonický ráz. Dispozice je racionální: denní pobytová část se nachází na úrovni parteru, klidová část v patře. Zasklená terasa navozuje atmosféru příjemného rekreačního místa a umožňuje úzké spojení s okolním prostředím. Proslunění a výjimečné světelné scény vnáší do interiéru střešní okna nad galerií.


Dům byl postaven technologií z lepených dřevěných panelů Novatop, stropní trámy tvoří pohledové  KVH hranoly. Pohledová kvalita dřevěných panelů stěn a stropů zásadním způsobem určuje vizuální charakter interiéru, který má vlídnou a osobitou atmosféru. Útulný charakter místností se podařilo dosáhnout doplněním dřevěných stěn a stropů o světlé přírodní odstíny nábytkového zařízení – bílá, béžová, šedá. Žluté akcenty vnáší do prostoru jas a přívětivý tón.
Fasáda domu je obložená modřínem, který byl ponechán v neupravené podobě – tím stavba důsledně koresponduje s okolní scenérií.
Dřevostavba ve Veterné Porubě byla realizovaná v nízkoenergetickém standardu. Vytápění je řešeno podlahovým elektrickým topením a několika přímotopy a konvektory. Jako doplňující zdroj tepla se využívají  krbová kamna. Větrání zabezpečuje rekuperace.

Autorská zpráva
Foto: Milan Hutera


 

Architekti: Prodesi – Václav Zahradníček, Hana Bartoňová
Projektant: Monika Moravcová
Dodavatel: Domesi Slovensko, s. r. o.
Užitná plocha: 130 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2016

Komentáře ke článku

 
 
 
 

11. 4. 2019 19:17:23. Re: Rodinný dům Veterná Poruba. Redakce / Prodesi/Domesi

 
 
 
 

11. 4. 2019 19:17:23. Re: Rodinný dům Veterná Poruba. Redakce / Prodesi/Domesi

  Rodinný dům od Prodesi/Domesi – architektů realizujících dřevostavby – získal v těchto dnech Grand Prix v kategorii Rodinné domy v soutěži BIGSEE ARCHITECTURE AWARD 2019 ve slovinské Ljubljaně.
Realizace moderní dřevostavby pro čtyřčlennou rodinu v drsném prostředí pod Nízkými Tatrami bude součástí výstavy na festivalu BIG ARCHITECTURE FESTIVAL 2019. Za tým architektů a stavitelů z Prodesi/Domesi vystoupí na konferenci v rámci zmíněného festivalu v Ljubljaně 17. 4. 2019 architekt Pavel Horák s prezentací oceněného domu a dalších dřevostaveb využívajících technologii výstavby z CLT panelů – Ateliér Klánovice nebo Rodinný dům Nový Vestec. Konference a přednáškového fóra v slovinské metropole Ljubljana se účastní řada dalších renomovaných tvůrců moderní architektury ze dřeva z několika dalších evropských zemí.


Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz