Rodinný dům Veterná Poruba

Jak dosáhnout toho, aby se novostavba stala vysněným domovem rodiny stavebníka a současně harmonicky rozšířila „rodinu“ domů v dané lokalitě? Častá otázka, kterou si osvícení investoři kladou na začátku plánování, vyžaduje individuální projekt – obzvlášť tehdy, když bude stát v lokalitě s tradiční venkovní zástavbou.
Při návrhu rodinného domu ve Veterné Porubě jsme novostavbu citlivě začlenili mezi tradiční „chalupy“ v obci. Na první pohled je zřejmé, že jde o současnou architekturu, čerpající z archetypálního tvarosloví. Sedlovou střechou reaguje na historicky ověřenou formu, která nejlíp chrání dům před drsnějším podhorským počasím. Řešení velkorysé pobytové terasy našeptala sama příroda – zkušenosti při pobývání na terase ukázaly, že je nevyhnutelné její prostor uzavřít zasklením, když má sloužit i ve dnech s větrným počasím.

Dřevostavba stojí na mírně svažitém pozemku s výhledem na Nízké Tatry. Má dvě nadzemní podlaží se sedlovou střechou se sklonem 45° a s vikýřem se sklonem 6°. Dispozičně jsme ji navrhli dle  individuálních potřeb klienta, tvarem jsme reagovali na bezprostřední okolí, ale také jsme chtěli dát stavbě soudobý architektonický ráz. Dispozice je racionální: denní pobytová část se nachází na úrovni parteru, klidová část v patře. Zasklená terasa navozuje atmosféru příjemného rekreačního místa a umožňuje úzké spojení s okolním prostředím. Proslunění a výjimečné světelné scény vnáší do interiéru střešní okna nad galerií.

Dům byl postaven technologií z lepených dřevěných panelů Novatop, stropní trámy tvoří pohledové  KVH hranoly. Pohledová kvalita dřevěných panelů stěn a stropů zásadním způsobem určuje vizuální charakter interiéru, který má vlídnou a osobitou atmosféru. Útulný charakter místností se podařilo dosáhnout doplněním dřevěných stěn a stropů o světlé přírodní odstíny nábytkového zařízení – bílá, béžová, šedá. Žluté akcenty vnáší do prostoru jas a přívětivý tón.
Fasáda domu je obložená modřínem, který byl ponechán v neupravené podobě – tím stavba důsledně koresponduje s okolní scenérií.
Dřevostavba ve Veterné Porubě byla realizovaná v nízkoenergetickém standardu. Vytápění je řešeno podlahovým elektrickým topením a několika přímotopy a konvektory. Jako doplňující zdroj tepla se využívají  krbová kamna. Větrání zabezpečuje rekuperace.

Autorská zpráva
Foto: Milan Hutera


 

Architekti: Prodesi – Václav Zahradníček, Hana Bartoňová
Projektant: Monika Moravcová
Dodavatel: Domesi Slovensko, s. r. o.
Užitná plocha: 130 m2

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Rodinný dům od Prodesi/Domesi – architektů realizujících dřevostavby – získal v těchto dnech Grand Prix v kategorii Rodinné domy v soutěži BIGSEE ARCHITECTURE AWARD 2019 ve slovinské Ljubljaně.
    Realizace moderní dřevostavby pro čtyřčlennou rodinu v drsném prostředí pod Nízkými Tatrami bude součástí výstavy na festivalu BIG ARCHITECTURE FESTIVAL 2019. Za tým architektů a stavitelů z Prodesi/Domesi vystoupí na konferenci v rámci zmíněného festivalu v Ljubljaně 17. 4. 2019 architekt Pavel Horák s prezentací oceněného domu a dalších dřevostaveb využívajících technologii výstavby z CLT panelů – Ateliér Klánovice nebo Rodinný dům Nový Vestec. Konference a přednáškového fóra v slovinské metropole Ljubljana se účastní řada dalších renomovaných tvůrců moderní architektury ze dřeva z několika dalších evropských zemí.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*