Rodinný dům Vivienda ve španělském městě Elche

Rodinný dům Vivienda ve španělském městě Elche

(25. 11. 2019) S hliníkovými systémy Schüco

   
 
 
 
 

Rodinný dům Vivienda ve španělském městě Elche

V odlehlé části přímořské oblasti Costa Blanca, pouhých pět kilometrů od pobřeží, vyrostl rodinný dům Vivienda en Elche. Jednopodlažní novostavba z dílny architektonického studia Estudio Arn Arquitectos na první pohled zaujme výrazným kontrastem otevřených a uzavřených ploch fasády. Křídla posuvného systému Schüco ASS 77 PD.NI na celou výšku místností a hlavně po celé délce fasády umožňují téměř neomezené panoramatické výhledy směrem na jihozápad, do zahrady s bazénem. Otvírat je lze dle libosti – v závislosti na teplotě, ročním období i náladě obyvatel domu.

Město Elche leží ve vnitrozemí ve španělské provincii Alicante nedaleko pobřeží Costa Blanca. Proslavilo se svým palmovým hájem, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Palmy proto nemohly chybět ani v projektu rodinného domu Vivienda en Elche. Z architektonického hlediska chtěli autoři odkázat na stavební sloh venkovských domů, který je pro tento region typický. Odrazil se především v sedlové střeše a také v použití přírodního světlého kamene pro vnitřní i venkovní podlahy a pro severní fasádu. Tradiční prvky tvoří výrazný kontrast s vertikálními žaluziemi, s vnitřním dřevěným obložením z tropického irokového dřeva původem z Afriky, s velkoformátovými prosklenými fasádními panely v hliníkových rámech a s pohledovým betonem.

Chráněný ze severu, otevřený k jihozápadu
Půdorys domu se skládá ze čtvercové hlavní budovy a protáhlého křídla, které z ní vystupuje směrem na jihozápad pod úhlem 45 stupňů. Kontrastující pojetí fasády dvou propojených částí stavby odpovídá rozdílným zónám využití. Do kubusu byly umístěny ložnice, šatny a koupelny, diskrétně skryté před pohledy zvenčí. V šikmo připojeném křídle se pak nachází obývací prostor, jídelní část a kuchyňský kout, které jsou orientovány směrem k terase, zahradě a bazénu a do kterých jsou částečně začleněny i venkovní prostory.

Přirozené světlo proniká do severně orientovaných ložnic a koupelen okny a prosklenými dveřmi, z nichž některé se otevírají do vnitřního atria, skrytého před zraky kolemjdoucích (hliníková okna Schüco AWS 65 BS a Schüco AWS 50.NI). Díky dřevěným žaluziím toto atrium stejně jako ostatní části severní fasády výrazně kontrastují se světlými barvami fasádních obkladů a dlažby z přírodního kamene na podlahách.

Fasáda je osazena posuvným systémem Schüco ASS 77 PD.NI na výšku celých místností
Po úvodním dojmu z nenápadných a uzavřených vstupních prostor a severní části fasády se budova otevírá do prostoru panoramatickým zasklením po celé délce jihozápadní fasády. Otvírá tak neomezené výhledy na venkovní terasu s bazénem, zahradu a krajinu kolem pozemku, řídce posetou nízkými rezidenčními a komerčními stavbami. Výjimečnost této protáhlé prosklené fasády, která sahá do výšky celého patra, pramení z možnosti otevírat dle libosti čtyři z jejích křídel o rozměrech zhruba 4x3 m pomocí posuvného mechanismu. Celá fasáda je osazena posuvným systémem Schüco ASS 77 PD.NI, jehož štíhlé hliníkové profily konstrukce Panorama Design umožňují realizovat prosklené plochy na výšku celé místnosti, aniž by výhled rušily jakékoli příčníky. Kolejnice zapuštěné v podlaze zajišťují bezbariérový pohyb i plynulý přechod mezi vnitřním a venkovním prostorem, kdykoli po něm obyvatelé domu zatouží.

Systémy Schüco na míru pro teplejší klima se speciální stínicí vrstvou a bezpečnostním sklem
Mírné zimy a teplá léta – právě tyto středomořské klimatické podmínky ovlivnily podobu i konfiguraci posuvného systému. Společnost Schüco nabízí posuvný systém ASS 77 PD i v tepelně neizolované verzi „NI“, která se dokonale hodí do teplejších klimatických pásem. Uplatnila se i v projektu Vivienda en Elche – v kombinaci s izolačním dvojsklem opatřeným speciální stínicí vrstvou. V rámci speciální úpravy byla křídla osazena bezpečnostním sklem v třídě odolnosti 2 – požadavek na zvýšenou odolnost vůči zlodějům, který okenní systémy Schüco AWS 65 BS a AWS 50.NI nainstalované v tomto domě splňují také.

V souladu s architektonickou vizí bylo třeba realizovat průhledné plochy na plášti budovy s co možná největším podílem skla, nejrozměrnějšími panely a nejštíhlejší pohledovou šířkou profilů, s čímž projektantům významně pomohl výrobce Novalco Metales, partnerská firma společnosti Schüco z města Alicante. Bezproblémovou instalaci zaručil přesný plán na míru, pečlivá výroba v dílnách a také přesná práce jeřábu při osazování panelů přímo na místě. „Vzhledem k teplému klimatu lze ve Španělsku naplno využívat všechny možnosti a výhody, které posuvné systémy Schüco ASS 77 PD nabízejí. Platí to jak pro fasády soukromých rezidenčních domů, tak pro fasády kancelářských budov,“ říká vlastník firmy Novalco Metales a vedoucí projektu Paco Gea Miralles.

Rodinný dům ve španělském městě Elche
Architekt: Estudio Arn Arquitectos, Elche (Španělsko)
Výrobce kovových prvků: Novalco Metales, Alicante (Španělsko)
Dokončení: 2018
Použité systémy:
Posuvné systémy: Schüco ASS 77 PD.NI
Okna: Schüco AWS 65 BS a Schüco AWS 50.NI
Vstupní dveře: Schüco ADS 65.HD
Speciální prvky: Dveřní, okenní a posuvné systémy ve třídě odolnosti RC 2
Barevný nátěr profilů v odstínu RAL 7016, matný

Rozhovor s Josém Amorósem Gonzálvezem, hlavním architektem projektu ze studia Estudio Arn Arquitectos
Jak rodinný dům Vivienda en Elche zapadá do okolí?

V tomto projektu jsme chtěli reinterpretovat typologii architektury typické pro místní venkovská stavení. Výsledkem byla kombinace kubické hmoty hlavní budovy, obložené přírodním kamenem a zakončené sedlovou střechou, a striktně horizontálního bloku z železobetonu. Hlavní budova se sedlovou střechou ukrývá funkční prostory, které lze využívat po celý rok bez ohledu na počasí, zatímco křídlo s plochou střechou slouží zčásti jako uzavřená kuchyně a jídelní prostory a zčásti jako otevřená terasa se zastíněním.

Při pohledu na vstupní část působí dům nejprve velmi uzavřeně…
Severní část domu orientovaná směrem k příjezdové cestě zaručuje potřebné soukromí pro přilehlé funkční prostory – koupelny, šatny a ložnice. Proudí do nich přirozené světlo z vnitřního atria, které je zvenku obloženo průsvitnými, vertikálně členěnými žaluziemi z tropického irokového dřeva původem z Afriky. Na vstupní fasádě jsme pomocí použitých materiálů nastavili určitý vizuální koncept, který pak pokračuje i v interiéru budovy.

Celá fasáda směrem do zahrady s bazénem se skládá z velkoformátových posuvných systémů od společnosti Schüco. Jakou funkci tyto systémy plní v celkovém vizuálním pojetí?
Pomocí křídel typu Panorama Design vysokých přes celou místnost se nám podařilo vytvořit prosklenou fasádu, a umožnit tak vizuálně plynulý přechod materiálů a prostoru mezi interiérem a exteriérem. Podlaha ze světlého kamene volně plyne z interiéru na terasu a k bazénu, ať už jsou posuvy otevřené nebo zavřené, a to samé platí i pro světlo a výhled. Prostřednictvím velkoformátových prvků o rozměrech 4x3 m si obyvatelé domu mohou regulovat míru otevřenosti a uzavřenosti prostor a tím i prolínání vnitřku s venkem podle počasí, ročního období nebo aktuální nálady. V rámci pláště budovy tento dům disponuje trvale otevřenými, variabilními i uzavřenými prostory, které nabízejí vysokou míru přirozeného osvětlení i panoramatické výhledy.

podle podkladů společnosti Schüco International KG
foto David Frutos a archiv společnosti Estudio Arn Arquitectos

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rodinné domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

24. 3. 2020 17:03:00

Re: Polemika o panoramatu a mrakodrapech pokračuje

K polemice a selhávání dialogu nad pražskou metropolí čili o obtížné cestě od polemiky k dialogu Dialog se nekoná, v tom se shodneme. Tristní shoda. O to víc, že přitom v řadě věcí s článkem K. Bečkové a R. Šváchy (Polemika o panoramatu a mrakodrapech pokračuje. STAVBA, 27. roč., 2020, č, s, ) souhlasíme. I v tom, co nám navzdory liteře a smyslu našeho příspěvku vytýkají. Míjíme se a o to šlo a jde. Předporozumění, uzavírání se do jednoho společenství stejně smýšlejících a dogma vylučují dialog. Zásadní otázky, které jsme položili, tak zůstávají na pořadu dne: Může se v metropoli – Praze – stavět a rozvíjet – v souladu se světovými trendy, aniž by ztrácela na své identitě? A když se rozvíjela po staletí, proč to má být právě v naší době fatálně nemožné? Může se vést, jsme schopni a ochotni vést, produktivní dialog nejen mezi dvěma stranami – mezi architekty a památkáři, ale mezi společností, památkáři, historiky, architekty a urbanisty? Dialog o balancování mezi tím, co je historicky dané, vzácné a tím, co může být novým vkladem, přínosem pro Prahu? Tyto otázky zůstávají na pořadu dne. Co dialogu brání? Odpověď K. Bečkové a R. Šváchy: „Nenastává tak moment hypolepse, ukázněného navázání na argumenty protivníka, jaký za podmínku skutečného dialogu pokládá historik Jan Assmann. Domníváme se, že bez takové hypolepse se debata o Praze nikam nepohne a všichni zůstanou zakopaní ve svých dosavadních pozicích.“ Neospravedlňuje se tímto zvláštním odkazem na teze historika ranných kultur a civilizací egyptologa Assmana sama nemožnost dialogu? Navrhujeme radikální zjednodušení přes otázku - co je jádrem toho, co ničí podstatu dialogu v daném případě o architektuře a perspektivách Prahy Přidržíme se definice Jeana Lacroix. Dialog vyžaduje vzájemnost porozumění, tj. musím pochopit názorového protivníka, pochopit ho lépe než si rozumí on sám. To vyžaduje vystavit se síle jeho názorů, procítit je silněji než on sám. S rizikem, že se mé vlastní názory odkryji jako slabší. Bez metodologické sympatie není dialogu. To nám v diskuzích, polemikách – a především v možném dialogu nad tématem perspektiv Prahy chybí. Opravdu vychází selhání a nemožnost skutečného dialogu o pražské metropoli z toho, že „autoři textů, totiž architekti nejsou zvyklí přesně reagovat na názory druhých, jak to musejí praktikovat vědci“? (R. Švácha v „EAM. Euroamerické myšlení 1936-2011“, R. Švácha, M. Sršňová, J Tichá (eds.), str. 33, srv. i násl.)? Pochybujeme. Ona zdůrazňovaná hypolepse, zdisciplinované navazování na myšlenky a teze druhých, je důležitá, patří ke kultuře dialogu i v soudobé společnosti; dialog není mince, kterou si dám jako výhru do kapsy, je to cesta k společnému nalézání argumentů a „pravdy.“ Z toho nemůže být nikdo ostrakizován pro nedostatečnou hypolepsi, ani architekt, ani historik či teoretik, ani památkář, ani expert, ani veřejnost – dokonce i ta na sociálních sítích. Stav dialogu je jedním z měřítek vyspělosti demokratické společnosti. Jakub Heidler, Oldřich Ševčík

20. 3. 2020 15:24:36

Re: Re: Re: Re: Obnova mariánského sloupu v Praze.

Koukám Luščinole, že jsi opravdu vytrvalý, to není až zas tak obdivuhodná vlastnost, spíš svědčí o tvé omezenosti. Tvoje hraní si na světaznalého všeználka je ovšem v zásadě velmi zábavné, zejména v dnešní smutné době. Tvůj poslední výlev je zajímavý mimo jiné tím, že asi se neumíš pořádně vyjadřovat ani v jednom jazyce a se snažíš předstírat znalosti angličtiny, což v tvých vlastních očích má vytvářet pocit jakési morální nadřazenosti. Strašně se pleteš a poučovat mě o významu slov nebo o tom co co znamená je asi stejně pádné, jako tvoje bláboly o tom sloupu. Nějaký ten překlep se mi v mobilu stane, na rozdíl od tebe podobné věci "vyřizuji" třeba v MHD, rozhodné bych jimi neztrácel čas na rozdíl od tebe, který podle všeho brejlíš celý den do monitoru, abys připravil další blábol. Nicméně budu rád, když budeš pokračovat, bavím se dobře. Jediný jistota tak jednou za čtrnáct dní, když navštívím na pár minut tyto stránky, že zrovna pod támhle článkem najdu tvůj další blábol. A jen tak mimochodem, jestli jsi měl na mysli Chruščova, tak se někam podívej, jak se to jeho "otčestvo" v češtině píše. Jinak doufám, že sloup tam vydrží podstatně kratší čas než původně, oni podobní samozvaní umělci umí mlátit hlavně hubou a až to na někoho spadne, bude po legraci. Takže milý nedělnický původe, předveď se...

19. 3. 2020 15:44:03

Re: Analytici: Stavebnictví může být tahounem při oživení ekonom...

Je zajímavé, kolik analytiků hovoří o zcela obligátních záležitostech, jako kdyby měli právo a všechny moudra světa ve svém držení. Přitom co ví ti z bank o reálných problémech na stavbách? Nic, protože mají pouze předávané informace od manažerů stavebních firem, které jsou často poněkud vzdáleny od pravdy. Logicky. Je také podivné, že vůbec někomu sdělují své prognózy a potřebu budoucího dění. Komu? Vládě? Pojišťovnám? Prázdné článečky, které nikdo nepotřebuje, jsou o ničem. Odvětví, která podporují stavební průmysl, ta v určitém utlumeném procesu dále produkují. Stavební firmy část zakázek, těch menších, zpomalí, ale ostatní pojedou dál, např. dálnice a koridory. Tam se termíny nesmí posunovat. Co se zhorší, jsou investice do jiných odvětví, kde začnou chybět zahraniční síly, které odjely pryč. A stavby technologií pro petrochemii a energetiku, na ty budou tyto montážní cizí síly chybět nejvíc. na to jsem zvědav, jak to dodavatelské firmy zařízení pro zásadní změny v energetice vyřeší. Poklesne čerpání tzv. dotací z fondů EU ještě víc? Ovšem a to bude jen dobře. Nevyváženost mezi zdroji peněz a možnostmi stavební výroby se ukáže ještě větší než dosud. Zajímá to vládu, její investiční národní plán se bude měnit? Jak, kdy? Ani ve hvězdách to dnes nestojí.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz