Rodinný dům Žabovřesky

Rodinný dům Žabovřesky

(14. 10. 2015) Novostavba z cihel plněných minerální vatou ve standardu energeticky úsporného domu
 

   
 
 
 
 

Rodinný dům Žabovřesky

Z cihel plněných minerální vatou POROTHERM T Profi, které společnost Wienerberger cihlářský průmysl, a. s., uvedla na trh v dubnu minulého roku, již stojí první domy. Jedním z nich je i rodinný dům v brněnské čtvrti Žabovřesky.

Třípodlažní dům s třídou energetické náročnosti skupiny B, je koncipován jako jednogenerační bydlení s velkým obytným prostorem otevřeným do předzahrádky, ložnicemi v patře, technickým vybavením v suterénu a zahrádkou a dvojgaráží s přímým vstupem z domu.

Svislé konstrukce domu jsou z keramických broušených cihel plněných minerální vatou POROTHERM, obvodové stěny suterénu a vyrovnávací stěny nad základovými pasy nepodsklepené části jsou železobetonové. Konstrukci stropů tvoří železobetonový monolit. Venkovní dveře a trojitě zasklená okna jsou dřevěná. Jednoplášťová střecha má pochozí úpravu, nad garáží je plochá střecha připravená k osazení střešní vegetací. Střešní vpusti na ploché střeše i na terase ve 2. NP jsou vyhřívané.

Vytápění celého domu je podlahové teplovodní pomocí tepelného čerpadla, topným médiem je geotermální vrt hloubky 137 m, umístěný pod garáží. Tepelné čerpadlo se ovládá pomocí ekvitermní regulace (regulátor je závislý na vnější teplotě) s plynule nastavitelnou křivkou. Venkovní čidlo je umístěno na fasádě, průtok topné vody je možné regulovat v každém patře. Stejně tak i příprava teplé užitkové vody je řešena pomocí tepelného čerpadla, systém je doplněn o cirkulaci TUV. Srážková voda ze střechy je jímána do akumulační a retenční nádrže, umístěné na dvorku, a používá se ke splachování a praní. Předokenní žaluzie na západní uliční fasádě domu lze samostatně elektricky ovládat z každé místnosti, centrální ovladač je umístěn v obytné místnosti. Při velkém oslunění fasády jsou žaluzie nastaveny automaticky tak, že dostatečně stíní vnitřní prostory; při překročení určité síly větru jsou automaticky staženy do schránek, aby nemohlo dojít k jejich poškození.

Cihly plněné minerální vatou
Cihla Porotherm T Profi s výplní z minerální vaty je na našem trhu stále novým materiálem. Wienerberger cihly plněné minerální vatou v České republice vyrábí od 26. 3. 2014. Kombinace staletími prověřeného keramického střepu s integrovanou tepelnou izolací přináší zlepšení vlastností oproti klasickým cihelným blokům. Výsledkem moderní technologie a vstupního materiálu vysoké kvality je zdivo s vynikajícími tepelněizolačními vlastnostmi i vysokou únosností, které umožňuje maximální úsporu nákladů na vytápění.

Nový sortiment broušených cihel plněných minerální vatou české produkce obsahuje cihelné bloky a dvojbloky polovičních cihel ve formátech pro zdivo tloušťky 500, 440, 380 a 300 mm pod označením např. Porotherm 50 T Profi. Tepelněizolační parametry řadí cihly do kategorie výrobků pro nízkoenergetické domy, v budoucnu i pro budovy s téměř nulovou spotřebou energie, bez nutnosti zdivo dodatečně zateplovat. Hodnota prostupu tepla stěnou U se pohybuje od 0,14 do 0,22 W/(m2.K) podle tloušťky použitého zdiva. Výborné tepelněizolační vlastnosti zajišťuje tepelná izolace ve formě minerální čedičové vaty integrované uvnitř dutin, ale také vysoká kvalita těžené cihlářské hlíny, která patří mezi nejlepší v celé skupině Wienerberger AG. Keramický střep z cihelny Novosedly má velmi nízkou tepelnou vodivost za současného zachování dostatečně vysoké pevnosti.

Přírodní původ zdiva umožňuje snadný prostup vodních par, stěny bez dodatečného zateplení dýchají a zajišťují zdravé a příjemné vnitřní klima. Zdivo z pálené keramiky brání rychlému chladnutí domu v zimě a v horku zabraňuje jeho přehřátí. Cihly plněné minerální vatou nejsou náchylné na mechanické poškození a nejsou napadány hmyzem či plísněmi, tvarovka z pálené keramiky tvoří pro minerální vatu dokonalou ochranu. Díky vlastnostem minerální vaty v kombinaci s keramickou konstrukcí vytvářejí cihly též vysokou ochranu proti hluku i požáru. Samotná konstrukce cihelné tvarovky se silnými vnitřními žebry zaručuje bezpečné přenesení zatížení a vysokou únosnost zdiva.

Článek byl publikován v časopise Stavba 3/2015, str. 54-55

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

  Výrobci/dodavatelé

Plachého 388/28

370 01 České Budějovice

Telefon +420 383 826 111

info@wienerberger.cz

http://www.wienerberger.cz

Komentáře ke článku

 
 
 
 

14. 10. 2015 17:36:40. Re: Rodinný dům Žabovřesky. arch.Šimeček

 
 
 
 

14. 10. 2015 17:36:40. Re: Rodinný dům Žabovřesky. arch.Šimeček

  Konečně normální dům do města. Každý to neumí.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o.