Rodinný dom Nitra

Rodinný dom Nitra

Nitra

(5. 2. 2020) KubisArchitekti

   
 
 
 
 

Rodinný dom Nitra

Dom byl navrhnutý ako pasívny, pričom v sebe zhmotňuje moderné technológie a dizajn vychádzajúci z tradičnej architektúry. Drevo ako základný materiál stavby je odprezentovaný nielen na celodrevenej fasáde, ale aj v interiéri.
Kompozícia domu spočíva vo vytvorení hlavného ťažiskového priestoru, ktorý je otvorený v celej výške stavby. Okrem presvetlenia a prevzdušnenia centra domu, tvorí toto otvorenie aj hlavný komunikačný priestor. Nad otvorenou jedálenskou časťou je vytvorená galéria, z ktorej sú prístupné miestnosti nočnej časti. Samotný priestor podkrovia je celoplošne otvorený až po úroveň hrebeňa strechy, čím je dosiahnutá vzdušnosť priestoru.
Objekt so svojim tvarovým riešením primárne kopíruje budúcu líniu zastavanosti, ktorá tvorí zároveň aj uličnú rovinu a tak nenaruší miestnu zástavbu, ale naopak svojou eleganciou navyšuje vizuálnu hodnotu mestskej časti. Medzi ďalšie konceptové idey patrí maximálne racionalizovaný interiér podľa požiadaviek klientov s plnohodnotnými a kvalitnými užívateľskými a tepelno-technickými vlastnosťami.
Východiskom pre podobu návrhu boli hlavne dispozičné a estetické požiadavky investora vychádzajúce z predstavy tradičného spôsobu bývania v rodinnom dome. Výsledkom činnosti je racionálny rodinný dom, ktorý vypovedá o charaktere stavebného objektu. Komponovaný je z drevených sendvičových panelov, ktoré sú vytvorené pomocou kazetových nosníkov, navrhnutých pre domy s takmer nulovou spotrebou. Ďalej nosnú konštrukciu tvoria drevené/oceľové nosníky a  stĺpy. Celý objekt je nadštandardne zaizolovaný v pasívnom štandarte. Povrch fasády je plošne tvorený z dreveného obkladu prírodnej farby. Strešnú krytinu tvorí plechová strešná krytina šedej farby.

Objekt má jedno nadzemné podlažie a podkrovie. Dispozične je rozdelený na súkromnú nočnú časť a dennú časť. Na prvom nadzemnom podlaží sa nachádza denná časť. Hlavný vchod je orientovaný na východnej fasáde objektu a je napojený na exteriérovú komunikáciu – spevnenú plochu, ktorá vedie k verejnej komunikácii. Vstupný priestor je charakterizovaný ako vstupná hala s prislúchajúcim šatníkom. Zo vstupnej haly sa otvárajú dvere do technickej miestnosti s kúpeľnou a do jedálne, ktorá tvorí otvorený priestor s kuchyňou a obývacou časťou.  Nad jedálenskou časťou je vytvorená galéria do priestoru podkrovia. Južná fasáda je vytvorená z celopresklených okenných profilov s posuvnými dverami, ktoré vedú na otvorenú terasu s južnou orientáciou. Kuchyňa s komorou sa nachádzajú v severnej časti dispozícii, ako aj trojramenné schodisko s využitým podschodiskovým priestorom.
Po výstupe zo schodiska sa dostaneme na komunikáciu s galériou na podkroví, z ktorej sú sprístupnené všetky miestnosti nočnej časti. Súkromnú časť tvorí spálňa so šatníkom vo východnej časti domu, izby so západnou orientáciou a kúpeľňa s WC pri severnej fasáde.
Južne od rodinného domu v rámci pozemku je umiestnený stavebný objekt SO 02, ktorý slúži ako sklad a zastrešené parkovisko.


Stavebno-konštrukčné riešenie
Dom je vytvorený formou drevenej sendvičovej konštrukcie pomocou kazetových nosníkov.Tepelnú izoláciu tvorí minerálna vlna. Navrhnuté konštrukcie stropu a strechy sú z drevených a oceľových nosných prvkov. Má šikmú sedlovú strechu vytvorenú z krovných boxov so 40° spádom do zaatikových strešných žľabov. Výplne okenných a dverných otvorov na fasáde sú navrhnuté z drevených profilov so skrytým rámom, ktoré sú zasklené izolačným bezpečnostným trojsklom.

Autorská zpráva

Autor a projekt: KubisArchitekti s.r.o. – Daniel Kubiš, Martin Hudec, Zsolt Nagy
Statika: Ing. Juraj Ďurík
Zdravotechnika: Ing. Lukáš Rácz
Vykurovanie: Ing. Marek Bukoviansky
Projekt elektroinštalácií: Ing. Ľubomír Pavelek
Projekt vzduchotechniky: Ing. Gabriela Heffnerová
Projekt požiarnej ochrany: Robert Marikovič
Celková zastavaná plocha: 124,47 m2
Obostavaný priestor: 860,25m3
Celková výmera pozemku: 822,00 m2
Podlažná plocha: 164,30 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2018

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

28. 2. 2020 08:15:31

Re: Rozhledna na vrchu Šibeník

Připadá mi to jako politizování situace kolem členství v EU, které cílí na lidi bez znalostí souvislostí a bez zájmu o politiku. Hurá, podívejte jak je EU dobrá! Všude i v autobusech nálepky, jak se EU spolupodílí na všem, málem i na výrobě betonových tvárnic na chodníky a sirky do krabiček. Samá podlost! My zatím platíme do fondů EU méně, než kolik čerpáme, ale proč čerpáme na takovéto téměř bezvýznamné stavbičky miliony, když nám kulhají investice i peníze do oprav všech typů silnic? Proč naši řidiči denně bourají po srážce se zvěří? Na I.třídách a dálnicích? Protože nemáme oplocení a podchodu i mosty pro zvěř, aby nemusela přes cestu pod kola aut! Toto má být smysluplná investice za stovky milionů!! Kdo to nezažil, neví, co to je za nezměrný děs, který někteří řidiči zaplatí životem nebo doživotním zmrzačením, a nejen oni. ale i jejich děti, partneři, rodiče. O likvidaci majetku a zruinování některých z nich nemluvě. Mně takto rozhledny připadají jako aktivity Kocourkovských občanů. Není těch stovek pitomostí v této zemi už moc? Celý den by na jejich výčet nestačil! Také pokus primátora Macury v Ostravě prosadit novou 3 km tramvajovou trať v Porubě tam, kde ji nikdo nepotřebuje a dokonce většina občanů odmítá, patří do této kategorie pomatenosti, protože zase jde o to, že nějaký spolek amatérů omylem zvolených ve volební euforii na Magistrátě odsouhlasil, že na to může Ostrava dostat víc než miliardu z dotací. Slabomyslnost lidiček bez významu hold v této zemi stále má podivnou váhu! Jak dlouho ještě bude blbost tolerována?

20. 2. 2020 18:50:35

Re: Re: Polemika o panoramatu a mrakodrapech pokračuje.

Polemika o výškových budovách nikdy neskončí. Dnes je to již otázka prestiže, nikoliv potřeby. Kdo výš, je geroj, je víc. Viz Arabský svět i dálný asijský východ. Blbost lidská vítězí. Ale žižkovská trojka od Evy Jiřičné nejsou mrakodrapy, to je úchvatný návrh, jak zaplnit místo po telekomunikační věži a kdo zná podrobně a detailně souvislosti, musí se paní Jiřičné poklonit. Věřím, že její kouzelný návrh bude realizován a rozhodně nemá pražádný vliv na panoráma Prahy, notabene historického centra. On tu někdo v této části Žižkova vidí historické centrum? Nákladové nádraží, konec jedné části Prahy, příliš vzdálené od toho centra, které obdivují miliony cizinců, i Čechů a Moravanů. A co Letná, tam blob Kaplického nebyl vedle panoráma staré Prahy? Tam byl, hned vedle. A kolik bojovníků ho prosazovalo, že? Proti nás bylo asi víc, tak to monstrum stát nebude. Ale návrh Jiříčné je naprosto něco jiného. Ve všech myslitelných hodnotitelných směrech. Skvěle zasazen do oblasti, i výškově, i polohově, i s ohledem na dopravní poměry. Pojďme ho podporovat proti hlupákům, kteří sice mají akademický titul, ale v hlavě něco zřejmě jiného, než lidské moudro. Postižení člověka se projevuje všelijak, je těžká doba, když podle expertů má 20% vysokoškolských absolventů duševní poruchu různého typu. Ono to možná i tady bude vidět. Nechť postižení prominou, ale léčení může být v Klecanech i zdarma, u profíků.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz