Rodinný dům na západním okraji Prahy

Rodinný dům na západním okraji Prahy

(30. 11. 2022) MiG architekti

   
 
 
 
 

Rodinný dům na západním okraji Prahy

Stavební pozemek je značně svažitý k severu. Svah je v současné době zavážen zeminou a tvořen je cca rovinatý pozemek s výškovým vyrovnáním svahem při severní hranici. Komunikace s veškerými inženýrskými sítěmi je situována podél jižní strany pozemku.

Dle platného územního plánu byla na lokalitu zpracována územní studie, ve které jsou omezující podmínky výstavby s nařízenou šikmou střechou s minimálním sklonem 30 °.  Územní studie byla zpracovaná více než před 10 lety a její platnost nebyla obcí prodloužena. K prodloužení platnosti studie došlo náhle v okamžiku, kdy jsme se o projekt začali na úřadě zajímat. Proto nějakou dobu trvalo prosazení ploché střechy.

Rodinný dům je navržen pro manžele se dvěma menšími dětmi. Dům je na pozemku situován dle územní studie, ve které jsou předepsány nepřekročitelné stavební čáry. Od západní hranice je dům odsazen pouze 2 m, a protože součástí domu je zde pouze garáž, je toto umístění možné. Velký výškový rozdíl mezi jižní a severní stranou pozemku je vyrovnán vybudováním opěrné ŽB stěny při severní hranici. Stěna je výšky 1,5 metru a zbývajících cca 2,5 metru bylo vysvahováno a osázeno půdopokryvnou zelení.

Rodinný dům je navržen v půdorysném tvaru kříže, kdy hlavní trakt je kolmý na komunikaci, je dvoupodlažní a jsou zde umístěny hlavní obytné funkce domu. V přízemí je velký obývací pokoj s částečně otevřeným dvouramenným schodištěm do patra. Dále je zde k severu otočená ložnice s vlastní šatnou a koupelnou, která bude užívána jako hostinský pokoj a v budoucnu jako hlavní ložnice pro rodiče. Patro je určeno soukromým prostorům členů domácnosti; jsou zde navrženy dva shodně velké dětské pokoje, hlavní ložnice s malou šatnou a společná koupelna s vanou, sprchou, WC a dvojicí umyvadel.

V přízemním východním traktu je navržena kuchyně s jídelnou, která nerušeně navazuje na obývací pokoj. Rohový prostor otočený k jihovýchodu navazuje na jídelnu a na obývací pokoj, a je vyplněn terasou se zavěšeným zastřešením. Západní trakt je věnován prostorné garáži pro jeden osobní automobil se spoustou skladovacích prostorů pro jízdní kola, sezónní vybavení a zahradní náčiní. Zde je také situován hlavní vstup do domu s navazující technickou místností a WC.

Zastřešení patra domu je navrženo plochou střechou, která značně zlepšuje komfort bydlení – masivní konstrukce zlepšuje tepelnou stabilitu místností v patře.

Střechy nad přízemní částí domu mohou být navíc využívány jako střešní terasy; výstup na obě střešní terasy je zajištěn ze schodišťové haly. Ze střech je umožněn již nerušený výhled do okolní krajiny.

Materiálově je dům navržen v jednom materiálu fasády, probarvená omítka pak ve dvou odstínech šedé barvy. Rámy oken a garážová vrata jsou hliníkové, lakovány v antracitové barvě.

Autorská zpráva

Foto: Robert Žákovič

Autor: Ing. arch. Michal Grošup - MiG architekti
Termín dokončení: 2022
Užitná plocha: 
- Přízemí: 126,4 m2
- Patro: 77,3 m2
- Garáž: 38,6 m2
- Terasa: 22,5 m2

Obestavěný prostor:
- Vytápěná část: 870 m3
- Nevytápěná část: 175 m3

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2022

Komentáře ke článku

 
 
 
 

4. 12. 2022 19:03:52. Re: Rodinný dům na západním okraji Prahy. Jitka

 
 
 
 

4. 12. 2022 19:03:52. Re: Rodinný dům na západním okraji Prahy. Jitka

  Tak tohle je přesně případ, kdy má někdo vysněný dům, ale je mu jedno, že se vůbec nehodí na pozemek (navážka na svahu - chudáci sousedi) ani mezi okolní stavby (šikmé střechy). Čiší z toho bezohlednost investora. A pokud jde o požadavky území studie - i kdyby nebyla platná, je to hlavně zodpovědnost projektanta, aby jeho návrh odpovídal charakteru území.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2023 a href="https://bmone.cz/" target="_blank"Business Media One, s. r. o./a Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: a href="mailto:stavbaweb@bmone.cz"stavbaweb@bmone.cz/a