Rojkind Arquitectos: Obchodní dům Liverpool v Mexico City

Rojkind Arquitectos: Obchodní dům Liverpool v Mexico City

 
 
 
 

Rojkind Arquitectos: Obchodní dům Liverpool v Mexico City

V 61. ročníku přehlídkové soutěže Progressive Architecture Award porotci ocenilili deset projektů zaměřených na inovace, které vedly k „praktické realizaci“. Projekt Rojkind Arqitectos se „systémem hluboké stěny“ je schopen pojmout celou řadu programových aktivit a byl uskutečnitelný díky modelu „digitální design / místní výroba.  Rojkind Arquitectos je druhým mexickým studiem, které získalo toto uznání.


Realizovaný obchodní dům. Foto Jaime Navarro

Realizace. Foto Jaime Navarro

Obchodní dům Liverpool – Insurgentes
Místo: Mexico City
Klient: El Puerto de Liverpool
Architekt: Rojkind Arquitectos, Mexico City – Michel Rojkind (hlavní architekt projektu); Gerardo Salinas, AIA (partner)
Tým: Rodrigo Medina, Arie de Jongh, Juan Carlos Sainz, Victor Martínez, Adrian Aguilar, Alfredo Hernandez, Andrea Leon, Beatriz Zavala, Alberto Villarreal, Felipe Castañeda, Isaac Smeke, Rosalba Rojas, Monique Rojkind
Statika: EMR SA
TZB: RCC
Krajinářský architekt: Entorno Taller de Paisaje
Osvětlení: Ideas y Proyectos en Luz
Instalace fasády: Alitech, Arquimart, Todo en Metal
Plocha: 825 m2

 

Rojkind Arquitectos dostali zakázku navrhnout rozšíření obchodního domu v Mexico City. Přijali úlohu rozbít tradiční maloobchodní model „velké krabice“ bez spojení s vnějškem a dali obchodnímu domu prodyšný a animovaný plášť, který může představit činnost uvnitř a komunikovat s městskou aktivitou. Porézní obytná fasáda z různě velkých šestiúhelníků ze sklolaminátu, oceli, hliníku a skla může pojmout celou řadu dočasných programů a / nebo zážitků, které prodejně znovu dodávají městskost.


Tato zakázka s sebou nesla mimořádnou urbanistickou úlohu. Aby bylo možné splnit zvýšené nároky programu, bylo třeba prodloužit stávající konstrukci do dvou rušných ulic plných pěšího provozu. Architekti se chtěli vyhnout vložení pevné stěny do rušného chodníku, ale neměli ani žádný prostor pro vytvoření plazy či jiných městských gest. Architekti tedy, než by úlohu řešili co nejtenčím pláštěm, dali přednost naopak „ztloustnutí“ fasády a otevřeli ji do obchodu, zdvojili ji na „obytnou fasádu“, která má formu pláství s ocelovým rámem vyplněným hliníkem a sklolaminátem; plástve poskytují prostor pro vnitřní program a současně oživují fasádu pro ty, kteří se dívají z ulice. Rojkind Arquitectos byli schopni přizpůsobit tyto šestihranné dutiny fasády pro různý program, včetně nakupování, videoprojekce, restaurace, a odpočívadel. Schody a rampy ve fasádě umožňují zákazníkům pohyb po celé budově.

Staveniště. Foto Rojkind Arquitectos
Pohled z východu. Vizualizace Glessner Group


Modulové diagramy. Rojkin Arquitectos


Makety 1:1. Foto Rojkind Aequitectos


Detail a celek. Vizualizace Glessner Group

Porotci letošní soutěže byli Lise Anne Couture, AIA, Nataly Gattegno, Sasa Radulovic  a Marcelo Spina, Intl. Assoc. AIA, se zaměřili na inovace, ale ne jen kvůli nim samotným. Přesněji řečeno, to, co získalo porotu, byl holistický přístup k návrhu s přihlédnutím k praktické realizaci. Z více než 150 přihlášených porotci ocenili 10 projektů.
Vítězové:
První cena

Tianjin EcoCity Ecology and Planning Museums 
Steven Holl Architects
Tianjin,Čína

Ceny
Kaohsiung Port Terminal
RUR Architecture
Kaohsiung, Tajvan

National Music Centre of Canada
Allied Works Architecture
Calgary, Alberta, Canada

Pochvala
Liverpool Department Store - Insurgentes
Rojkind Arquitectos
Mexico City

Faculty of Architecture, Building & Planning, University of Melbourne
John Wardle Architects and NADAAA in collaboration
Melbourne, Austrálie

Soccer Centre at St. Michel Environmental Complex
Saucier + Perrotte Architectes / Hughes Condon Marler Architects
Montreal, Kanada

The Broad
Diller Scofidio + Renfro in collaboration with Gensler
Los Angeles, USA

Čestné uznání
Fayetteville 2030: Food City Scenario
The University of Arkansas Community Design Center
Fayetteville, Ark., USA

TBA 21
Xefirotarch / Hernan Diaz Alonso
Patagonia, Argentina

Albuquerque Rail Yards Master Plan
Eric Owen Moss Architects
Albuquerque, N.M., USA
 

Zdroj: Rpjkind Arquitectos

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Komerční stavby

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.