Rosinanta - rozhledna Dobrš

Rosinanta - rozhledna Dobrš

(7. 3. 2014) Rozhledna s veřejným tábořištěm, kterou připravuje Svazek obci šumavského Podlesí je navržena na místě zvaném Šibeniční vrch nad obcí Dobrš. Autorem návrhu je studio Ars Fabrica z Prahy.

 
 
 
 

Rosinanta - rozhledna Dobrš

Rozhledna s veřejným tábořištěm, kterou připravuje Svazek obci šumavského Podlesí je navržena na místě zvaném Šibeniční vrch nad obcí Dobrš. Autorem návrhu je studio Ars Fabrica z Prahy.Autoři návrhu: Ing. Mgr.akad.arch. Ivo Kraml, Ing.arch. Květa Čulejová / Ars Fabrica, s. r. o.

Samotné místo pro výstavbu rozhledny je určeno konfigurací terénu, jednak dalšími souvislostmi, jakými jsou poloha pozemku blízko cesty, vzrostlá zeleň. K pozemku vede příjezdová komunikace - polní cesta od hlavní silnice mezi Dobrší a Zálesím, po této komunikaci již vede cyklostezka. Jedná se o místo s významnými dálkovými pohledy v celém správním území obce Drážov i v rámci Svazku obci šumavského Podlesí, jehož je obec Drážov členem. Pro tyto okolnosti by se místo s historickým kontextem mohlo stát i přirozeným místem pro setkávání. Rozhledna se jménem Rosinanta, které asociativním odkazem na známé literární středověké téma je díky jejímu charakteristickému profilu, je právě vzhledem k profilaci terénu navržena jako pohledově plošný objekt s výraznou křivkou ukončení horizontu.Svým charakteristickým tvarem se tak uplatní zejména v dálkových pohledech. Proměnlivost velikosti její hmoty s ohledem na pohled z různých světových stran - od štíhlé vertikální po plochou neutrální - tak určuje její nezaměnitelný profil a vzhled. Nejedná se ale o rozhlednu v klasickém štíhlém, vertikálním, spíše souměrném pojetí na malém půdorysu, ale o objekt, který do sebe symbolicky přebírá pomocí dvou víceramenných schodišť s jednou větší odpočinkovou podestou a vlastní vyhlídkou princip poutní cesty se zastaveními. Jedná se o otevřenou vyhlídku po obvodu třech stran obdélníka ve výšce 16 metrů, umožňující rozhled po celém horizontu.Za vyhlídku je ale možno považovat také mezipodestovou odpočívací plošinu ve výšce 8m a i druhé víceramenné schodiště - cestu, kdy především při sestupu po něm je vidět na okolní krajinu. Ve spodní části hmoty rozhledny na úrovni terénu je navržen prostor pro trvalou expozici o kulturním vývoji této oblasti. Dlouhý, relativně úzký prostor se zpevněnou podlahou je vymezen sloupy nosných rámů a opláštěným. Je krytý proti dešti na úrovni první horizontální příčle rámu jednoduchým plochým zastřešením transparentním materiálem na bázi plastu. Do prostoru vniká světlo také svislými mezerami v rastru tyčoviny opláštění. Je do něj možno vstoupit branou - otvorem v tomto opláštění. Informační panely jsou umístěny v prostoru mezi nosnými sloupy.
Doplňkově jsou v prostoru jednoduché lavice tvaru kubusu. Na vyhlídkové plošině je umístěno panorama horizontu s názvem významných míst krajiny (vrcholy, pohoří, sídla atd.) na kovovém pásu. Součásti je i jednoduché sezení (lavička -dřevěný kubus). Netradičním doplňkem je přídavná akustická funkce, kdy v plášti při vrcholu rozhledny nahrazuje dřevěnou tyčovinu sestava tří píšťal, naladěných do akordu. Fouká-li vítr, návštěvník může uvolnit uzávěr píšťal a být iniciátorem akustického zážitku, který umožňuje sama příroda.

Více informací o projektu naleznete na www.facebook.com//Rosinanta-rozhledna-Dobrs
zdroj: Ars Fabrica


 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Ostatní

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz