Rozhledna Císařský kámen

Rozhledna Císařský kámen

Vratislavice nad Nisou

(12. 2. 2021) Marie Matulová, Karel Petráň

   
 
 
 
 

Rozhledna Císařský kámen

Rozhledna stojí na vrchu, který se dříve jmenoval Špičák či Uhlířský vrch. Dnešní název odkazuje k císaři Josefu II., který místo v roce 1779 navštívil. Pamětní deska – žulový balvan, symbolický vrch kopce, se nachází v blízkosti rozhledny. Vrch se stal vyhledávaným poutním místem. Myšlenka stavby rozhledny na tomto místě vznikla už v roce 1886, kdy o vybudování usiloval Liberecký horský spolek. Roku 2009 byla vystavěna celodřevěná stavba vysoká dvacet metrů. Kvůli špatnému technickému stavu byla v roce 2017 uzavřena a následně demontována. Na půdorysu původní rozhledny pak byla v roce 2018 postavena stavba nová poskytující výhled na města Jablonec nad Nisou, Liberec, na jižní svahy Jizerských hor a západní část Krkonoš. 

Propojení krajiny, místa a stavby
Žulové balvany, kameny a skalky jsou pro Jizerské hory typické. Podoba místa, z něhož rozhledna vyrůstá, je stejně důležitá jako stavba sama. Součástí nové rozhledny je doplnění dalších kamenů – žulových balvanů. Hlavní z nich byl umístěn do středu vstupní podesty jako základní patní kámen schodišťové věže. Skupina kamenů poblíž rozhledny tvoří přirozené odpočinkové plochy pro návštěvníky. Velkými kameny – šlapáky byl upraven i navazující terén a svah, z dříve nepřístupných stran tak vzniklo přírodní schodiště. Ke stávajícím balvanům v okolním lese a podél přístupové cesty se postupně doplňovaly nové, aby dotvořily kompozici stavby, místa a krajiny.

Koncept stavby
Stavba na půdorysu původní rozhledny je o tři metry vyšší. Materiály jsou důsledně odděleny. Konstrukce věže je ocelová – trvanlivý a pevný nebeský žebřík, oblečený do lehkých šatů – sloupkové fasády z modřínového dřeva. V místě vstupu do věže, a s každým dalším poschodím a otočkou schodiště, je ve fasádě velké okno přes celé podlaží. Zde se nachází rozšířené podesty schodišť, místo k odpočinku, pohodlnému průchodu návštěvníků a výhledu, který se otevře, než návštěvník vystoupá až nahoru. 

Autor: P2Projekt – Marie Matulová, Karel Petráň

Autorská zpráva

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2018

 
 
 
 
50.7433811
15.0926232
Rozhledna Císařský kámen

Rozhledna Císařský kámen
Vratislavice nad Nisou

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz