Rozhledna Císařský kámen

Rozhledna stojí na vrchu, který se dříve jmenoval Špičák či Uhlířský vrch. Dnešní název odkazuje k císaři Josefu II., který místo v roce 1779 navštívil. Pamětní deska – žulový balvan, symbolický vrch kopce, se nachází v blízkosti rozhledny. Vrch se stal vyhledávaným poutním místem. Myšlenka stavby rozhledny na tomto místě vznikla už v roce 1886, kdy o vybudování usiloval Liberecký horský spolek. Roku 2009 byla vystavěna celodřevěná stavba vysoká dvacet metrů. Kvůli špatnému technickému stavu byla v roce 2017 uzavřena a následně demontována. Na půdorysu původní rozhledny pak byla v roce 2018 postavena stavba nová poskytující výhled na města Jablonec nad Nisou, Liberec, na jižní svahy Jizerských hor a západní část Krkonoš. 

Propojení krajiny, místa a stavby
Žulové balvany, kameny a skalky jsou pro Jizerské hory typické. Podoba místa, z něhož rozhledna vyrůstá, je stejně důležitá jako stavba sama. Součástí nové rozhledny je doplnění dalších kamenů – žulových balvanů. Hlavní z nich byl umístěn do středu vstupní podesty jako základní patní kámen schodišťové věže. Skupina kamenů poblíž rozhledny tvoří přirozené odpočinkové plochy pro návštěvníky. Velkými kameny – šlapáky byl upraven i navazující terén a svah, z dříve nepřístupných stran tak vzniklo přírodní schodiště. Ke stávajícím balvanům v okolním lese a podél přístupové cesty se postupně doplňovaly nové, aby dotvořily kompozici stavby, místa a krajiny.

Koncept stavby
Stavba na půdorysu původní rozhledny je o tři metry vyšší. Materiály jsou důsledně odděleny. Konstrukce věže je ocelová – trvanlivý a pevný nebeský žebřík, oblečený do lehkých šatů – sloupkové fasády z modřínového dřeva. V místě vstupu do věže, a s každým dalším poschodím a otočkou schodiště, je ve fasádě velké okno přes celé podlaží. Zde se nachází rozšířené podesty schodišť, místo k odpočinku, pohodlnému průchodu návštěvníků a výhledu, který se otevře, než návštěvník vystoupá až nahoru. 

Autor: P2Projekt – Marie Matulová, Karel Petráň

Autorská zpráva

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*