Rozhledna Holedná
Brno, obora Holedná
(3. 2. 2021) Tomáš Jurák
Rozhledna Holedná
Les nad městem, místo trochu blíže k přírodě, k odpočinku. Kam oko dohlédne, vidíme tmavé kmeny dubů, sluneční paprsky
prodírající se baldachýnem listů. Ticho lesa občas prořízne křik sojky
upozorňující na dravce, který plachtí kdesi nad vrcholem Holedné… Právě ptákům
závidíme tu možnost shlížet na svět z výšky, vidět město a krajinu z jiné
perspektivy. Vystupme tedy po schodech nad koruny stromů, nechme svou tvář
ošlehat zimním větrem, polechtat jarním sluncem a alespoň na chvíli se nechme
unášet pocitem volnosti, letu a lehké závratě z výšky a krásného výhledu.
Místo se nachází na úbočí kopce Holedná nad městskou
částí Jundrov, ve výšce 315 m. n m. Rozhledna byla navržena kousek od palouku
ve vzrostlém dubovém lese. Aktuálně v daném místě stromy dorůstají do výšky
kolem dvaceti metrů. Oborou Holedná prochází tři turistické trasy různých náročností
Lokalita je atraktivní ať už svým umístěním mezi městskými částmi Kohoutovice,
Bystrc, Jundrov a Komín, ale především díky tomu, že zde návštěvníci mohou
spatřit volně se pohybující muflony, daňky a jeleny. V místě panují klimatické
podmínky typické pro střední oblast Jižní Moravy bez extrémních projevů počasí.
Nejkratší přístup na místo je možný po strmé zpevněné lesní cestě od konce
ulice Březová, anebo po méně strmé, ale delší lesní zpevněné cestě z ulice
Nálepkova.
Holedná je přirozeně lákavým turistickým cílem a vyhlídkový bod, který by překonal vzrostlý lesní porost, zde má své opodstatnění. Stavbu turistické rozhledny jsme proto vnímali jako přirozenou součást rozvoje území a přiměřenou podporu turistického ruchu. Součástí stavby nejsou telekomunikační zařízení ani jiné komerční plochy. Rozhledna má především umocnit prožitek stráveného času v přírodě a její architektonická forma měla podpořit identitu jedinečného místa.
Koncept
Inspiraci pro návrh jsme nalezli v charakteristických stromech Kohoutovických lesů – dubech. Stejně jako se kmen dubu skládá z několika propojených vrstev, konstrukce rozhledny je též tvořena několika vrstvami. Tuhé nosné jádro parafrázuje nosnou složku kmene stromu, tedy dřeva. „Sukénku“ rozhledny tvoří ocelová lana připomínající rozbrázděnou kůru kmenu, nazývající se borka. Dramatické rozbrázdění borky je symbolicky vyjádřeno kosočtvercovou texturou uspořádání lan vnějšího pláště. Základním architektonickým záměrem tedy byl přepis struktury kmene dubu.
Architektonické řešení
Vzdušnost, transparentnost, otevřenost či průhlednost konstrukcí nechává dovnitř věže vstoupit všechny živly a projevy počasí, díky tomu se nepřeruší kontakt s přírodou ani při výstupu na vyhlídkovou plošinu. Vznikla tak architektonická forma, jež umožní návštěvníkům se postupně ocitat a vertikálně prostoupit jednotlivými patry lesa: od kmenů přes koruny stromů až nad jejich vrcholky.
Výstup na rozhlednu je možný po točitém schodišti. Všech 13 pater má totožné schodišťové rameno a čtvrtkruhové podesty. Tyto podesty umožňují pohodlné míjení vystupujících a sestupujících návštěvníků i krátký odpočinek s výhledem do korun stromů. Postupné vertikální prostupování lesním porostem podporuje moment napětí či očekávání před výstupem na vrchol a očekávaný výhled.
Na vyhlídkové plošině materiální působení věže ustupuje, návštěvník zde může prožít pocit volnosti a svobody, možná i euforie po výstupu. Vrcholová vyhlídka je zcela otevřená, bez jakýchkoliv překážek, které by narušily požitek z výhledu.
Hrubý beton podnože mírně vystupující z terénu vytváří pevnou patu rozhledny, kontrastuje tak se vzdušností hlavního objemu věže a dodává pocit pevnosti a stability.
Konstrukční, materiálové a technické řešení
Technické řešení návrhu vycházelo z požadavků na bezpečnost návštěvníků, vysokou životnost a snadnou údržbu konstrukce. Podobu konstrukce ovlivnilo vystavení stavby vlivům počasí.
Konstrukce je koncipována jako tuhé kruhové nosné ocelové jádro s taženým vnějším pláštěm z ocelových táhel, též uspořádaných půdorysně v kruhu. Obě tyto části se rovnocenně uplatňují na estetice návrhu, ale jejich konstrukční odlišnost je zásadní. Ocelová táhla vnějšího pláště rozhledny tvoří nosnou část konstrukce namáhanou pouze na tah, kdežto tuhý středový nosný dřík je namáhán převážně tlakem. Životnost ocelové konstrukce je možné dlouhodobě zaručit, navíc vyžaduje minimální kontrolu a údržbu. Všechny její prvky byly žárově zinkovány – u tohoto typu povrchové úpravy je možné rozhlednu považovat za bezúdržbovou v řádu desítek let.
Hlavní nosná konstrukce má dvě vrstvy: tuhé ocelové jádro a tažený vnější plášť z ocelových táhel. Tuhé jádro tvoří soubor ocelových prvků složený ze svislých sloupků, vodorovných nosníků ve tvaru prstence a táhel stěnového ztužení. Vnitřní prostor vyplňuje ocelové točité schodiště. Síly vyvolané zatížením návštěvníky, povětrností a tíhou samotných prvků konstrukce jsou do podloží přenášeny pomocí základové železobetonové kruhové desky. Ta vybíhá mírně nad úroveň terénu a vytváří tak sokl rozhledny.
Veškeré prvky rozhledny byly navrženy s ohledem na dostupné výrobní technologie a komplikovanější přepravní podmínky v rámci obory. Rozhlednu jsme proto navrhli jako soubor malých prvků montovaných pomocí jeřábu na místě.
Autorská zpráva
Poloměr u paty rozhledny (základ): 5,5 m
Poloměr nosného jádra: 1,58 m
Výška vyhlídky: 34,32 m
Výška rozhledny vč. zábradlí: 35,52 m
Počet schodů: 208
Počet pater: 13
Ocelové sloupky
- trubky obdélníkového průřezu
- v úrovních pater jsou ke sloupku připojeny šroubovaným spojem vodorovné prstencové nosníky
Vodorovné prstencové nosníky
- trubky čtvercového průřezu
- kladené vodorovně v rovině mezi sloupky, v úrovni jednotlivých pater tvoří tzv. ztužující prstence
- zachycují zejména účinky větru působící kolmo na stěny
Svislé zavětrování
- táhla z ocelové kulatiny kladená v rovině mezi sloupky diagonálně na pole mezi sloupky
- každé táhlo, diagonála, je opatřena rektifikačním napínákem
Schodiště 1. - 13. patro
- ocelové, v rámci jednoho patra tvořeno šestnácti schody
- průchodná šířka 1,1 m
- konstrukčně sestává z: vnější schodnice (plech ve tvaru spirály), vřetene z ocelové trubky, podestových nosníků. Plochy podest tvoří prefabrikované ocelové rošty, stupně prefabrikované ocelové rošty, madla ocelové trubky, výplň zábradlí nerezová ocelová síť.
Vyhlídková plošina
- vnější vodorovný prstenec z trubky obdélníkového průřezu připojený vodorovnými nosníky ke středovému tuhému jádru
- pochozí plocha z ocelových roštů
- zábradlí: kruhové madlo z trubky obdélníkového průřezu a sloupky z trubek obdélníkového průřezu geometricky navazujících na ocelová táhla vnějšího nosného pláště; výplň zábradlí z vypnuté nerezové ocelové sítě
Spoje
Kotvení sloupků do železobetonové základové konstrukce pomocí patních ocelových desek vetknutých do betonového základu. Veškeré montážní přípoje sloupků, vodorovných nosníků a táhel zavětrování, stejně jako přípoje schodiště, byly řešeny jako šroubované. Výrobní přípoje se realizovaly dílensky jako svařované. Povrchová úprava ocelových konstrukcí je provedena žárovým zinkováním, namáčením do zinkové lázně.
Investor: Lesy města Brna, a.s.
Autor: TJ Architekti – Ing. arch. Tomáš Jurák; spoluautoři Ing. Jaromír Šmerda (statika, ocelové konstrukce), Ing. Lukáš Loudil (statika, založení), Ing. arch. Andrea Chroustová, Ing. arch. Adam Michna
Základní informace o objektu
Kategorie
Novostavby
Dokončení
2020
Rozhledna Holedná
Brno, obora Holedná
Komentáře ke článku
Proč je "vyhlídka" min. 40m pod vrcholem Holedné, přes který není vidět? Točité schody na takovou výšku bez mezipodesty nejsou pro každého, nehledě na to, že se na nich dost blbě vyhýbá :-/ Architektonické i konstrukční řešení jsou konvenční, prakticky bez nápadu. Díky za každou novou rozhlednu, ale tahle se mou nejoblíbenější určitě nestane. |
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

3. 10. 2023 10:33:43
loan Offer
I am a private money lender that give out fast cash no collateral required. all cash amounts and currencies, if interested TO started no matter your location http://sumitilendinghome.in (WhatsApp) number +918131851434 sumitihomelend@gmail.com Mr. Damian Sumiti
2. 10. 2023 16:26:10
Re: Podchod a zastávky Místecká v Ostravě
Skvělé...ukázka, že nejenom na divadle, ale ani v architektuře "není malých rolí". Překročit myšlenková (a typologická) klišé není vůbec nic jednoduchého...a tady se to fakt povedlo. Logická dynamika zastávky dopravního prostředku, využití skutečně "domácího" materiálu, strohý až brutalistní výraz utilitární stavby, která musí čelit atakům nejrůznějších cestujících...a měl by se dát uklidit pomocí hadice s vodou. Přístřešek bude mít nepochybně spoustu kritiků, ale spoustě lidí také přinese nečekané setkání s kuturou architektury. Ta stavba má kořeny, a to je v dnešní globalizované době vzácnost. Ostrava má svou duši, Rottrová, Špinarová, Nohavica...je moc dobře, že tento "region rázovitý" máme. A je dobře, že to architekti a pedagogové a studenti fakulty umění v tom podchodu chápu. Díky!
30. 9. 2023 10:41:31
Re: Rekonstrukce řadového domu v Praze
Jak dlouho to celé trvalo?
30. 9. 2023 10:18:04
Re: Rekonstrukce chaty
Klobouk dolů před tím, kdo opečovává zahradu. Obzvlášť pokud je chata opravdu užívána jen rekreačně.
30. 9. 2023 09:49:44
Re: Byt v Praze na Vinohradech
Tak nevím, ale ta vstupní hala vypadá ve skutečnosti spíš ponuře než noblesně. Na vizualizacích je mnohem světlejší.
30. 9. 2023 08:32:29
Re: Re: Rodinný dům Černá Pole.
Děkuji. Pěkně a znale napsáno.
27. 9. 2023 17:14:05
Re: Re: Nová galerie v Pardubicích.
Že by to byla skládací budova? Že by měnila svoji výšku podle výšky návštěvníků? Dělám si legraci, samozřejmě. Ale docela vám rozumím...zavětrovací kříže obvykle nepřenáší svislé zatížení. Dělají to sloupy či stěny. Ale co když má pan profesor Šépka šikovného statika, který obě funkce dokázal spojit? Navrhl desku, kterou vylehčil trojúhelníkovými otvory...
26. 9. 2023 18:14:50
Re: Nová galerie v Pardubicích
Vypada to velmi zajimave. Ale jak prosim staticky funguji ty Xka? Me to tak na prvni pohled uplne boli do oci...
25. 9. 2023 15:50:46
Re: Rodinný dům v Jesenici
https://www.blachotrapez.cz/cs/produkty/plechova-strestni-krytina
25. 9. 2023 15:50:31
Re: Rodinný dům v Jesenici
a href="https://www.blachotrapez.cz/cs/produkty/plechova-strestni-krytina"Plechová střecha/a - spojení elegance a trvanlivosti. Moderní vzhled a dlouhá životnost. Ideální volba pro váš domov!"
25. 9. 2023 14:25:59
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kasárna Karlín.
stále bez podpisu... holt hulvát.....A by se Vám s tou relevancí nějak nepřitížilo
22. 9. 2023 08:34:59
Re: Mykokompozit je materiál budoucnosti
Při porovnávání s polystyrénem, jako tepelnou izolací, mně v článku chybí údaj porovnání tepelného odporu a odhad cenového porovnání.
21. 9. 2023 14:50:45
Re: Mykokompozit je materiál budoucnosti
Zdroje by se jistě našly, ale co celkový objem produkce? Těžba, převoz, uložení před formováním, umístění celé produkce, kde budou formy? A živostnost je omezená nebo ne? To by chtělo vidět a hlavně zkoušet, zda množství této produkce bude pro velký odbět zajímavé. Zateplní přece nebudeme obnovovat za 20 let? To by mohlo vydržet déle.
19. 9. 2023 09:52:16
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kasárna Karlín.
V cem je presne podle vas mimo? Srovnavat dva druhy verejneho prostoru je podle me zcela relevantni. Kasarensky vnitroblok totiz ted jako verejny prostor funguje (narozdil od Vaseho "navrhu"). Ta poznamka od Jitky je tedy na miste. Spis se ukazuje, ze Vy, pane Parmo, absolutne neumite ten svuj projekt vyargumentovat. Misto toho se tu navazite do ostatnich, ze se nepodepisuji a ze jsou proste "mimo". Je videt, ze jste z te stare skoly, ktera relevantni dotazy bere jako osobni utok.
18. 9. 2023 16:43:54
Re: Byt v Praze na Vinohradech
Dispozičně dost dobrý, ale interiérově dost chudé
18. 9. 2023 15:35:36
Re: Re: Re: Re: Re: Kasárna Karlín.
Doopravdy jste MIMO. srovnávat využití nezastavěného dvora o rozměrech 100 x 70 m s CENTRÁL PARKEM je ............ Natož Central park je prostor , který byl urbanisticky při svém zárodku New Yorku, určen k zelené oáze města. Kdežto prašný, částečně vydlážděný prostor apelplatzu je .............
17. 9. 2023 18:19:21
Re: Re: Štvanická lávka.
...i kdybych neviděl jméno, je znát, že tento příspěvek píše dáma. Všichni zde uvádíme osobní názor, nic proti tomu. Když ta věc ale zasáhne širokou věřejnost a je v takto exponovaném místě, více oosbních názorů vyjadřuje veřejný názor. Koilik jich musí být? Nic osobního Adélo. Elegance? A to jsem až teď uviděl ty detaily zábradlí a la JP, které to nezachrání vůbec. Naopak tvoří to divný paskvil a nepochopení použití.
17. 9. 2023 18:09:06
Re: Re: Re: Re: Štvanická lávka.
...pardon za překlep: ...zvyknete.
17. 9. 2023 18:06:59
Re: Re: Re: Štvanická lávka.
pan kolega mě předběhl s odpovědí, viz dole. btw 'neviditelnost' neznamená přímo toto slovo, ale má mnoho dalších podob. Mimo jiné vizuální zakomponování do EXISTUJÍCÍHO prostředí, ne naopak - jeho znásilňování až do té míry, že si na to zvaknete.
16. 9. 2023 21:50:05
Re: Re: Štvanická lávka.
Asi nemáte velké nároky na estetiku, ale nic si z toho nedělejte, takových lidí je většina, a v Praze se staví plno podivných staveb, bez jakékoliv elegance, a ještě pražské architektonické ateliéry ze samého dna, vytvářejí své projekty i pro celou republiku. V takovém státě pak nemusí pomoci ani zahraniční soutěže, protože architekti v zaraničí si řeknou, jaká je tady úroveň.