Rozhledna Holedná
Brno, obora Holedná
(3. 2. 2021) Tomáš Jurák
Rozhledna Holedná
Les nad městem, místo trochu blíže k přírodě, k odpočinku. Kam oko dohlédne, vidíme tmavé kmeny dubů, sluneční paprsky
prodírající se baldachýnem listů. Ticho lesa občas prořízne křik sojky
upozorňující na dravce, který plachtí kdesi nad vrcholem Holedné… Právě ptákům
závidíme tu možnost shlížet na svět z výšky, vidět město a krajinu z jiné
perspektivy. Vystupme tedy po schodech nad koruny stromů, nechme svou tvář
ošlehat zimním větrem, polechtat jarním sluncem a alespoň na chvíli se nechme
unášet pocitem volnosti, letu a lehké závratě z výšky a krásného výhledu.
Místo se nachází na úbočí kopce Holedná nad městskou
částí Jundrov, ve výšce 315 m. n m. Rozhledna byla navržena kousek od palouku
ve vzrostlém dubovém lese. Aktuálně v daném místě stromy dorůstají do výšky
kolem dvaceti metrů. Oborou Holedná prochází tři turistické trasy různých náročností
Lokalita je atraktivní ať už svým umístěním mezi městskými částmi Kohoutovice,
Bystrc, Jundrov a Komín, ale především díky tomu, že zde návštěvníci mohou
spatřit volně se pohybující muflony, daňky a jeleny. V místě panují klimatické
podmínky typické pro střední oblast Jižní Moravy bez extrémních projevů počasí.
Nejkratší přístup na místo je možný po strmé zpevněné lesní cestě od konce
ulice Březová, anebo po méně strmé, ale delší lesní zpevněné cestě z ulice
Nálepkova.
Holedná je přirozeně lákavým turistickým cílem a vyhlídkový bod, který by překonal vzrostlý lesní porost, zde má své opodstatnění. Stavbu turistické rozhledny jsme proto vnímali jako přirozenou součást rozvoje území a přiměřenou podporu turistického ruchu. Součástí stavby nejsou telekomunikační zařízení ani jiné komerční plochy. Rozhledna má především umocnit prožitek stráveného času v přírodě a její architektonická forma měla podpořit identitu jedinečného místa.
Koncept
Inspiraci pro návrh jsme nalezli v charakteristických stromech Kohoutovických lesů – dubech. Stejně jako se kmen dubu skládá z několika propojených vrstev, konstrukce rozhledny je též tvořena několika vrstvami. Tuhé nosné jádro parafrázuje nosnou složku kmene stromu, tedy dřeva. „Sukénku“ rozhledny tvoří ocelová lana připomínající rozbrázděnou kůru kmenu, nazývající se borka. Dramatické rozbrázdění borky je symbolicky vyjádřeno kosočtvercovou texturou uspořádání lan vnějšího pláště. Základním architektonickým záměrem tedy byl přepis struktury kmene dubu.
Architektonické řešení
Vzdušnost, transparentnost, otevřenost či průhlednost konstrukcí nechává dovnitř věže vstoupit všechny živly a projevy počasí, díky tomu se nepřeruší kontakt s přírodou ani při výstupu na vyhlídkovou plošinu. Vznikla tak architektonická forma, jež umožní návštěvníkům se postupně ocitat a vertikálně prostoupit jednotlivými patry lesa: od kmenů přes koruny stromů až nad jejich vrcholky.
Výstup na rozhlednu je možný po točitém schodišti. Všech 13 pater má totožné schodišťové rameno a čtvrtkruhové podesty. Tyto podesty umožňují pohodlné míjení vystupujících a sestupujících návštěvníků i krátký odpočinek s výhledem do korun stromů. Postupné vertikální prostupování lesním porostem podporuje moment napětí či očekávání před výstupem na vrchol a očekávaný výhled.
Na vyhlídkové plošině materiální působení věže ustupuje, návštěvník zde může prožít pocit volnosti a svobody, možná i euforie po výstupu. Vrcholová vyhlídka je zcela otevřená, bez jakýchkoliv překážek, které by narušily požitek z výhledu.
Hrubý beton podnože mírně vystupující z terénu vytváří pevnou patu rozhledny, kontrastuje tak se vzdušností hlavního objemu věže a dodává pocit pevnosti a stability.
Konstrukční, materiálové a technické řešení
Technické řešení návrhu vycházelo z požadavků na bezpečnost návštěvníků, vysokou životnost a snadnou údržbu konstrukce. Podobu konstrukce ovlivnilo vystavení stavby vlivům počasí.
Konstrukce je koncipována jako tuhé kruhové nosné ocelové jádro s taženým vnějším pláštěm z ocelových táhel, též uspořádaných půdorysně v kruhu. Obě tyto části se rovnocenně uplatňují na estetice návrhu, ale jejich konstrukční odlišnost je zásadní. Ocelová táhla vnějšího pláště rozhledny tvoří nosnou část konstrukce namáhanou pouze na tah, kdežto tuhý středový nosný dřík je namáhán převážně tlakem. Životnost ocelové konstrukce je možné dlouhodobě zaručit, navíc vyžaduje minimální kontrolu a údržbu. Všechny její prvky byly žárově zinkovány – u tohoto typu povrchové úpravy je možné rozhlednu považovat za bezúdržbovou v řádu desítek let.
Hlavní nosná konstrukce má dvě vrstvy: tuhé ocelové jádro a tažený vnější plášť z ocelových táhel. Tuhé jádro tvoří soubor ocelových prvků složený ze svislých sloupků, vodorovných nosníků ve tvaru prstence a táhel stěnového ztužení. Vnitřní prostor vyplňuje ocelové točité schodiště. Síly vyvolané zatížením návštěvníky, povětrností a tíhou samotných prvků konstrukce jsou do podloží přenášeny pomocí základové železobetonové kruhové desky. Ta vybíhá mírně nad úroveň terénu a vytváří tak sokl rozhledny.
Veškeré prvky rozhledny byly navrženy s ohledem na dostupné výrobní technologie a komplikovanější přepravní podmínky v rámci obory. Rozhlednu jsme proto navrhli jako soubor malých prvků montovaných pomocí jeřábu na místě.
Autorská zpráva
Poloměr u paty rozhledny (základ): 5,5 m
Poloměr nosného jádra: 1,58 m
Výška vyhlídky: 34,32 m
Výška rozhledny vč. zábradlí: 35,52 m
Počet schodů: 208
Počet pater: 13
Ocelové sloupky
- trubky obdélníkového průřezu
- v úrovních pater jsou ke sloupku připojeny šroubovaným spojem vodorovné prstencové nosníky
Vodorovné prstencové nosníky
- trubky čtvercového průřezu
- kladené vodorovně v rovině mezi sloupky, v úrovni jednotlivých pater tvoří tzv. ztužující prstence
- zachycují zejména účinky větru působící kolmo na stěny
Svislé zavětrování
- táhla z ocelové kulatiny kladená v rovině mezi sloupky diagonálně na pole mezi sloupky
- každé táhlo, diagonála, je opatřena rektifikačním napínákem
Schodiště 1. - 13. patro
- ocelové, v rámci jednoho patra tvořeno šestnácti schody
- průchodná šířka 1,1 m
- konstrukčně sestává z: vnější schodnice (plech ve tvaru spirály), vřetene z ocelové trubky, podestových nosníků. Plochy podest tvoří prefabrikované ocelové rošty, stupně prefabrikované ocelové rošty, madla ocelové trubky, výplň zábradlí nerezová ocelová síť.
Vyhlídková plošina
- vnější vodorovný prstenec z trubky obdélníkového průřezu připojený vodorovnými nosníky ke středovému tuhému jádru
- pochozí plocha z ocelových roštů
- zábradlí: kruhové madlo z trubky obdélníkového průřezu a sloupky z trubek obdélníkového průřezu geometricky navazujících na ocelová táhla vnějšího nosného pláště; výplň zábradlí z vypnuté nerezové ocelové sítě
Spoje
Kotvení sloupků do železobetonové základové konstrukce pomocí patních ocelových desek vetknutých do betonového základu. Veškeré montážní přípoje sloupků, vodorovných nosníků a táhel zavětrování, stejně jako přípoje schodiště, byly řešeny jako šroubované. Výrobní přípoje se realizovaly dílensky jako svařované. Povrchová úprava ocelových konstrukcí je provedena žárovým zinkováním, namáčením do zinkové lázně.
Investor: Lesy města Brna, a.s.
Autor: TJ Architekti – Ing. arch. Tomáš Jurák; spoluautoři Ing. Jaromír Šmerda (statika, ocelové konstrukce), Ing. Lukáš Loudil (statika, založení), Ing. arch. Andrea Chroustová, Ing. arch. Adam Michna
Základní informace o objektu
Kategorie
Novostavby
Dokončení
2020
Rozhledna Holedná
Brno, obora Holedná
Komentáře ke článku
Proč je "vyhlídka" min. 40m pod vrcholem Holedné, přes který není vidět? Točité schody na takovou výšku bez mezipodesty nejsou pro každého, nehledě na to, že se na nich dost blbě vyhýbá :-/ Architektonické i konstrukční řešení jsou konvenční, prakticky bez nápadu. Díky za každou novou rozhlednu, ale tahle se mou nejoblíbenější určitě nestane. |
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

3. 3. 2021 15:36:41
Re: Nedostatek nemocničních lůžek umí vyřešit modulární výstavba
Nejen chybí lůžka, ale hlavně sestry i lékaři. Nejhorší je to , co vláda zavádí - respirátory, i FPP 2 , které zhorší tlak nových nemocných víc, než cokoliv jiného. Bylo to jasně publikováno, že celodenní nošení (nutno co 2 hod měnit) ty lidi položí definitivně. Moudří lidé ví, jak se to stane. Izolace okresů neznamená VŮBEC NIC. Možná pomůže demise vlády a složení úplně nové, z lidí, kteří již nedávno prokázali zdravý rozum. Máme takové, ale také hlupáky ve vládě, kteří raději arestují celou zem, než aby odstoupili. A opozice je spolek sterilních amatérů, tak co naděláme?
2. 3. 2021 18:03:01
Re: Re: Projekt Vltavské filharmonie pokračuje.
Proč nemít filharmonii v tichém místě na Letné, v místech knihovny, která zde už nikdy nebude, poblíž Hradčanské? Někdo se zřejmě shlédl v mimořádně exponované poloze hamburské Elbphilharmonie a v Praze chce mít filharmonii na tom nejnevhodnějším místě z hlediska hluku a vibrací: metro, tramvaje, automobilová doprava od Hlávkova mostu a po nábřeží, železniční doprava od Karlínského viaduktu... Vše je dnes technicky řešitelné, ale proč stavět lacino, když to jde draho - zvláště dnes, že?
1. 3. 2021 14:30:15
Re: Re: Střešní dveře Solara pro ploché i šikmé střechy.
Dobrý den, dveře nejsou vyráběny jako pochozí. Solara s.r.o.
26. 2. 2021 22:10:55
Re: Škola v Oslavicích
Zarazilo mě, že je sice u školy parkoviště, dokonce i se stáním pro invalidy, ale ke vchodu nevede žádný chodník.
25. 2. 2021 17:30:45
Re: Střešní dveře Solara pro ploché i šikmé střechy
Tak mě napadlo, jsou ty dveře pochozí? Může se po nich běhat, kdyby chtěl mít někdo na střeše třeba hřiště?
21. 2. 2021 20:32:57
Re: Petřínská rozhledna
Já jsem to nýtoval v roce 2000.
21. 2. 2021 19:46:51
Re: PROČ PODPOROVAT NADNÁRODNÍ MONOPOLY???.
Dobrý den, těší nás Váš zájem o přednášku. Uvědomujeme si, že ne všichni požívají sociální sítě, proto bude přednáška ke zhlédnutí také na našem kanálu youtube a později na našem webu: www.kruh.info. S pozdravem Kruh
21. 2. 2021 19:44:11
Re: Re: KRUH 2021: Dialogy na FB.
Dobrý den, těší nás Váš zájem o přednášku. Ta bude ke zpětnému zhlédnutí poté jak na našem kanálu youtube, tak na našem webu: www.kruh.info. S pozdravem Kruh
20. 2. 2021 21:46:49
Re: Obnova interiéru kostola Panny Márie Snežnej
Je úžasné, jak příjemně působí v klasické dispozici kostela pro nás nezvyklé čistě bílé provedení stěn a oken. Vyvolává to ve mně stejný pocit úžasu, jaký jsem měla kdysi dávno, když jsem jezdila s rodiči po vlastech českých a po spoustě klasických tmavých kostelů jsme vešli do jednoho, který byl také takhle světlý. Škoda, už nevím, kde to bylo.
20. 2. 2021 21:21:11
Re: Věčná loviště
Tak tenhle nápad se mi líbí. Jak nové využití bunkru, tak i ta zrcadlová stěna. Snad ujde pozornosti vandalů.
18. 2. 2021 23:57:03
PROČ PODPOROVAT NADNÁRODNÍ MONOPOLY???
Dobrý den, nemůžete přednášky vysílat prostřednictvím nějakého veřejně dostupného kanálu? Podpora internetových monopolů nedává smysl! VRAŤTE VEŘEJNÉMU PROSTORU, CO MU NÁLEŽÍ!!!
18. 2. 2021 18:13:06
Re: Projekt Vltavské filharmonie pokračuje
Velice si přeji krásnou budovu s výbornou akustikou, která je schopná srovnávat se s milovaným Rudolfinem. Mám ale obavy, že to bude zase hranatý předimenzovaný kvádr a na akustice se ušetří.
18. 2. 2021 18:13:06
Re: Projekt Vltavské filharmonie pokračuje
Velice si přeji krásnou budovu s výbornou akustikou, která je schopná srovnávat se s milovaným Rudolfinem. Mám ale obavy, že to bude zase hranatý předimenzovaný kvádr a na akustice se ušetří.
18. 2. 2021 18:07:07
Re: KRUH 2021: Dialogy na FB
Dobrý den. Nechci být na sociálních sítích. Ráda bych se zúčastnila vašich přednášek. Je to možné mimo FB? Děkuji. Kateřina Adámková , ing.arch. aka.architekt@gmail.com
18. 2. 2021 18:07:06
Re: KRUH 2021: Dialogy na FB
Dobrý den. Nechci být na sociálních sítích. Ráda bych se zúčastnila vašich přednášek. Je to možné mimo FB? Děkuji. Kateřina Adámková , ing.arch. aka.architekt@gmail.com
17. 2. 2021 09:22:57
Re: Projekt Vltavské filharmonie pokračuje
Ackoliv jsem se narodil "hned vedle" (na Stvanici) tak polohu uvazovane stavby povazuji za ponekud nestastnou. Je to jaksi bokem, jiz "mimo Prahu". Vyrustaje na Vinohradech, na Flore, moje maminka vzdy jela "dolu, do Prahy". Tady teda spise "pres most, do Prahy". Vsak take tam, hned za mostem a "uz v Praze" je a stale jeste od bolseviku zbouraneho nadrazi, nezacelena rana, vcetne te tam koncici"magistraly", volajici po zakryti. A nebo predmosti Stefanikova mostu, polohou odpovidajici Narodnimu divadlu. Take na "velmi stistnenem" staveniti (kdyby tam ten flicek dnes byl volny, tak by take nikoho nenapadlo tam stavet divadlo).
16. 2. 2021 18:21:49
Re: Villa Sophia
Paráda. Je fajn, že někdo, kdo má dost peněz, je vrazí do takové stavby.
16. 2. 2021 15:11:23
Re: Projekt Vltavské filharmonie pokračuje
Jak jsem již v roce 2017 poznamenal, výborný nápad. Voda je démon města a kolem je třeba soustřeďovat zajímavé stavby. Jenom se zase obávám systému a stylu soutěže!!! Příliš komplikované zadání, příliš věci, které se bude požadovat vyřešit najednou, příliš ,příliš, příliš všeho. Taková záležitost musí jednoznačně vyplynout z prostoru a hmoty a vztahů k okolí. To je vždy pro architekturu určující!
4. 2. 2021 14:19:55
Rozhledna pod kopcem
Proč je "vyhlídka" min. 40m pod vrcholem Holedné, přes který není vidět? Točité schody na takovou výšku bez mezipodesty nejsou pro každého, nehledě na to, že se na nich dost blbě vyhýbá :-/ Architektonické i konstrukční řešení jsou konvenční, prakticky bez nápadu. Díky za každou novou rozhlednu, ale tahle se mou nejoblíbenější určitě nestane.
3. 2. 2021 23:51:00
Re: RK 17
Milí přátelé v redakci, zkroťte si toho šotka v mapách. Tentokrát vám posadil dům na Karlův most. :-)