Rozhledna Máminka

Rozhledna Máminka

(22. 6. 2015) Autorem projektu jsou architekti z ateliéru Huť architektury

   
  • Foto: David Kubík (zdroj: hutarchitektury.cz)

  • Foto: David Kubík (zdroj: hutarchitektury.cz)

  • Foto: David Kubík (zdroj: hutarchitektury.cz)

  • Foto: David Kubík (zdroj: hutarchitektury.cz)

 
 
 
 

Rozhledna Máminka

(ČTK) - Na Krušné hoře nedaleko Hudlic na Berounsku vyrostla nová rozhledna Máminka. Stavba z dílny architektů z ateliéru Huť architektury byla postavena v nadmořské výšce 606 metrů na místě někdejší dřevěné triangulační věže. Měří 33 metrů a na její vrchol vede téměř sto schodů. Slavnostní otevření proběhlo v pátek 19. června, sdělila ČTK Nicola Fišerová z krajského úřadu.
„Když jsem nad Máminkou přemýšlel, vzpomněl jsem si na dětská léta a na jeden triangulační bod, kam jsem rád lezl. Při její stavbě jsme použili trojbokou konstrukci, která je jednoduchá a racionální," řekl architekt Martin Rajniš, kde čerpal inspiraci pro tvar Máminky.

Hudlice hledaly dlouho vhodný způsob financování a nakonec se na stavbu podařilo získat evropské peníze v rámci projektu zvýšení atraktivity Hudlicka jako destinace cestovního ruchu. Z něj má být kromě rozhledny financována i naučná stezka, pořízení mobiliáře do domku jazykovědce a národního buditele Josefa Jungmanna a jeho elektrifikace a zpevnění přístupových cest v Hudlických skalách. Náklady na celý projekt představují 6,7 miliónu korun.

Rozhledna stojí na pozemku Lesů ČR, které na výstavbu také přispěly. Návštěvníci mohou z Máminky zahlédnout Krušné hory nebo Brdy. „Za jasného počasí bude na dohled i 90 kilometrů vzdálený Klínovec, ale také Krkonoše, Ještěd nebo Šumava," řekl krajský ředitel Lesů ČR z Brandýsa nad Labem Jiří Makovec.

Ve středních Čechách byla nedávno postavena například rozhledna Bohdanka v Bohdanči na Kutnohorsku, další podobnou stavbu otevřeli na vrchu Kaňk u Kutné Hory nebo na Březáku nedaleko Lbosína na Benešovsku. Nedávno byla také obnovena někdejší Drtinova rozhledna Na vrchu Besedná u Chotilska na Příbramsku.
foto: David Kubík

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz