Rozhledna Milada

Rozhledna Milada

Podhradí 44, 538 04 Prachovice

(24. 5. 2017) Hrad Lichnice na Chrudimsku má po dvou dekádách znovu vyhlídku.

   
 
 
 
 

Rozhledna Milada

(ČTK) - Točitá rozhledna se jmenuje Milada po kruté hradní panně. Rozhledna stála 1,7 miliónu korun a zaplatily ji obce z regionu. ČTK to řekl starosta Třemošnice Miroslav Bubeník (SNK Evropští demokraté). „Před 20 lety byla vyhlídka odstraněna, protože její stav byl havarijní. Výhled z Lichnice byl vždycky pěkný, proto byla snaha to místo obnovit,“ řekl Bubeník.

Rozhledna je vklíněná v torzu hradní zdi. Měří 13 metrů a má dvě výškové plošiny. Původně byla dřevěná, nyní je hlavním materiálem matný kov, aby se od něj neodrážely sluneční paprsky.

„K vyhlídce vede dřevěné schodiště. Kovová věž má tři pilíře, dva jsou nosné, kolem třetího pilíře je točité schodiště,“ dodal Bubeník.

Při pěkném počasí návštěvníci vidí v dálce Čáslav, Kutnou Horu, Kolín, Bezděz, Milešovku, Seč nebo vysílač Krásné. Investorem vyhlídky byl Mikroregion Železné hory, stavěla se od loňského července do letošního dubna. Díky ní se hradu zvýšila návštěvnost.

„Je to zajímavost, první nápor zvědavosti asi časem odpadne. Ale řada lidí si starou vyhlídkou pamatuje a jede se tam podívat opětovně,“ řekl Bubeník. Loni na hrad zavítalo kolem 23 000 turistů, návštěvnost se každý rok zvyšuje, dodal starosta.

Doplněno Stavbaweb:
Architektonickou koncepci navrhla společnost DESIGN s. r. o. Chotěboř
Konstrukci vyhlídkové věže projektoval Ing. J. Pechman.
Stavbu realizovala společnost SOSTAF, Heřmanův Městec. 
Kolaudace stavby proběhla dne 11. dubna 2017.
Rozhledna byla zpřístupněna veřejnosti 14. dubna 2017.
Oficiální otevření rozhledny proběhlo dne 22. května 2017.
Reportáž ze stavby rozhledny najdete ZDE.
Hrady .cz / Lichnice
Wikipedie / Lichnice (rozhledna)Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Kultura

 
 
 
 
49.8807260
15.5875996
Rozhledna Milada

Rozhledna Milada
Podhradí 44
538 04 Prachovice

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz