Rozhledna na Prašivé

Rozhledna na Prašivé

Vyšní Lhoty 200, 739 51 Dobrá

(8. 6. 2016) Bude od 11. června opět otevřena, po více než 40 letech.

 
 
 
 

Rozhledna na Prašivé

(ČTK) - Téměř 100 let stará rozhledna umístěná nad střechou turistické chaty Prašivá na Frýdecko-Místecku bude po více než 40 letech opět přístupná veřejnosti. První zájemci na ni budou moci vystoupat příští týden. Otevřena pak bude i nadále, i když v regulovaném režimu. Přístup na věž totiž vede přes ubytovací část budovy. Chataři nyní vytvářejí rezervační systém. ČTK to řekl jeden z provozovatelů chaty Martin Stiller.

I když chatu už obrostly stromy, což částečně omezuje výhled z rozhledny v letních měsících, z nezájmu turistů o rozhlednu chataři strach nemají. "Částečně je vidět na Havířov a Žermanice. Výhled do krajiny v dalších směrech pak už omezují stromy. Z věže je ale nádherný pohled na přilehlou louku s dřevěným kostelíkem z roku 1640. A navíc jsou zde famózní východy a západy slunce," řekl dále Stiller.

Navíc zájem návštěvníků podporuje i to, že rozhledna byla několik desetiletí nepřístupná. "Lidé volají, chodí a ptají se, kdy je nahoru pustíme. Zájem je velký, protože tam vlastně nikdo pořádně nebyl," řekl. Dodal, že v minulosti byla rozhledna uzavřená z technických důvodů. I když se před 15 lety částečně opravila, tehdejší provozovatelé chaty ji nevyužívali. "Nechtělo se jim asi nahoru turisty vodit," uvedl.

Od soboty 11. června se to změní. Se znovuotevřením rozhledny je spojen i kulturní program. Vystoupí například hudebník Tomáš Kočko. Na večer se pak připravuje velký táborový oheň s opékáním špekáčků. I po sobotní akci bude rozhledna dál přístupná. "Ale za specifických podmínek, které dolaďujeme. Musíme příchody regulovat a lidé vždy nahoru půjdou s průvodcem. Předpokládáme, že tuto možnost budeme nabízet až čtyřikrát do týdne," vysvětlil chatař.

Oprava rozhledny je součástí velkého projektu "Vzkříšení horské chaty Prašivá". Na něm se v posledním roce podílelo více než 180 dobrovolníků a nadšenců, kteří odpracovali okolo 6000 hodin. "Za to všem moc děkujeme. Dnes jsou vnitřní prostory téměř dokončené. Nyní nás čekají velké práce venku. Plánujeme zateplení celé budovy, nově také chatu obložíme štípaným šindelem. Musíme navíc vybudovat venku další záchody, protože vnitřní WC při návalu turistů nedostačují," řekl. Všechny práce by si chataři přáli mít hotové do roku 2021. To bude chata slavit 100 let existence. Více informací o chatě i celém projektu zájemci najdou na www.ChataPrasiva.cz.

Doplněno Stavbaweb:
Projekt "Vzkříšení chaty Prašivá"
Chata s vyhlídkovou věží na Prašivé v Beskydech

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

 
 
 
 
49.6365503
18.4842153
Rozhledna na Prašivé

Rozhledna na Prašivé
Vyšní Lhoty 200
739 51 Dobrá

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz