Rozhledna na Šibeníku

Rozhledna na Šibeníku

vrch Šibeník, Nový Hrádek, Královéhradecký kraj, Nový Hrádek

(26. 4. 2021) Pavel Suchý

   
 
 
 
 

Rozhledna na Šibeníku

Rozhledny dnes na horách rostou jako houby po dešti. Nejde o nějaký národní sport, jako spíše o hory samotné. Rozhledny na zdejších horách stavěly ve druhé polovině 19. století turistické spolky německé, polské, rakouské, i české. Z některých z nich je při vynikajících podmínkách vidět až na Alpy.


Rozhledna na Šibeníku je součástí turistické trasy česko-polské Hřebenovky. Financována byla převážně z evropských dotací nadnárodního sdružení obcí tohoto Euroregionu.

Neodzkoušený prototyp větrné farmy z roku 1995 nikdy nebyl spuštěn z hlukových důvodů. O zprovoznění ještě do roku 2013 usiloval ČEZ, kdy poslední z tubusů s transformovnou odkoupila obec s myšlenkou na rozhlednu.

Požadavek na minimální náklady v následné architektonické soutěži snad přispěl k vítězství návrhu založeného na maximálním využití již odvedené práce. Na snaze dokomponovat nefunkční torzo minimálními prostředky do jednoho celku s novým výrazem. Tento přístup prostupoval celým projektem od celku po detail, například použitím renovovaného mobiliáře ze 60. let minulého století. Objem infocentra jsme hmotově i provozně doplnili o nejnižší trakt do tvaru skalnatého výchozu. Spojovací lávka je zároveň výrazovým i provozním prvkem. Návštěvnická trasa vede přes infocentrum na galerii, kde je uvažováno výstavní využití, dále přes vyhlídkovou terasu a lávku na rozhlednu.
 
Rozhledna byla z kompozičních důvodů prodloužena o technický nástavec s předpokladem obvyklého telekomunikačního využití. Původní tubus i transformovna zůstává v nové kůži stále čitelná. Vertikalita rozhledny bude vyvážena novou alejí podél přístupové cesty.

Stavba byla realizována částečně v ostrovním režimu, s vlastním zdrojem vody a likvidací odpadních vod čističkou a vsakem, vytápění je řešeno tepelným čerpadlem.

Autorská zpráva
Foto: Václav Novák


Rekonverze tubusu větrné elektrárny s transformovnou na rozhlednu s turistickým infocentrem
Investor: Městys Nový Hrádek
Autoři: Pavel Suchý, ABM architekti; spoluautor Pavel Ježek, Projecticon s.r.o.; spolupráce Zdeněk Drašnar
Hlavní dodavatel: Průmstav Náchod s.r.o., Kaden-Holding, s.r.o.
Zastavěná plocha: 272 m2
Obestavěný prostor: 1154 m3
Velikost řešeného území: 780 m2
Investiční náklady: 13,6 mil. Kč

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2020

 
 
 
 
50.3629045
16.2545067
Rozhledna na Šibeníku

Rozhledna na Šibeníku
vrch Šibeník, Nový Hrádek, Královéhradecký kraj
Nový Hrádek

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz