Rozhledna roku 2015 je na Fajtově kopci

Rozhledna roku 2015 je na Fajtově kopci

(8. 3. 2016) Třicetimetrovou rozhlednu ve tvaru šroubovice navrhl architekt Václav Hlaváček ze Studia acht.

   
 
 
 
 

Rozhledna roku 2015 je na Fajtově kopci

Nejhezčí loni postavená rozhledna je Fajtův kopec, určila anketa
(ČTK) -
Nejpovedenější z 21 loni nových rozhleden v Česku je vyhlídková věž na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí na Žďársku. Tuto 36 metrů vysokou rozhlednu ve tvaru šroubovice mohou lidé navštěvovat od loňského 19. června. Druhou příčku v hlasování Klubu přátel rozhleden obsadila Salaš u Velehradu, třetí nejvyšší počet hlasů dostala rozhledna Rýdův kopec u Děbolína na Jindřichohradecku. ČTK to dne 2. března sdělil mluvčí klubu Pavel Gejdoš.

Věž na Fajtově kopci dostala 212 hlasů. "K popularitě vzdušné stavby možná přispělo o to, že ji míjí a má na očích každý cestovatel po dálnici D1," uvedl Gejdoš.

S nápadem na stavbu rozhledny přišel velkomeziříčský Ski klub, který na Fajtově kopci provozuje lyžařskou sjezdovku a v létě bikepark. Podobu pomohli vybrat lidé hlasováním na internetu. Vyhrál návrh architektů Václava Hlaváčka a Jáchyma Peška na kovovou věž ve tvaru šroubovice DNA. Její stavba stála skoro devět milionů korun, část nákladů pokryla evropská dotace. Rozhlednu už navštívilo 22.000 lidí, uvedl Jiří Pálka ze Ski klubu.

Pro rozhlednu Salaš u Velehradu hlasovalo 103 lidí. "Jde sice o místo jen s lokálním výhledem jedním směrem, ovšem hlasující pravděpodobně zaujala velmi originální stavba," uvedl Gejdoš. Věž vysoká 21 metrů, z železa a dřeva, připomíná hasák nebo dvě sedmičky proti sobě. Celou ji zaplatil soukromý mecenáš.

Rozhledna Rýdův kopec u Děbolína měří 33 metrů. "Pozoruhodně kombinuje zděné, dřevěné i kovové části, a to včetně dvou různých schodišť." Čtvrtá v hlasování skončila Hýlačka, kovová věž postavená na místě vyhořelé dřevěné rozhledny v Táboře - Větrovech.

Budování nových rozhleden podle klubu poslední dobou provází několik nešvarů. Mnohdy jsou stavěny podle stejného vzoru. Dotované vyhlídky bývají předražené a někdy i na zbytečných místech, uvedl Gejdoš. Hlasování o rozhlednu roku pořádal klub podruhé.

Související články:
Rozhledna na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí 21.5.2012

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Komentáře ke článku

 
 
 
 

8. 3. 2016 22:50:42. Re: Rozhledna roku 2015 je na Fajtově kopci. Jiří Kalvach

 
 
 
 

8. 3. 2016 22:50:42. Re: Rozhledna roku 2015 je na Fajtově kopci. Jiří Kalvach

  Je to krásná stavba, až půvabná, nevadí, že není tak účelná jako jiné. Stejně zážitek z výstupu těch, co se nebojí její vzdušnosti, to nezmenší. Je-li to móda, rozhledny v Česku, pak je to móda krásná i užitečná.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz