Rozhledna Smrk

Rozhledna Smrk

(16. 12. 2008)

 
 
 
 

Rozhledna Smrk

Fotogalerie ke článku (12)

Smrk z Jizerky

Smrk z Jizerky

Půdorys

Půdorys

Schéma

Schéma
Celá fotogalerie (12)

Místo: Smrk (1124 m), nejvyšší hora Jizerských hor
Investor: Společnost pro obnovu rozhledny na Smrku, MÚ Nové Město pod Smrkem
Autor: studio ARTIKL LIBEREC, Jan Duda
Stavební část: HiTPRO, s. r. o., Milan Humpál
Gen. dodavatel: ADAPTO, s. r. o., Hejnice
Arch. soutěž: 09/1992
Projekt pro stavební povolení: 08/2000
Realizace: 04-09/2003
Invest. náklady: 4,5 mil.Kč
Foto: Aleš Jungmann

JAN DUDA

„Snad člověk, snad stroj ve velkém záklonu ve větru se klátící, ve svých pažích nesoucí podnosy s lidmi v drsné krajině Jizerských hor“ Bylo, nebylo, â?¦ před dávnými časy v roce 1992 byla vypsána architektonická
soutěž na výstavbu rozhledny na nejvyšší hoře Jizerských hor - Smrku. První místo pro nás znamenalo provedení projektové dokumentace. Záměr vybudovat „nestandardní“ objekt byl požehnán. Po dlouhé odmlce — až v roce 2000 — jsem byl jako vítěz soutěže osloven, abych vypracoval dokumentaci ke stavebnímu řízení a v témže roce bylo vydáno stavební povolení.
Nosným a vizuálním prvkem rozhledny byly dvě razantně zakloněné ocelové „sedmičky“ aerodynamicky tvarované do kapkovitých tvarů, svírající doplňkové konstrukce rozhledny — schodiště a plošiny. Rozhledna byla navržena se dvěma plošinami a doplněna spodní stavbou útulny pro veřejnost s možností ukrytí před nepříznivým počasím. Nejvyšší plošina je ve výšce 17,5 m nad úrovní terénu. Plošiny byly navrženy jako dřevěné v kontrastu s hliníkovou konstrukcí „sedmiček“. Detaily a doplňky schodiště a zábradlí měly být nerezové. Spodní stavba byla koncipována jako „box“ sestavený z velkoplošných dřevěných desek s přiznanými montážními spojovacími prvky.
Nicméně, vybraný stavební dodavatel, aniž by kteroukoli ze zúčastněných stran upozornil, postavil rozhlednu k obrazu svému. Nastala zásadní změna tvaru, změna materiálů, změna barev, dokonce dispoziční změny, a to nemluvím o detailech, které u tak exponované stavby měly být určitým výrazovým prvkem.
Má myšlenka a celkový záměr se opíral o zvýraznění dynamiky pohybu v konfrontaci se zažitým názorem na pojetí výstavby rozhleden, avšak jak bylo v úvodu zmíněno: „Bylo, nebyloâ?¦“
Rozhledna je umístěna v první pásmu Chráněné krajinné oblasti Jizerských hor a přes veškeré námitky, protesty, odvolací řízení, rozčilování u dotčených organizací byla stavba zkolaudována. Což znamená, že rozhledna na vrcholu Smrk je, lidé ji navštěvujíâ?¦


Publikováno ve Stavbě č. 3/2008

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Ostatní

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz