Sdružení samospráv chce obcím nechat agendu stavebních úřadů

Sdružení samospráv chce obcím nechat agendu stavebních úřadů

(2. 5. 2019) Ministerstvo pro místní rozvoj plánuje agendu obcím odebrat v rámci chystané změny stavebního zákona

 
 
 
 

Sdružení samospráv chce obcím nechat agendu stavebních úřadů

(ČTK) - Sdružení místních samospráv chce obcím nechat agendu stavebních úřadů, kterou jim plánuje odebrat ministerstvo pro místní rozvoj v rámci chystané změny stavebního zákona. Sdružení kvůli tomu zorganizovalo petici, kterou 30. dubna 2019 představilo ve Sněmovně.

"Vítáme snahu zjednodušit stavební řízení. Obce jsou samy stavebníky a víme, že stavební právo změnu potřebuje. Protestujeme však proti plánu ministerstva odebrat obcím výkon stavebních úřadů," uvedl europoslanec STAN a předseda sdružení Stanislav Polčák. Změna by podle něj znamenala centralizaci státní moci a nepřijatelný zásah do vztahu mezi obcemi a státem.

Proti změně se postavil také pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD). "Návrat k modelu okresních úřadů, který koncepce rekodifikace stavebního práva prakticky představuje, je ústupem od hodnot demokracie a decentralizace, a ta je jako taková z pohledu Asociace krajů ČR zcela nepřijatelná," řekl. Pokud vláda svůj záměr prosadí, Netolický chce navrhnout změnu specializovaného stavebního úřadu na okresní úřady.

Nový stavební zákon chce vláda předložit Sněmovně do konce roku. Slibuje si od něj zkrácení povolovacího řízení u staveb ze současného průměru 5,4 roku na jeden rok. Územní řízení, stavební řízení a EIA chce sloučit do jednotného povolovacího řízení. Nový stavební zákon také sjednocuje kompetence pod nově vytvořený Nejvyšší stavební úřad, který bude nadřízeným orgánem krajských stavebních úřadů, jejichž územní pracoviště budou v dnešních obcích s rozšířenou působností.

Sdružení místních samospráv je nevládní organizací, která vznikla kvůli prosazování spravedlivého dělení daňových výnosů mezi obce a města. Sdružuje 1800 ze zhruba 6500 obcí v ČR.

Související články:
MK: Stavební úřady by měly mít jen část památkové agendy  17.4.2019
Zemanův expertní tým podpořil zkrácení stavebního řízení  9.4.2019
Dostálová: Stavební zákon půjde do vlády o dva týdny později  5.4.2019
Návrh stavebního zákona by měl jít na vládu v polovině dubna  29.3.2019
ČKAIT: Stavební zákon je uspěchaný, není dobře připravený  28.3.2019
Stanovisko ČKA k věcnému záměru rekodifikace veřejného stavebního práva 28.3.2019
Společné územní a stavební řízení se osvědčilo, výrazně zkrátí povolování 22.3.2019
KDU-ČSL navrhuje za nedodržení lhůt ve stavebním řízení pokuty  18.3.2019
Ke kritice stavebního zákona se přidávají další  6.3.2019

Komentáře ke článku

 
 
 
 

2. 5. 2019 14:33:23. Re: Sdružení samospráv chce obcím nechat agendu stavebních úřadů. Petr Novotný

  Záměr MMR odebrat obcím výkon stavebních úřadů je zcela správný a zamezí zneužívání politické moci v konkrétních obcích mimo jiné i pro prosazování záměrů vlivných investorů. Jako odstrašující případ mohu uvést Český Krumlov (v té době dvoreček sociální demokracie), kde k prosazení záměru místního bohatého stavebního podnikatele neváhali v loňském roce donutit podat výpověď řadovou referentku stavebního úřadu a zprostit
dočasně funkce vedoucí odboru územního plánování a památkové péče.
Zrealizovaná ohyzdná stavba (sklad) viditelně porušující územní plán a
trčící nad okolní zástavbou je mementem toho, že politicky lze dosáhnout čehokoliv. Špinavou práci odvedl horlivý mladý pan tajemník, v jehož gesci jsou všichni zaměstnanci městského úřadu, tedy i úřadu stavebního a odboru územního plánování.

3. 5. 2019 09:08:42. Re: Re: Sdružení samospráv chce obcím nechat agendu stavebních ú... Jiří Kalvach

  Naprosto správný náhled, jeden z mnoha, proč nesmí být stavební úřady pod správou obcí. Další důvod je ten, že na personální obsazení stavebních úřadů obce nehledí jak by měly a nedokáží se přes mzdové tarify přenést. Nedostatek odborných referentů na SÚ je dlouholetý tristní problém a zdá se, že to málokomu na obecních úřadech či na magistrátech vadí. Současný systém je z více jiných pohledů špatný. To není v této zemi ale nic nového, že se stále zkouší, co lidé vydrží a na zájmy společnosti jako celku se nehledí.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2019 Business Media CZ, s. r. o.