Sdružení samospráv chce obcím nechat agendu stavebních úřadů

(ČTK) – Sdružení místních samospráv chce obcím nechat agendu stavebních úřadů, kterou jim plánuje odebrat ministerstvo pro místní rozvoj v rámci chystané změny stavebního zákona. Sdružení kvůli tomu zorganizovalo petici, kterou 30. dubna 2019 představilo ve Sněmovně.

„Vítáme snahu zjednodušit stavební řízení. Obce jsou samy stavebníky a víme, že stavební právo změnu potřebuje. Protestujeme však proti plánu ministerstva odebrat obcím výkon stavebních úřadů,“ uvedl europoslanec STAN a předseda sdružení Stanislav Polčák. Změna by podle něj znamenala centralizaci státní moci a nepřijatelný zásah do vztahu mezi obcemi a státem.

Proti změně se postavil také pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD). „Návrat k modelu okresních úřadů, který koncepce rekodifikace stavebního práva prakticky představuje, je ústupem od hodnot demokracie a decentralizace, a ta je jako taková z pohledu Asociace krajů ČR zcela nepřijatelná,“ řekl. Pokud vláda svůj záměr prosadí, Netolický chce navrhnout změnu specializovaného stavebního úřadu na okresní úřady.

Nový stavební zákon chce vláda předložit Sněmovně do konce roku. Slibuje si od něj zkrácení povolovacího řízení u staveb ze současného průměru 5,4 roku na jeden rok. Územní řízení, stavební řízení a EIA chce sloučit do jednotného povolovacího řízení. Nový stavební zákon také sjednocuje kompetence pod nově vytvořený Nejvyšší stavební úřad, který bude nadřízeným orgánem krajských stavebních úřadů, jejichž územní pracoviště budou v dnešních obcích s rozšířenou působností.

Sdružení místních samospráv je nevládní organizací, která vznikla kvůli prosazování spravedlivého dělení daňových výnosů mezi obce a města. Sdružuje 1800 ze zhruba 6500 obcí v ČR.

Související články:
MK: Stavební úřady by měly mít jen část památkové agendy  17.4.2019
Zemanův expertní tým podpořil zkrácení stavebního řízení  9.4.2019
Dostálová: Stavební zákon půjde do vlády o dva týdny později  5.4.2019
Návrh stavebního zákona by měl jít na vládu v polovině dubna  29.3.2019
ČKAIT: Stavební zákon je uspěchaný, není dobře připravený  28.3.2019
Stanovisko ČKA k věcnému záměru rekodifikace veřejného stavebního práva 28.3.2019
Společné územní a stavební řízení se osvědčilo, výrazně zkrátí povolování 22.3.2019
KDU-ČSL navrhuje za nedodržení lhůt ve stavebním řízení pokuty  18.3.2019
Ke kritice stavebního zákona se přidávají další  6.3.2019

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Záměr MMR odebrat obcím výkon stavebních úřadů je zcela správný a zamezí zneužívání politické moci v konkrétních obcích mimo jiné i pro prosazování záměrů vlivných investorů. Jako odstrašující případ mohu uvést Český Krumlov (v té době dvoreček sociální demokracie), kde k prosazení záměru místního bohatého stavebního podnikatele neváhali v loňském roce donutit podat výpověď řadovou referentku stavebního úřadu a zprostit
    dočasně funkce vedoucí odboru územního plánování a památkové péče.
    Zrealizovaná ohyzdná stavba (sklad) viditelně porušující územní plán a
    trčící nad okolní zástavbou je mementem toho, že politicky lze dosáhnout čehokoliv. Špinavou práci odvedl horlivý mladý pan tajemník, v jehož gesci jsou všichni zaměstnanci městského úřadu, tedy i úřadu stavebního a odboru územního plánování.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*