SEFO by mělo vyrůst v proluce, varianta Hanáckých kasáren padla

SEFO by mělo vyrůst v proluce, varianta Hanáckých kasáren padla

(9. 6. 2020) Definitivní podoba chystaného Středoevropského fóra však bude známa až v řádu měsíců

   
 
 
 
 

SEFO by mělo vyrůst v proluce, varianta Hanáckých kasáren padla

(ČTK) - Muzeum umění v Olomouci definitivně upustilo od záměru vybudovat expozici středoevropského výtvarného umění SEFO v prostorách Hanáckých kasáren. Záměr se tak znovu soustředí na proluku v Denisově ulici, se kterou se počítalo od počátku existence projektu. Muzeum umění zde vykupuje další pozemek. Definitivní podoba chystaného Středoevropského fóra však bude známa až v řádu měsíců, řekl ČTK ředitel muzea Ondřej Zatloukal. Na stavbu výjimečné expozice loni v lednu vláda uvolnila 593 milionů korun.

Zástupci muzea loni na podzim uvedli, že ve hře jsou dvě možnosti. Jednak návrh architekta Jana Šépky, který již v roce 2009 proluku v Denisově ulici navrhl zaplnit budovou futuristického vzezření, druhou možností je využití prostor v opuštěných Hanáckých kasárnách. Rozhodnutí po dohodě s ministerstvem kultury mělo padnout loni na konci října. "Původně jsme věřili, že je to otázka týdnů, ale sešlo se dohromady několik věcí, které rozhodnutí oddálilo. Jednak jsme museli uzavřít starší smluvní záležitosti, a to nešlo zdaleka tak rychle, jak jsme si představovali. Navíc začala mít reálné obrysy jednání o koupi další parcely přiléhající ke stávajícímu pozemku, čímž by se změnila prostorová dispozice proluky," uvedl Zatloukal.

Právě jednání o výkupu pozemku v proluce znamená, že Hanácká kasárna jsou definitivně mimo hru. Potvrdil to i ředitel muzea. "Hanácká kasárna jsou příliš rozlehlá a náklady na jejich přestavbu pro naše účely by přesáhly miliardu korun. Ta částka by byla více než dvojnásobek toho, co nám vláda přislíbila na stavbu SEFO," potvrdil ředitel muzea.

Rozhodnutí o definitivní podobě SEFO by však podle Zatloukala mělo padnout v řádu několika měsíců. Uvedl však, že státní finance na tuto stavbu nejsou nyní striktně časově vázány. "Stavba SEFO je zařazena do programu Péče o národní kulturní dědictví I., který je ohraničen roky 2019 až 2028," dodal Zatloukal.

Projekt SEFO se plánuje v Olomouci více než deset let. Nová budova má nabídnout výstavní prostory pro umělecká díla z celé střední Evropy a zázemí potřebné pro chod muzea. Jde především o větší depozitáře pro stále rostoucí sbírky či novou knihovnu a studovnu. Nový centrální depozitář má pojmout až 200.000 uměleckých děl, nyní muzeum vlastní 90.860 sbírkových předmětů s tržní hodnotou zhruba dvě miliardy korun.

Doplněno Stavbaweb:
Projekt na stránkách Šépka architekti najdete ZDE.


Související články:
Rozhodnutí o SEFO v Olomouci letos nepadne  20.12.2019
Ministr se s Muzeem umění dohodl na soutěži na SEFO  5.4.2019
Ministerstvo kultury České republiky se stalo kritikem architektury  27.3.2019
Architektonická soutěž na stavbu SEFO se začátkem dubna nestihne  27.3.2019
Veřejná debata: SEFO & Legitimita architektonických soutěží
PROHLÁŠENÍ RADY GALERIÍ ČR
Olomoucké muzeum prý porušilo v projektu SEFO zákon
Zaměstnanci MUO chtějí rezignaci ministra Staňka kvůli SEFO
Stanovisko ČKA
 
Vláda v pondělí schválila dotaci na výstavbu SEFO  23.1.2019
SEFO  Petice na podporu realizace projektu Jana Šépky  7.1.2019

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Kultura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

10. 6. 2020 13:16:49. SEFO - největší kulturní počin moderní historie Olomouce. Lea Nardová

  To bych svým olomouckým spolužákům a celé nepředpojaté kulturní veřejnosti Olomouc přála. Nemusíte mít architekta Šépku rádi, může Vás pojetí dostavby zneklidňovat nebo dokonce iritovat, ale odmítat ho bez hluboké znalosti jeho vnitřních hodnot může jen velmi povrchní člověk. Kam patřil primátor a před odchodem na smetiště dějin ministr kultury Staněk, nechám na úvaze těch, kdo sledoval jeho působení.

12. 6. 2020 09:32:10. Re: SEFO - největší kulturní zločin moderní historie Olomouce. Dr.Lusciniol

  Vazena. Nejsem si jist jaky je rozdil mezi zneklidnenim a "iritaci" (snad budu od Vas poucen) ale zadnych “vnitřních hodnot”, o nichz se zde zminujete, jsem v navrhu nenalezl (snad mne opet poucite) a naopak si myslim, ze jeho provedeni by byl “největší kulturní zločin moderní historie Olomouce.“ dovolujici se pouzit Vasi nadsazky.

13. 6. 2020 10:49:13. Re: SEFO by mělo vyrůst v proluce, varianta Hanáckých kasáren pa... Jitka

  Pokud muzeum vykupuje další pozemek, tak bude mít legální důvod k vypsání nové soutěže s novým zadáním. A vítězný projekt může dát k ledu.

14. 6. 2020 14:51:59. Re: legální důvod k vypsání nové soutěže Nejs. Dr.Lusciniol

  Nejsem sam pravnikem a tak jen doufam, ze mate pravdu, Jitko.
Ale maje dnes v rodine.jiz take pravniky (ti se mnozi jak kralici) tak vim, ze dva pravnici to jsou jiz alespon tri nazory, tak bez "pravnickych hodu" (lawyers picnic) se to neobejde.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz