Selský pivovárek

Selský pivovárek

Kroměříž

(25. 4. 2019) ellement

   
 
 
 
 

Selský pivovárek

Právo vařit pivo je v Kroměříži přibližně stejně staré jako město samo. Připomínkou jsou domy Měšťanského nebo Arcibiskupského pivovaru, které už dnes slouží jiným účelům. Historická návaznost a selská rodinná tradice vedly k výstavbě malého pivovaru na okraji města. Přáním investora bylo vytvořit stavbu, která bude mít nadčasovou hodnotu s přesahem pro další pokolení.

Novostavba se nachází v bývalém výzkumném zemědělském areálu, kde sídlí různorodé firmy převážně výrobního charakteru. Toto území zatím není žádným způsobem urbanisticky řešeno, každá z firem využívá stávající objekty s minimálními stavebními vstupy. Novostavba je situována na hranici areálu, v těsném sousedství zemědělské výroby – statku, polí a volné krajiny. Naším záměrem byla kultivace této městské periferie a využití potenciálu místa, které může být turisticky zajímavé díky pohledu na město a blízké okolí.
Objekt pivovaru je určen pro výrobu piva a jeho distribuci, sídlí zde také prodejna. V letních měsících je na horní terase otevřena letní zahrádka, která je umístěna na ploché střeše objektu a v zahradě. Z obou míst je nádherný pohled na město Kroměříž a Hostýnské vrchy.
Dispoziční a prostorové řešení minipivovaru bylo navrženo tak, aby co nejmenší plocha obsáhla všechny provozní požadavky. V přízemí se nachází sklad, který je samostatně přístupný, zázemí zaměstnanců, místnost pro zrání piva, plnění a prodejna. V patře je prostor varny a spilka. Na funkční náplň reaguje i hmota objektu. Schodiště je vysunuto mimo stavbu a umožňuje vstup na terasu bez narušení vnitřního provozu. Tímto krokem jsme vyřešili dispozici a zároveň i hmotově rozdělili budovu. Vzhledem k charakteru provozu je schodiště nevytápěné, obezděné lícovými cihlami řezanými na půlku. Vytváří tak příjemnou strukturu z vnitřní strany. Ze strany vnější je schodiště určitou parafrází na „pivovarský komín“ symbolizující prosperitu místa a v dnešní podobě zároveň novou funkční náplň. Dodatečně byl na požadavek investora řešen ještě jeden přístup na terasu samostatným vnějším schodištěm.
Materiály v interiéru i exteriéru spolu korespondují. Vzhledem k typu stavby jsme si mohli dovolit zvolit syrovější zpracování detailů a použití materiálů. Důležitým prvkem se stala cihla, která se objevuje jak v exteriéru, tak v interiéru.  Cihly byly použity nové lícové, ale také recyklované cihly z demolice. Záměrem bylo použít materiály, které jsou kvalitní a příjemně stárnou. Stěny jsou zděné z keramických tvárnic, stropy z pohledového betonu s otiskem po prkenném bednění. Zázemí skladu je vyzděno z cihel. Podlahy jsou pokryty průmyslovou stěrkou, pouze v prodejně a prostoru varny je cihelná dlažba. Na okenní rámy a okenice byla zvolena lahvově zelená (pivovarská) barva, která doplňuje barevnost cihel a odkazuje k minulosti pivovarských staveb a jejich barevnému řešení.
Objekt 1. selského pivovaru je zasazen do uzavřené zahrady, kterou vymezuje vysoký zděný plot. Ten v místě stavby stál již před její realizací. Vznikl tak odpočinkový prostor s příjemnou atmosférou. Zahrada je nyní využívána návštěvníky pivovaru při letních zastávkách a projížďkách po kraji. Při realizaci byly na zahradě a horní terase umístěny stabilní výčepní stoly.

Autorská zpráva
Foto: Libor Stavjaník Toast, Jitka Ressová, Jan Pavézka


Autor: ellement – ing. arch. Hana Maršíková, Ing. arch. Jitka Ressová; spolupráce Ing. arch. Martin Velecký, Ing. arch.  Petra Martináková, MgA. Jan Pavézka
Stavební řešení: Ing. Pavel Ohnoutek
Statické řešení: Ing.Pavel Gurecký
Realizace: ROOS Kroměříž s.r.o.

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2013

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz