Severočeská hvězdárna Teplice

Severočeská hvězdárna Teplice

Písečný vrch 2517, Teplice

(17. 1. 2020) Atelier AVN

   
 
 
 
 

Severočeská hvězdárna Teplice

Hvězdárna byla postavena v roce 1965 v akci Z, tomu také odpovídala kvalita výstavby a použitých materiálů. V oblasti města to byl jediný „volný kopec“ vhodný pro stavbu tohoto typu. Objekt se stal dominantou viditelnou z okolních kopců, v jeho blízkosti je vyhledávaná skalní vyhlídka.
Rekonstrukce a přestavba hvězdárny toto výjimečné místo zachovala a v rámci úprav ještě více zhodnotila. Dům využívá přirozenou svažitost terénu, proto jsme vstup umístili v úrovni suterénu. Vstup na vyhlídku a na střešní terasu je z přízemí, kupole s dalekohledy zůstaly tvarově i výškově dominantní. Prosvětlení ochozů pod kupolemi, které slouží jako výstavní prostory, bylo zachováno. Původní skleněné tvárnice jsme však nahradili okny. Problém s přehříváním tohoto prostoru byl eliminován částečným zastíněním dřevěnými slunolamy.
Z původního objektu zůstaly zachovány pouze pozorovací kupole. Nevyhovující část stavby mezi nimi byla vybourána a postavena nově ve větším rozsahu. Umožnilo to vybudování reprezentativního promítacího sálu, prostorných výstavních chodeb, odpovídajícího hygienického zázemí a také většího zázemí pro zaměstnance hvězdárny. Nadzemní podlaží je vykonzolováno nad suterénní částí a vytváří tak krytý hlavní vstup. Střecha mezi kupolemi je plochá, částečně přístupná pro návštěvníky hvězdárny.

Objekt je zděný s železobetonovými stropy nad suterénem a pod pochozí střechou. Střecha v nepochozí části má nosnou ocelovou konstrukci. Fasády jsou ve dvou hlavních materiálových provedeních: na přízemí byl použit obklad ze sibiřského modřínu, ze stejného materiálu jsou i slunolamy na ochozech pod kupolemi. Dřevo sjednocuje tvarově komplikovanou stavbu a kompozici domu. Suterén a opěrné zídky byly obloženy čedičem. Předpokládáme, že postupným stárnutím materiálů by tak měl dům splynout s okolní krajinou.

Autorská zpráva
Foto: Jan Brodský

Hvězdárna v Teplicích je Stavbou Ústeckého kraje za rok 2018

 
Investor: Ústecký kraj
Autor: atelier AVN s.r.o. – Ing. arch. Vladimír Novák, Ing. arch. Eva Svobodová              
Statika: Ing. Jiří Kozák, CSc.
Zastavěná plocha: 435 m2
Obestavěný prostor: 2113 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2018

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

6. 8. 2020 16:56:21

Re: Nový koncertní sál v Ostravě

Byť to bude vypadat trochu přízemně, ale nemohu najít investiční náklady. Mělo by to být 2 mld. Kč. Jistě díky dobrému rattingu, jak nám sděluje primátor, si město může dovolit dost vysoké půjčky, zejména když uvážíme, že mezi investice s účastní rozpočtu města patří i parkovací plochy P+R, nový kampus-dílčí sportovně vzdělávací areál Ostravské Univerzity na Černé louce, stavba Černé kostky (technická knihovna) naproti Domu kultury v podzemními parkovišti a postupná modernizace tramvajových tratí v celém obvodu města s dodávkou nových švýcarských tramvajových souprav (jsou skvělé). Zatím jsem nečetl souhrnný investiční plán na příští roky s tím, jak se budou tyto úvěry splácet, a jak jsou plánovány příjmy města. Jak se s tímto neúplným výčtem (chybí několik miliardových akcí pro sport a další společenské účely, např. v Krásném Poli nebo v bývalém areálu Ostravské rafinérie u Fifejd) velkých akcí porovná pokus prosadit tragické prodloužení tramvajové trati od Slovanu kolem Duhy až ke Globusu a s tratí kolidující projektově rozpracovaný Severní spoj od D1 do Poruby. To nemá veřejnost tušení. A má ho Magistrát, tedy ambiciózní primátor? Není už postaveno nebo nachystáno dost památníků, které nám budou jeho "Macurovskou éru "vlády nad městem navždy připomínat? Musí to vše snad i dobré, co napáchal, zhatit jednou zbytečnou investicí i proti potřebám města a proti zásadnímu nesouhlasu dotčených městských obvodů v Porubě? I za cenu obrovského zadlužení města na roky dopředu? Doufám, že ho okolnosti včas zastaví, aby přestal vyhazovat peníze města na předem ztracenou a jasně hloupou akci, jako je tato tramvajová trať ke Globusu skrz plně urbanizované a přírodně skvěle stabilizované prostředí 3 městských obvodů! Jediným motivem k rozjetí této monstrakce v roce 2017 byl dnes již propadlý příslib 1,5 mld. Kč z evropských fondů. Dnes to hodlá primátor financovat jinak, ale možná sám neví, jak. Osobně si myslím, že ten záměr bude nakonec zrušen. Investovaných 30 až 40 milionů Kč do přípravy stavby město hravě odepíše. To jsou přece drobné proti již výše uvedeným stavbám.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz