Severočeská hvězdárna Teplice

Severočeská hvězdárna Teplice

Písečný vrch 2517, Teplice

(17. 1. 2020) Atelier AVN

   
 
 
 
 

Severočeská hvězdárna Teplice

Hvězdárna byla postavena v roce 1965 v akci Z, tomu také odpovídala kvalita výstavby a použitých materiálů. V oblasti města to byl jediný „volný kopec“ vhodný pro stavbu tohoto typu. Objekt se stal dominantou viditelnou z okolních kopců, v jeho blízkosti je vyhledávaná skalní vyhlídka.
Rekonstrukce a přestavba hvězdárny toto výjimečné místo zachovala a v rámci úprav ještě více zhodnotila. Dům využívá přirozenou svažitost terénu, proto jsme vstup umístili v úrovni suterénu. Vstup na vyhlídku a na střešní terasu je z přízemí, kupole s dalekohledy zůstaly tvarově i výškově dominantní. Prosvětlení ochozů pod kupolemi, které slouží jako výstavní prostory, bylo zachováno. Původní skleněné tvárnice jsme však nahradili okny. Problém s přehříváním tohoto prostoru byl eliminován částečným zastíněním dřevěnými slunolamy.
Z původního objektu zůstaly zachovány pouze pozorovací kupole. Nevyhovující část stavby mezi nimi byla vybourána a postavena nově ve větším rozsahu. Umožnilo to vybudování reprezentativního promítacího sálu, prostorných výstavních chodeb, odpovídajícího hygienického zázemí a také většího zázemí pro zaměstnance hvězdárny. Nadzemní podlaží je vykonzolováno nad suterénní částí a vytváří tak krytý hlavní vstup. Střecha mezi kupolemi je plochá, částečně přístupná pro návštěvníky hvězdárny.

Objekt je zděný s železobetonovými stropy nad suterénem a pod pochozí střechou. Střecha v nepochozí části má nosnou ocelovou konstrukci. Fasády jsou ve dvou hlavních materiálových provedeních: na přízemí byl použit obklad ze sibiřského modřínu, ze stejného materiálu jsou i slunolamy na ochozech pod kupolemi. Dřevo sjednocuje tvarově komplikovanou stavbu a kompozici domu. Suterén a opěrné zídky byly obloženy čedičem. Předpokládáme, že postupným stárnutím materiálů by tak měl dům splynout s okolní krajinou.

Autorská zpráva
Foto: Jan Brodský

Hvězdárna v Teplicích je Stavbou Ústeckého kraje za rok 2018

 
Investor: Ústecký kraj
Autor: atelier AVN s.r.o. – Ing. arch. Vladimír Novák, Ing. arch. Eva Svobodová              
Statika: Ing. Jiří Kozák, CSc.
Zastavěná plocha: 435 m2
Obestavěný prostor: 2113 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2018

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

28. 2. 2020 08:15:31

Re: Rozhledna na vrchu Šibeník

Připadá mi to jako politizování situace kolem členství v EU, které cílí na lidi bez znalostí souvislostí a bez zájmu o politiku. Hurá, podívejte jak je EU dobrá! Všude i v autobusech nálepky, jak se EU spolupodílí na všem, málem i na výrobě betonových tvárnic na chodníky a sirky do krabiček. Samá podlost! My zatím platíme do fondů EU méně, než kolik čerpáme, ale proč čerpáme na takovéto téměř bezvýznamné stavbičky miliony, když nám kulhají investice i peníze do oprav všech typů silnic? Proč naši řidiči denně bourají po srážce se zvěří? Na I.třídách a dálnicích? Protože nemáme oplocení a podchodu i mosty pro zvěř, aby nemusela přes cestu pod kola aut! Toto má být smysluplná investice za stovky milionů!! Kdo to nezažil, neví, co to je za nezměrný děs, který někteří řidiči zaplatí životem nebo doživotním zmrzačením, a nejen oni. ale i jejich děti, partneři, rodiče. O likvidaci majetku a zruinování některých z nich nemluvě. Mně takto rozhledny připadají jako aktivity Kocourkovských občanů. Není těch stovek pitomostí v této zemi už moc? Celý den by na jejich výčet nestačil! Také pokus primátora Macury v Ostravě prosadit novou 3 km tramvajovou trať v Porubě tam, kde ji nikdo nepotřebuje a dokonce většina občanů odmítá, patří do této kategorie pomatenosti, protože zase jde o to, že nějaký spolek amatérů omylem zvolených ve volební euforii na Magistrátě odsouhlasil, že na to může Ostrava dostat víc než miliardu z dotací. Slabomyslnost lidiček bez významu hold v této zemi stále má podivnou váhu! Jak dlouho ještě bude blbost tolerována?

20. 2. 2020 18:50:35

Re: Re: Polemika o panoramatu a mrakodrapech pokračuje.

Polemika o výškových budovách nikdy neskončí. Dnes je to již otázka prestiže, nikoliv potřeby. Kdo výš, je geroj, je víc. Viz Arabský svět i dálný asijský východ. Blbost lidská vítězí. Ale žižkovská trojka od Evy Jiřičné nejsou mrakodrapy, to je úchvatný návrh, jak zaplnit místo po telekomunikační věži a kdo zná podrobně a detailně souvislosti, musí se paní Jiřičné poklonit. Věřím, že její kouzelný návrh bude realizován a rozhodně nemá pražádný vliv na panoráma Prahy, notabene historického centra. On tu někdo v této části Žižkova vidí historické centrum? Nákladové nádraží, konec jedné části Prahy, příliš vzdálené od toho centra, které obdivují miliony cizinců, i Čechů a Moravanů. A co Letná, tam blob Kaplického nebyl vedle panoráma staré Prahy? Tam byl, hned vedle. A kolik bojovníků ho prosazovalo, že? Proti nás bylo asi víc, tak to monstrum stát nebude. Ale návrh Jiříčné je naprosto něco jiného. Ve všech myslitelných hodnotitelných směrech. Skvěle zasazen do oblasti, i výškově, i polohově, i s ohledem na dopravní poměry. Pojďme ho podporovat proti hlupákům, kteří sice mají akademický titul, ale v hlavě něco zřejmě jiného, než lidské moudro. Postižení člověka se projevuje všelijak, je těžká doba, když podle expertů má 20% vysokoškolských absolventů duševní poruchu různého typu. Ono to možná i tady bude vidět. Nechť postižení prominou, ale léčení může být v Klecanech i zdarma, u profíků.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz