Severočeská hvězdárna Teplice

Severočeská hvězdárna Teplice

Písečný vrch 2517, Teplice

(17. 1. 2020) Atelier AVN

   
 
 
 
 

Severočeská hvězdárna Teplice

Hvězdárna byla postavena v roce 1965 v akci Z, tomu také odpovídala kvalita výstavby a použitých materiálů. V oblasti města to byl jediný „volný kopec“ vhodný pro stavbu tohoto typu. Objekt se stal dominantou viditelnou z okolních kopců, v jeho blízkosti je vyhledávaná skalní vyhlídka.
Rekonstrukce a přestavba hvězdárny toto výjimečné místo zachovala a v rámci úprav ještě více zhodnotila. Dům využívá přirozenou svažitost terénu, proto jsme vstup umístili v úrovni suterénu. Vstup na vyhlídku a na střešní terasu je z přízemí, kupole s dalekohledy zůstaly tvarově i výškově dominantní. Prosvětlení ochozů pod kupolemi, které slouží jako výstavní prostory, bylo zachováno. Původní skleněné tvárnice jsme však nahradili okny. Problém s přehříváním tohoto prostoru byl eliminován částečným zastíněním dřevěnými slunolamy.
Z původního objektu zůstaly zachovány pouze pozorovací kupole. Nevyhovující část stavby mezi nimi byla vybourána a postavena nově ve větším rozsahu. Umožnilo to vybudování reprezentativního promítacího sálu, prostorných výstavních chodeb, odpovídajícího hygienického zázemí a také většího zázemí pro zaměstnance hvězdárny. Nadzemní podlaží je vykonzolováno nad suterénní částí a vytváří tak krytý hlavní vstup. Střecha mezi kupolemi je plochá, částečně přístupná pro návštěvníky hvězdárny.

Objekt je zděný s železobetonovými stropy nad suterénem a pod pochozí střechou. Střecha v nepochozí části má nosnou ocelovou konstrukci. Fasády jsou ve dvou hlavních materiálových provedeních: na přízemí byl použit obklad ze sibiřského modřínu, ze stejného materiálu jsou i slunolamy na ochozech pod kupolemi. Dřevo sjednocuje tvarově komplikovanou stavbu a kompozici domu. Suterén a opěrné zídky byly obloženy čedičem. Předpokládáme, že postupným stárnutím materiálů by tak měl dům splynout s okolní krajinou.

Autorská zpráva
Foto: Jan Brodský

Hvězdárna v Teplicích je Stavbou Ústeckého kraje za rok 2018

 
Investor: Ústecký kraj
Autor: atelier AVN s.r.o. – Ing. arch. Vladimír Novák, Ing. arch. Eva Svobodová              
Statika: Ing. Jiří Kozák, CSc.
Zastavěná plocha: 435 m2
Obestavěný prostor: 2113 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2018

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz