Severočeské muzeum

Severočeské muzeum

Masarykova 437/11, Liberec

(27. 12. 2021) Hlaváček architekti

   
 
 
 
 

Severočeské muzeum

Muzeum se skládá ze tří propojených celků – hlavní budovy, severního křídla a měšťanského domu. Cílem modernizace nebylo pouze rozšíření a zpřístupnění expozice, součástí zadání bylo také vybavení  budovy vyspělou technologií, která nejen ochrání exponáty a samotný objekt, ale také zajistí hygienický, klimatický a tepelný komfort. Dalším cílem bylo zamezit křížení návštěvnického provozu se zaměstnaneckým a zlepšit pohyb osobám s omezenou schopností pohybu. Budova je nemovitou kulturní památkou, architektonické řešení bylo podřízeno její historické hodnotě.


V rámci modernizace došlo k dispozičním změnám a změnám v uspořádání expozic, přemístění pokladny s vrátnicí, vybudování zaměstnaneckého výtahu a hygienického zázemí pro zaměstnance i veřejnost. Na základě požadavku zvýšení expoziční plochy byly navrženy patrové vestavby, které prostor rozdělují na další výstavní prostory. Jedná se o ocelovou konstrukci, opláštěnou sádrokartonovými deskami ve dvou vrstvách s barevným nátěrem. Svislé nosné konstrukce vestavby jsou z ocelových uzavřených profilů. Každá z vestaveb je atypická jak konstrukčním řešením, tak prostory, které vytváří – vznikají otevřená patra nebo uzavřené místnosti. Ve vstupním oktogonu a zadní části hlavního sálu (kaple) je dvojená skleněná podlaha včetně zábradlí, vyrovnávacích ramp a schodů.  Konstrukčně se jedná o lepené sklo s vrchní kalenou vrstvou.

Půdorys objektu má tvar L s rozměry 44 a 68 m, hlavní loď je vysoká 25 m. Stávající nosná konstrukce je převážně z cihelného zdiva, stropní nosná konstrukce je složena ze svařovaných ocelových profilů. Strop tvoří dřevěné trámy se záklopem a podbitím. V místě dojezdu výtahu byla zvednuta střecha. Nosné prvky zastřešení jsou dřevěné, nové opláštění je s vloženou tepelnou izolací z minerální vaty, vnější plášť z měděné krytiny.
 
Modernizací se v tomto projektu rozumí nové rozvody systémů vzduchotechniky, zdravotně technické instalace, chlazení, silnoproudu a slaboproudu. Topení zůstalo bez zásahů. Stavební část obsahuje vestavbu výtahové šachty, zesílení stropních konstrukcí pro expozice, návrh nových ocelových konstrukcí pro vzduchotechnické jednotky a konstrukce pódia. Probíhala také repase vybraných oken včetně zastínění, podlah a kamenných prvků, oprava povrchů v podobě lokálních oprav omítek a štuků a následné malby. Teracové a vlysové podlahy v prostorách centrálního schodiště, v některých výstavních sálech a ve vstupním oktagonu byly repasovány. Část historických dveří byla demontována a opětovně osazena na novou pozici včetně obložkových zárubní.

V 1. PP šlo pouze o revitalizaci haly, ve 3. NP pak vybudování dojezdu výtahu a strojovny vzduchotechniky.

Autorská zpráva

Autoři a projekt:
Hlaváček architekti s.r.o. – Michal Hlaváček, Zdeněk Holek, Ditta Johanovská, Barbora Janíková, Barbora Ordáňová, Karel Musil, Daniela Maxová, Matouš Cahák
Dodavatel: BAK stavební společnost, a.s.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2020

 
 
 
 
50.7745447
15.0683558
Severočeské muzeum

Severočeské muzeum
Masarykova 437/11
Liberec

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz