SHAPE Architecture: Ekologické zahuštění čtyř městských rodinných domů

SHAPE Architecture: Ekologické zahuštění čtyř městských rodinných domů

(20. 10. 2014) Malý rodinný dům nahradila stavba se čtyřmi jednotkami, kde nyní žije 13 lidí. Klíčem pro strategické rozhodnutí bylo maximalizovat hustotu, přijmout životaschopnou formu bydlení ve čtvrti, kde se investice do kvality a udržitelného bydlení stále ještě setkávají s nedůvěrou.

 
 
 
 

SHAPE Architecture: Ekologické zahuštění čtyř městských rodinných domů

Malý rodinný dům nahradila stavba se čtyřmi jednotkami, kde nyní žije 13 lidí. Klíčem pro strategické rozhodnutí bylo maximalizovat hustotu, přijmout životaschopnou formu bydlení ve čtvrti, kde se investice do kvality a udržitelného bydlení stále ještě setkávají s nedůvěrou.

Architekt: SHAPE Architecture
Místo: Vancouver, BC, Kanada
Tým: Nick Sully, Hanna Teicher, Matthew Traub
Udržitelnost: Canadian Green Building Council Sustainable Project Award, Designed to LEED Platinum guidelines, Energuide 86
Realizace: 2010
Foto: archiv architektůSHAPE studio se pokusilo vytvořit unikátní typ bydlení s vysokou energetickou a vodní účinností jako výchozí hodnotou, což vyústilo v komplexní, propletenou konfiguraci, jež každé jednotce poskytuje přístup ke světlu a vzduchu alespoň ze tří stran a podporuje pasivní větrání a strategii osvětlení a současně maximalizuje žádoucí výhledy na North Shore Mountains.Stejně tak byla věnována pozornost tomu, aby exteriér budovy byl v interakci s místem a uliční frontou, čímž projekt přispívá k regeneraci sousedství a ukazuje návštěvníkům potenciál nových typů bydlení na trhu, zaplaveném stále stejnými výrobky.Půdorysy jsou organizovány tak, aby se všechny obytné prostory nacházely po obvodu s přístupem denního světla a s možností příčného větrání. K osvětlení prostor přispívá pět zalomených světlíků, takže se denní světlo dostane hluboko do plánu tří ze čtyř jednotek; střední jednotka nemá přístup k nejvyššímu patru, přesto také těží ze štědrého horního osvětlení.

Moderní balíček osvětlení obsahuje příslušenství a lampy ENERGY STAR a vzduchotěsné clony zabraňující úniku vzduchu do neklimatizovaného prostoru.


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Sustainability

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz