Sídlo firmy Lasvit

Sídlo firmy Lasvit

Palackého náměstí 170, Nový Bor

(13. 11. 2020) ov – a

   
 
 
 
 

Sídlo firmy Lasvit

Palackého náměstí v Novém Boru nese atmosféru rychlého rozmachu města a sklářského řemesla během 19. století. Domy na náměstí a v přilehlých ulicích mají jednotný výraz, dvoupodlažní solidní hmoty s valbovými střechami a s hřebeny podél ulice. Návrh současnou formou interpretuje typický dvoupodlažní sklářský dům, doplňuje dva původní památkově chráněné objekty o dva nové domy a vytváří celistvý areál s vnitřním dvorem. Architektura místa zrcadlí silnou tradici sklářství, na kterou navazuje práce a design firmy Lasvit. Navržené novostavby si zachovávají proporce historických staveb.

Původní stavby
Dva historické, památkově chráněné domy byly renovovány, očištěny od nevhodných zásahů z 80. let a adaptovány pro kancelářský provoz firmy. Nárožní podstávkový dům je se svou dřevěnou konstrukcí typickou ukázkou staveb Českolipska 18. a 19. století. Unikátní dřevěné konstrukce jsou pomocí historických postupů opraveny, fasády očištěny od polystyrenového zateplení, původní krovy opatřeny nadkrokevní izolací a okna vyměněna za špaletová.

Skleněný dům
Nový průsvitný éterický dům nahradil zděný krček propojující historické stavby. Jeho plášť i střecha jsou pokryty na míru vyvinutými skleněnými tvarovkami vycházejícími z formátu a kladení břidlicových desek užívaných na štítech a střechách v regionu. Uvnitř nabízí unikátní jednací místnost a centrální vnitrofiremní kavárnu s přímým výstupem na venkovní dvůr. Interiérové police po celém obvodu fasády jsou zároveň knihovnou výrobků a vývojových vzorků Lasvitu.

Černý dům
V zadní části pozemku je kolmo k ulici umístěn tmavý zemitý provozní dům. Střecha i plášť jsou z černých vláknocementových šablon. Velký otevřený prostor s výškou přes 13 m je určený k testování a prezentaci nově vyvinutých jedinečných lustrů, lamp a jiných artefaktů. Dům je navržen tak, aby mohl být v budoucnu snadno adaptován na běžná kancelářská pracoviště.

Interiér
Celý interiér má charakter za sebou řazených komnat. Cílem je podpořit přirozené a krásné původní konstrukce, které pracovnímu prostředí vtisknou kouzlo historické stavby i jistého sentimentu. Všemi budovami se vine nit společných prostorů se zálivy a zákoutími, které zároveň slouží k odpočinku. Jednotlivá oddělení jsou uspořádána tak, aby podpořila spolupráci a duch firmy.

Autorská zpráva
Foto: Tomáš Souček

Sídlo firmy Lasvit získalo titul Stavba roku 2020, je zařazeno také mezi nominované projekty v soutěži Česká cena za architekturu 2020.

 

 

 

 

 

 

Investor: Lasvit, s.r.o.

Autor: ov architekti s.r.o. – Jiří Opočenský, Štěpán Valouch, David Balajka, Anna Schneiderová
Koordinace projektu: m3m, s.r.o.

Generální dodavatel: BAK stavební společnost, a.s.
Historické tesařské konstrukce: Stavební firma Hlaváček
Betonové konstrukce: DNA Design – Břetislav Eichler
Ocelová konstrukce fasády: Excon, a.s.
Skleněné opláštění: TGK - technika, sklo a umění s.r.o.   

Zastavěná plocha celkem: 779 m2; stávající domy 510 m2; novostavby 269 m2

Užitná plocha: 1780 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2019

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz