Sídlo společnosti AON

Sídlo společnosti AON

Václavské náměstí / Jindřišská ulice, Praha 1

(5. 9. 2018) Progres Atelier

   
 
 
 
 

Sídlo společnosti AON

Sídlo společnosti Aon Central and Eastern Europe, a.s., se nachází v Praze na rohu Jindřišské ulice a Václavského náměstí v novobarokní budově postavené roku 1896 podle návrhu Friedricha Ohmana. Prvním naším úkolem tu byla rekonstrukce jídelny, druhým návrh malé části openspace v zadním traktu. V třetím jsme již řešili masterplan celého patra o výměře 1100 m2 včetně zpracování projektové dokumentace a koordinace kompletní rekonstrukce všech prostor.
Přáním investora bylo vytvořit reprezentativní sídlo firmy, kvalitní pracovní prostředí, dostatek odpočinkových prostor a odpovídající zázemí. Kromě kapacitních požadavků na jednotlivé funkční části a důrazu na použití přírodních a kvalitních materiálů konkrétní zadání nezaznělo. Důvěra a svoboda nám dala o to větší energii pro někdy náročné hledání adekvátních odpovědí na nejednoznačné otázky. Hlavu jsme si lámali především s nestandardními prostorovými omezeními a s implementací moderních technologií a ergonomických standardů do historického prostředí. To vše při maximálním zachování cenných řemeslných prvků a respektování genia loci budovy.  

Tři základní motivy, které se v celém patře v různých podobách prolínají, vzájemně doplňují a vyvažují, jsou reprezentace, práce a odpočinek. Do prvního z nich patří vstupní prostory s dokonalým hranolem mosazného recepčního pultu a světelným mrakem. Dále hlavní jednací místnost pro 36 osob, kterou lze rozdělit na tři nezávislé meeting roomy díky speciálně vyvinutému systému posuvných akustických panelů. A nakonec VIP meeting room, které dominují majestátní kruhový stůl s palisandrovou kresbou pod klavírním lakem a v průměru dva metry velký, z jedné niti upředený lustr. Ten se na své místo dostal oknem v noci za pomoci horolezců a architektů. Své mimořádné akustické kvalitě vděčí jednací místnosti speciálně vyvinutým a na míru vyrobeným čalouněným kazetám.
Druhému okruhu jsme se věnovali v rovině péče o konkrétní pracoviště i nabídce různorodých pracovních prostředí. Všechna místa jsou vybavena ergonomickými polohovatelnými stoly. Celým openspacem proplouvají subtilní světelné profily ovládané inteligentním systémem s možností variovat míru přímé a nepřímé složky. Prostorovou akustiku obstarávají pod stropem zavěšené velkoformátové panely. Vše doplňuje zeleň na stěnách či živé stromy rostoucí přímo ze čtyř metrů dlouhého parketového stolu. Každý ze zaměstnanců může využít pro rychlé setkání čalouněné meeting pointy, zavěšené na stěnách hlavní chodby, odbavit hovor ve phoneboxu u dubového špalku, vyřídit krátké jednání v microoffice s pláštěm ze skla a surové oceli či využít menší jednací místnosti.
Do třetice diverzitu rozšiřuje nabídka odpočinkových prostor. Jedná se o malé přesně definované body na akupunkturní mapě patra, které jsou pro fungování celku důležité. V lunchroomu se potkávají kolegové ráno u vlastnoručně připravené kávy nebo při obědě u masivního dřevěného stolu s lavicemi. Mají zde možnost najít soukromí na vykonzolovaném pódiu z bílého perforovaného plechu pod jemným světlem levitujících origami svítidel. Lounge slouží jako zóna klidu k odpočinku, místo neformálního setkávání nebo jako minikino při sportovních přenosech. Wellbeing ukrytý za mechovou stěnou poskytuje možnost meditace, soustředění, soukromí a komodity nejvzácnější - ticha. Jeho pět metrů vysoký kruhový prostor vyskládaný z dřevěných profilů je využíván rovněž pro cvičení a jednou týdně zde probíhají v rámci benefitu pro zaměstnance od rána do večera masáže.

Velký dík patří investorovi za jeho nadhled, důvěru v naše schopnosti a energii vše dotáhnout až do posledního detailu. A také dodavatelům, kteří se zhostili v mnoha případech nelehkých zadání (akustické panely, posuvné příčky, telefonní boxy, relaxační místnost…).

Autorská zpráva
Foto: Jakub Skokan a Martin Tůma/BoysPlayNice

 

Architekt: PROGRES ATELIER – Jan Kalivoda, Vojtěch Kaas
Klient: AON Central and Eastern Europe, a.s.
Rozloha: 1100 m2
Budget: 30 mil. Kč
Realizace ve čtyřech etapách: 07/2016 – 08/2017

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2017

 
 
 
 
50.0838171
14.4240627
Sídlo společnosti AON

Sídlo společnosti AON
Václavské náměstí / Jindřišská ulice
Praha 1

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz