Městský blok, jehož je dům součástí, je situován poblíž řeky Chrudimky, jihovýchodně při okraji centra Pardubic. Tvoří ho stavby dvou měřítek – později postavené domy ustupují z původní uliční čáry, čímž předurčují novou, objemnější prostorovou regulaci.
Třípodlažní dům slouží jako firemní sídlo se smíšeným provozem. V přízemí se nachází technické zázemí v podobě dílen a skladů, v patrech kanceláře. Výsledek je do jisté míry příkladem rozporu mezi formou a funkcí, jenž se projevuje nesouladem architektonického výrazu exteriéru s funkčně různorodou náplní uvnitř. Hmota nejvyššího podlaží je novou vrstvou, která korunuje historický dvoupodlažní sokl.
V rámci tvůrčího dialogu bylo zapotřebí vyrovnat se s několika momenty, které dávaly tušit spíše fragmenty řemeslných a materiálových kvalit částí původního objektu. Řešení interiéru je jednotné pro všechna podlaží – převážně bílá, do pozadí ustupující kulisa stěn, stropů a kleneb se střídmě laděnou barevností podlah je ve vybraných reprezentačních částech domu akcentována vestavným mobiliářem z dýhy palisandru.
Exteriér domu tvoří kombinace jemně šedé, do ulice bosáží profilované omítky s korunou nejvyššího podlaží z vertikálně profilovaného plechového obkladu.
Autorská zpráva
Foto: Alexandra Timpau
Autoři: Robert Jelínek, Jiří Vojtěšek; spolupráce Pavel Tesař, Zbyněk Šrůtek
Minimalistické, ale praktické. Taková ideální kombinace pro rodinný život. A ta krytá terasa vypadá podle popisu parádně :-)
Zní to jako velmi promyšlený návrh. Máme podobně svažitý pozemek, tak mě inspiruje, že i takové místo má velký potenciál!
Je to moc krásný projekt :-) A ten důraz na orientaci místností podle světových stran..To dělá v každodenním životě obrovský…
Musím potvrdit..žádná plíseň, žádné tepelné mosty. Funguje skvěle!
Projekt pana Vostrackého sleduju už delší dobu, má opravdu cit pro funkční a zároveň estetické stavby. Tahle není výjimkou.