Skatepark Řeporyje

Skatepark Řeporyje

(14. 6. 2023) U / U studio

   
 
 
 
 

Skatepark Řeporyje

Impulz ke vzniku volnočasového areálu v Řeporyjích vzešel přímo od obyvatel městské části, z jejich potřeby multifunkčního volnočasového areálu. Naším cílem bylo vytvořit atraktivní a bezpečný veřejný prostor, který bude umožňovat variabilní využití pro různé věkové a sociální skupiny.

Návrh obsahuje galerii, skatepark, parkour, pumptrack, letní kino a dřevěná podia pro provádění kulturních akcí. To vše je spojeno do jednoho fungujícího celku. Mobiliář svou materialitou respektuje sochy, které navrhli přední čeští umělci. Umístěné sochy jsou v přímém dialogu s kompozicí a prvky sportoviště, čím vytváříme netradiční spojení pohybu a umění. V prostoru jsme také umístili nové veřejné osvětlení, piknik zónu s grilem, pingpongový stůl, nabíjecí sloupky a pítko, což by mělo být na podobných místech standardem. V blízkosti parkour hřiště je návrh připraven na rozšíření v podobě zázemí pro uživatele areálu.

Hlavní plocha je tvořena hlazeným železobetonem pro plynulou jízdu. Část betonových ploch je pigmentována do zemité barvy korespondující ze sochami v okolí, což pomáhá areálu splynout s okolím. Diagonální komunikace je tvořena betonovou dlažbou pro lepší orientaci v prostoru. Hrany překážek a tyčové prvky jsou z barvené oceli, rovněž jako konstrukce dřevěných pobytových pódií. Části areálu pro odpočinek jsou vyčleněny mlatovým povrchem, který dotváří přírodní charakter území a méně se přehřívá, čímž zlepšuje příznivé mikroklima. Veškerá dešťová voda je pomocí drenážních potrubí a průvalů vsakována přímo na pozemku.

Zrušením oplocení a kompletním otevřením areálu se dokládá víra v sociální bezpečnost a v inkluzi sociálních vrstev a jednotlivých sportovních funkcí. Veřejné osvětlení areálu přímo komunikuje s překážkami a umožňuje užívaní sportoviště i ve večerních hodinách. Bezpečný pruh pro pěší skrz celý pozemek tvoří diagonálu od uměleckého centra BUBEC do centra obce. Areál je dobře propojen sítí cest a zpevněných ploch. Pobytové schody ve svahu nabízí výhled na celý areál s malebným Dalejským údolím v pozadí. Brownfield, nacházející se vedle uměleckého centra BUBEC, se proměnil na areál, který se stává významným společenským centrem MČ Praha Řeporyje a místem, kde dochází k propojení sportu a kultury.

Materiály
Hlazený beton – podlaha skateparku, překážky, rádiusy, pobytová zídka
Ocel – hrany překážek, tyčové prvky, konstrukce mobiliáře, veřejné osvětlení, sochy umělců
Betonová dlažba – diagonální komunikace
COR-TEN – sochy umělců
Modřínové fošny – obklad dřevěných pobytových pódií, obklad mobiliáře

Autorská zpráva

Foto: Jiří Kotal

Studio: U / U studio
Autoři: Jiří Kotal, Martin Hrouda, Jan Maleček
Umístění projektu: Tělovýchovná ulice, Praha 13 – Řeporyje
Rok projektu: 2020
Rok dokončení: 2022
Hrubá podlahová plocha: 2453 m²
Plocha pozemku: 4550 m²
Náklady: 14,5 mil. CZK
Klient: MČ Praha Řeporyje, Praha 13
Spolupráce:
Autor sochy Koule z koleček: Čestmír Suška
Autor sochy Kickflip: Lukáš Rais

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Dokončení

2022

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2023 a href="https://bmone.cz/" target="_blank"Business Media One, s. r. o./a Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: a href="mailto:stavbaweb@bmone.cz"stavbaweb@bmone.cz/a