Škola v Oslavici

Škola v Oslavici

Oslavice

(26. 2. 2021) David Prudík

   
 
 
 
 

Škola v Oslavici

Objekt sestává z historické budovy školy přibližně z počátku 20. století a dostavby mateřské školy z roku 2014. Historický objekt byl dvoupodlažní, částečně podsklepený se sedlovou střechou. Původní hlavní vstup z jihozápadu již nesloužil jako vstup do školy, ale byl ponechán, nový hlavní vstup je nyní ze severovýchodu. Všechny výplně otvorů byly plastové s dvojitým zasklením. Z jihovýchodní strany byla k objektu dostavěna jednopodlažní mateřská škola. Na zahradě bylo vybudováno dětské hřiště a osazena vzduchová trampolína.


Obec požadovala rozšíření mateřské školy do 2. NP historického objektu a přesunutí dvou tříd základní školy z 2. do 3. NP. Abychom získali prostor pro požadovaný počet žáků základní školy, odstranili jsme sedlovou střechu a vybudovali nástavbu. Začíná nad původní římsou, za kterou částečně ustupuje. Od původní budovy je oddělena a opticky odlehčena svislým laťovým obložením z tepelně upraveného dřeva a zaoblenými rohy. Díky tomu jsme mohli odstranit okapy a svody dešťové vody na nejexponovanějších fasádách. Nová střecha je plochá, sklonitá k severovýchodu a schovaná za atikou. Rastr oken v nástavbě navazuje na rozmístění oken historického objektu. K dosažení prosvětlenosti tříd je střecha poseta střešními okny.

Severovýchodní část objektu, kde se nachází hlavní vstup se šatnami a sociálním zázemím, je opticky scelena laťovým obkladem, který probíhá po celé výšce budovy i přes okenní otvory.
 
Ve dvoře byl odstraněn objekt skladu, na jeho místě je nová polytechnická učebna, francouzskými okny otevřená na krytou terasu.
Fasády budovy jsou provedeny v probarvené bílé omítce, klempířské práce z falcovaného svitkového TiZn. plechu. Okna školy jsou dřevěná, okna polytechnické učebny hliníková.

Autorská zpráva
Foto: Tomáš Picka


Nástavba školy a novostavba polytechnické učebny
Investor:
Obec Oslavice
Autoři, projekt, autorský dozor: David Prudík; spolupráce Terezie Havlíková, Markéta Čermáková
Dětské hřiště, zahrada: M&P architekti, Markéta a Petr Veličkovi

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2020

 
 
 
 
49.3407722
15.9907066
Škola v Oslavici

Škola v Oslavici
Oslavice

Komentáře ke článku

 
 
 
 

26. 2. 2021 22:10:55. Re: Škola v Oslavicích. Jitka
15. 3. 2021 20:13:44. Re: Re: Škola v Oslavicích. Pavel
18. 3. 2021 22:35:21. Re: Re: Re: Škola v Oslavicích. Jitka

 
 
 
 

26. 2. 2021 22:10:55. Re: Škola v Oslavicích. Jitka

  Zarazilo mě, že je sice u školy parkoviště, dokonce i se stáním pro invalidy, ale ke vchodu nevede žádný chodník.

15. 3. 2021 20:13:44. Re: Re: Škola v Oslavicích. Pavel

  Před školou stojí zaražený pilot.

18. 3. 2021 22:35:21. Re: Re: Re: Škola v Oslavicích. Jitka

  :-)
Jestli hrátky s češtinou, tak nejsou piloty jako piloti.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz