SMC Development kvůli výškové budově podala stížnost na NPÚ

SMC Development kvůli výškové budově podala stížnost na NPÚ

(3. 10. 2013) (ČTK) - Společnost SMC Development, která poblíž centra Olomouce připravuje stavbu nové výškové budovy Šantovka Tower, se 2. října ohradila postupu Národního památkového ústavu (NPÚ). Investor tvrdí, že pracovníci NPÚ při projednávání tohoto záměru postupují protiprávně a snaží se projekt za každou cenu zastavit. Firma SMC Development proto zaslala NPÚ stížnost, o které bude informovat také ministerstvo kultury.

 
 
 
 

SMC Development kvůli výškové budově podala stížnost na NPÚ

(ČTK) - Společnost SMC Development, která poblíž centra Olomouce připravuje stavbu nové výškové budovy Šantovka Tower, se 2. října ohradila postupu Národního památkového ústavu (NPÚ). Investor tvrdí, že pracovníci NPÚ při projednávání tohoto záměru postupují protiprávně a snaží se projekt za každou cenu zastavit. Firma SMC Development proto zaslala NPÚ stížnost, o které bude informovat také ministerstvo kultury.

Vědecká rada NPÚ tento týden odmítla projekt výškové budovy Šantovka Tower, která by se díky svým 75 metrům měla s radnicí dělit o pozici druhé nejvyšší stavby ve městě, protože by prý výrazně poškodila panorama historického centra Olomouce. Projekt kritizovalo i vedení olomoucké pobočky NPÚ, které tvrdí, že záměr je v rozporu se zásadami rozvoje Olomouckého kraje, regulačním plánem městské památkové rezervace i nařízeními ministerstva kultury.

"Dosavadní postup NPÚ je v hrubém rozporu s právními předpisy," řekl dnes ČTK mluvčí projektu Šantovka Tower Juraj Aláč. Pracovníci NPÚ letos podle něj vydali tři negativní stanoviska k projektům firmy SMC Development, mezi kterými bylo kromě rezidenční výstavby i dětské hřiště. "Z vyjádření NPÚ, které jsme obdrželi, je zřejmé, že žádný z negativních závěrů není podložen jakoukoliv odbornou argumentací a vyjádření vykazují zcela zásadní protiprávní vady," upozornil Aláč.

Firma SMC Development tvrdí, že těsně před ukončením správního řízení se do správních postupů vložila generální ředitelka NPÚ Naděžda Goryczková, která v dopise zaslaném úředníkům požaduje zastavení projektu. "Dopis byl správnímu orgánu doručen na poslední chvíli tak, abychom již nemohli reagovat," podotkl Aláč.

Ředitelka NPÚ podle Aláče zároveň požádala o schůzku olomouckého primátora Martina Novotného (ODS). "Očekáváme, že účelem setkání má být opět pokus ovlivnit pozici místní samosprávy způsobem, který nemá jakoukoli oporu v právních předpisech a neslučuje se s posláním této instituce," dodal.

Vědecké radě NPÚ vadí zejména to, že výšková budova má být postavena poblíž centra Olomouce v sousedství nového nákupního centra Galerie Šantovka a od radnice ji bude dělit vzdálenost pouze 900 metrů. "Architektonická kvalita zmíněných staveb není přesvědčivá a nelze je považovat za přínosné ani urbanisticky," tvrdí NPÚ. Návrh budovy Šantovka Tower podle památkářů prolamuje ochranné pásmo historického centra.

V Olomouci nyní stojí dvě nové výškové budovy. Regionální centrum Olomouc měří 71 metrů a budova Moravské vysoké školy 74 metrů. Nový územní plán, který zatím nevešel v platnost, s dalšími výškovými budovami u městské památkové rezervace nepočítá. Proti jejich stavbě se vyjádřilo ministerstvo kultury.

Projekt stavby budovy Šantovka Tower v areálu bývalého podniku Milo, která má mít 22 pater, posuzují úředníci magistrátu. SMC Development ale nehodlá čekat na to, až bude nový územní plán schválen. Pokud získá povolení na základě dosavadního plánu, může budovu začít stavět i poté, co vejde v platnost nová verze.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Administrativa

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz