Socha od Lukáše Raise novou dominantou CITY WEST ve Stodůlkách

Socha od Lukáše Raise novou dominantou CITY WEST ve Stodůlkách

 
 
 
 

Socha od Lukáše Raise novou dominantou CITY WEST ve Stodůlkách

Administrativní centrum CITY WEST v Západním městě v pražských Stodůlkách má novou dominantu. Je jí umělecké dílo od mladého renomovaného autora Lukáše Raise. Kovová plastika s názvem „Noha“ byla slavnostně odhalena ve čtvrtek 6. prosince za účasti autora sochy.


„Materiálové a tvarové řešení díla umožňuje přímý kontakt s veřejností, a to jak v rovině vizuální, tak dotykové. Prolézání, posedávání, ohmatávání je dovoleno, ne-li přímo doporučeno. Tento kontakt s uměním fyzicky, přímo v místě instalace, je ve shodě se záměrem narušit uměle vybudovanou a hluboce zakořeněnou galerijní filozofii, která většinou striktně odmítá kontakt diváka s výtvarným dílem,“
vysvětlil záměr při instalaci díla jeho autor Lukáš Rais.

Podle něj osobní hmatové poznání spojené s vizuálním vnímáním sochy jako celku, posouvá poznání výtvarného díla do rovin akceptovatelných a pochopitelných všemi vrstvami obyvatel a pomáhá při chápání principů umění a to nejenom moderního.

Plastika „Noha“ je vyrobena z masivního kovového materiálu. Jednotlivé části jsou pevně spojeny v kompozitní celek odolávajícím běžným mechanickým útokům. Socha sama o sobě definuje a přetváří prostor, ve kterém je umístěna a to poměrně zásadním způsobem. Tím také podle Lukáše Raise vstupuje do architektury tím nejčistším možným způsobem a to sama sebou.

Dílo bylo v předchozích letech prezentováno na několika výstavách po celé České republice. Setkalo se s velkou pozorností nejen dospělých. „Plastika byla prakticky v permanentním obležení diváků. Právě takový kontakt s veřejností je u tohoto díla žádoucí,“ doplňuje Lukáš Rais. Ten také poděkoval společnosti FINEP za ochotu při instalaci tohoto díla.
tisková zpráva

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.