Socha od Lukáše Raise novou dominantou CITY WEST ve Stodůlkách

Socha od Lukáše Raise novou dominantou CITY WEST ve Stodůlkách

(12. 12. 2012) Administrativní centrum CITY WEST v Západním městě v pražských Stodůlkách má novou dominantu. Je jí umělecké dílo od mladého renomovaného autora Lukáše Raise. Kovová plastika s názvem „Noha“ byla slavnostně odhalena ve čtvrtek 6. prosince za účasti autora sochy.

 
 
 
 

Socha od Lukáše Raise novou dominantou CITY WEST ve Stodůlkách

Administrativní centrum CITY WEST v Západním městě v pražských Stodůlkách má novou dominantu. Je jí umělecké dílo od mladého renomovaného autora Lukáše Raise. Kovová plastika s názvem „Noha“ byla slavnostně odhalena ve čtvrtek 6. prosince za účasti autora sochy.


„Materiálové a tvarové řešení díla umožňuje přímý kontakt s veřejností, a to jak v rovině vizuální, tak dotykové. Prolézání, posedávání, ohmatávání je dovoleno, ne-li přímo doporučeno. Tento kontakt s uměním fyzicky, přímo v místě instalace, je ve shodě se záměrem narušit uměle vybudovanou a hluboce zakořeněnou galerijní filozofii, která většinou striktně odmítá kontakt diváka s výtvarným dílem,“
vysvětlil záměr při instalaci díla jeho autor Lukáš Rais.

Podle něj osobní hmatové poznání spojené s vizuálním vnímáním sochy jako celku, posouvá poznání výtvarného díla do rovin akceptovatelných a pochopitelných všemi vrstvami obyvatel a pomáhá při chápání principů umění a to nejenom moderního.

Plastika „Noha“ je vyrobena z masivního kovového materiálu. Jednotlivé části jsou pevně spojeny v kompozitní celek odolávajícím běžným mechanickým útokům. Socha sama o sobě definuje a přetváří prostor, ve kterém je umístěna a to poměrně zásadním způsobem. Tím také podle Lukáše Raise vstupuje do architektury tím nejčistším možným způsobem a to sama sebou.

Dílo bylo v předchozích letech prezentováno na několika výstavách po celé České republice. Setkalo se s velkou pozorností nejen dospělých. „Plastika byla prakticky v permanentním obležení diváků. Právě takový kontakt s veřejností je u tohoto díla žádoucí,“ doplňuje Lukáš Rais. Ten také poděkoval společnosti FINEP za ochotu při instalaci tohoto díla.
tisková zpráva

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz