Socha Svobody
(3. 11. 2016) V pátek 28. října oslavila 130 let.
Socha Svobody
DPA: 13 faktů ke 130. výročí odhalení sochy Svobody
(ČTK/DPA) - Socha Svobody, jinak také "Lady Liberty", patří mezi nejznámější sochy světa. Od jejího slavnostního odhalení uplynulo v pátek 28. října 130 let a u příležitosti tohoto výročí shromáždila agentura DPA 13 kuriózních faktů týkajících se této stavby:
1. BARVA: Ve skutečnosti nebyla zelená dáma s pochodní v ruce vůbec zelená. Vědci se domnívají, že měla původně tmavě hnědou barvu. Osnova sochy je železná a na ní je nabalena měděná vrstva, která byla zpočátku hnědá. Tato barva ale vydržela jen asi 20 let, tvrdí vědci. Postupem času vnější vrstva sochy větrala a rezivěla, čímž dostala zelenou barvu.
2. PŮVOD: Socha s plným názvem "Liberty Enlightening the World" je darem Francie Spojeným státům, avšak jen z části. Francie se totiž postarala jen o sochu, zatímco podstavec dodaly Spojené státy. Sbírka na sochu se na obou stranách Atlantiku konala s velkými obtížemi, a tak dorazil dárek do Ameriky s desetiletým zpožděním - původně se měl křest sochy konat u příležitosti stého výročí americké nezávislosti v roce 1876.
3. DOPRAVA: Ještě v roce 1878 byla hlava sochy Svobody vystavena na světové výstavě v Paříži. Pak socha cestovala ve 350 kusech rozložených ve 214 krabicích na přepravní lodi Isere rozbouřeným Atlantickým oceánem do New Yorku. Její opětovné smontování trvalo čtyři měsíce. Před tisíci přihlížejícími pak sochu pokřtil 28. října 1886 v newyorkském přístavu bývalý americký prezident Grover Cleveland.
4. OSTROV: Socha svobody má svůj vlastní ostrov Liberty Island, vzdálený od jižního Manhattanu asi dva a půl kilometru. Ačkoli patří vody okolo ostrova státu New Jersey, je za Liberty Island zodpovědný stát New York. Ostrov se dříve jmenoval Bedloe's Island a nacházela se na něm pevnost. Své současné jméno dostal ostrov oficiálně až v roce 1956.
5. OBYVATELÉ: Na ostrově žili lidé po dobu více než 200 let, ačkoliv jich nebylo mnoho. Od roku 2014 tam však "Lady Liberty" žije sama. Její poslední soused, správce David Luchsinger, odešel do důchodu. Luchsinger na slavném ostrově bydlel se svou ženou čtyři roky a o sochu se staral. V roce 2012 však dům, ve kterém bydleli, silně poškodil hurikán Sandy a manželé se museli dočasně vystěhovat. Správce sochy tak s ní již sice nebydlí, navštívit zelenou dámu však ročně na trajektu přijede kolem čtyř milionů turistů.
6. HURIKÁN: Sandy poškodil i samotnou sochu, ta však již byla opravena a opět přijímá návštěvy. Při silném větru se socha může vychylovat až o osm centimetrů, pochodeň dokonce až o dvanáct.
7. DESIGNÉR: Sochu navrhl Francouz Frédéric-Auguste Bartholdi. Znázorňuje římskou bohyni svobody Libertas. Obličej bohyně modeloval Bartholdi prý podle své matky.
8. VZHLED: Výška sochy je 46 metrů bez podstavce, její nos měří 1,37 metru. "Lady Liberty" má na sobě roucho, v levé ruce tabuli s datem prohlášení americké nezávislosti a nad hlavu zvedá pravou ruku s pochodní. Na hlavě má korunu se sedmi hroty, které představují sedm kontinentů.
9. CHŮZE: "Lady Liberty" nestojí, nýbrž kráčí: má nadzdvihnuté pravé chodidlo. Okolo chodidel jí pak leží roztrhané řetězy jako symbol osvobození.
10. POCHODEŇ: Pochodeň měla původně sloužit jako maják. Přes několikaletou snahu se ji vědcům nepodařilo dostatečně rozsvítit, proto dnes nemá žádnou funkci. Před sto lety navíc pravou ruku sochy poškodili němečtí sabotéři bombovým atentátem, a od té doby může k pochodni po dlouhém rozviklaném žebříku šplhat jen správce sochy.
11. MUZEUM: Turisté mohou navštívit sochu a po předchozí domluvě i její korunu. V podstavci sochy se nachází malé muzeum. Před nedávnem oznámily příslušné americké úřady, že se na ostrově bude stavět nové muzeum.
12. SESTRY: Socha má mnoho dvojčat v jiných městech, například v Colmaru ve francouzském Alsasku. Tato napodobenina z umělé pryskyřice měří pouhých dvanáct metrů a stejně jako její velká sestra v New Yorku stojí i ona u vchodu do města a od roku 2004 vítá příchozí návštěvníky. Proč právě v Colmaru? Právě tam se totiž v roce 1834 narodil architekt Bartholdi. Zatímco však architekt na soše pracoval roky, byla tato napodobenina o sto let později hotová již za devět měsíců. (Pozn. ČTK - Česká republika vlastní takové napodobeniny dokonce dvě. Obě jsou jen pár kilometrů od sebe na kruhových objezdech v Komořanech a Rousínově a u obou případů jde o reklamu místní firmy.)
13. IKONA: Rozliční umělci ztvárnili sochu Svobody ve svých obrazech a roli hraje i v mnoha amerických filmech. Bývá v nich ale často zničena, jako například ve filmech Den nezávislosti nebo Den poté.
Doplněno Stavbaweb:
Wikipedie: Socha Svobody
Oficiální stránky památníku
Socha svobody v New Yorku: Informace, vstupné, mapa a zajímavosti
Základní informace o objektu
Kategorie
Veřejný prostor/landscaping
Socha Svobody
Komentáře ke článku
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

4. 12. 2023 18:13:52
Re: Re:Ne - Šťastný Hlavák.
Jsem zvědav, zda prostesty odborníků dojdou vyslyšení, a nedopadne to jako s rohovou budovou Opletalovy na Václaváku. Tam sice památkáři a moudří lidé neobstáli, prohráli, ale nakonec zde ta nová nová budova není žádné kulturní strašidlo, jako Europalác u Můstku.
4. 12. 2023 18:10:33
Re: Re: Šťastný Hlavák.
Díky Karle, to jsou správná slova!
4. 12. 2023 18:09:36
Re: Re: Fibonacci.
Řekl bych že s tím mohu souhlasit. A co radní města? Hlaváček nerozhoduje sám, ti ostatní jsou jistě svéprávní.
4. 12. 2023 17:05:26
Re:Ne - Šťastný Hlavák
Výsledná studie je důkazem naprostého nepochopení potřeb obyvatel a cestujících, jak ze strany soutěžících, tak ze strany zadavatele. Nádraží v zásadě vyhovuje dnešním potřebám /mimo pokladen , které ale v době on line prodejů ztrácí důležitost/. Nevyhovuje" Šervůd " před nádražím, ten však návrh neřeší, ba naopak ho gigantickým otevřeným přístřeškem zhoršuje. Navržená dřevostavba nepatří do místního prostředí, a to bez toho, zda je zde památkový objekt - Fantova budova původního nádraží - kterou přístřek výrazně zakrývá. České dráhy by měly řešit jiné problémy a né se zabývat urbanismem, kterému nerozumí. Bohužel to platí i pro Magistrát. l
4. 12. 2023 15:54:06
Re: Šťastný Hlavák
Likvidace stávajícího objektu je nepřijatelné barbarství a pitomost. v 80. letech jsem nakreslil pro Sial Fantovu budovu Praha hl. n. v měřítku 1/100 u příležitosti studie i s modelem zastřešení jižního předpolí a napojení na Vinohrady. Tak, jak je propojen na severu s Žižkovem, je rozvoj na jih jediné možné řešení. Chybí diskuze o smyslu věcí. Centrum Prahy je Václavské náměstí, k němu se přiblížit, dává smysl. Vykročení na západ je krokem do tmy. Je na čase řešit problémy tady a teď. Dánové nemohou chápat Genia Loci místa.
4. 12. 2023 15:31:48
Re: Fibonacci
Jediné nazvání, které návrh může unést, je NEŠŤASTNÝ HLAVÁK. Žádné přirozené propojení sadů a Fantovy budovy není. Jde o uměle vytvořený uzel bez přirozených a tradičních návazností na tradiční prostor. Ve vizualizacích, které snesou vše, na rozdíl od následujících uživatelů, schází již pouze ženy v burkách a islámská mešitka. Výraznou osobností návrhu je "architekt" HŘIB architekt Hlaváček. Měla by se rozvinout diskuze, kdo a jakým způsobem byla soutěž vyhlášena a kdo ji posuzoval!? T.j. kdo nese zodpovědnost za plýtvání z prostředky z peněz občanů - daňových poplatníků. HRŮZA hrůzoucí...........
4. 12. 2023 15:03:18
Re: Fibonacci
Moc milé, příjemné, hezké s citlivým měřítkem k okolí. Prima.
1. 12. 2023 11:56:55
Re: Re: Tituly Stavba roku 2023 byly rozdány.
Zkusila jsem je spočítat. 41?
30. 11. 2023 18:18:37
Re: Tituly Stavba roku 2023 byly rozdány
Čím více cen, TÍM LÉPE a ještě radostněji. Ať se v tom konsument - laik - vůbec nevyzná.......
28. 11. 2023 12:37:04
Re: Bazén na Lochotíně je po rekonstrukci, s obklady RAKO
Od 8- 18 let jsem plaval 3 hodiny denně, 6-7 v 25m bazénu v Riegrových sadech a 17-19 v Podolí, celou dobu mě provázel pocit chladu, což takhle zkusit používat teplé barvy obkladů? Ideál jsem nalezl v 5*hotelu Radisson v Golden Bay na Maltě.S pozdravem Ing. arch. Karel Doubner tel. (+420) 603 433 611 Zbraslavská 35/7 CZ-159 00 Praha 5 Malá Chuchle Autorizace v ČKA 00078 DOUBNER spol. s r. o. IČ 62909231 ID datové schránky 64v2537 https://www.facebook.com/architekt.doubner; www.doubner.cz;
22. 11. 2023 12:26:45
Re: Teorie: Komplex budov u Masarykova nádraží
Skvělý text. A jeho poslání je zřejmé. Organismus města, jeho nemoci, potenciály, ambice jsou asi tak "jednoduché", jako fungování organismu člověka. Problém je v tom, že máme tendenci jejich problémy rozdělit a nevidět věci v souvislostech. To je až příliš složité. Takže kardiolog neřeší klouby. A fungování a prspektivu města vytváří kdo? Politici? Aktivistická veřejnost? Developeři? Památkáři? Urbanisté IPR-u? Odpověď je tak prostá: všichni ve vzájemné diskusi a střetech. A zjednodušit to fak nejde. Na jasná a věčná parciální pravidla jednotlivých skupin zapomeňme...
21. 11. 2023 18:15:44
Re: Re: Teorie: Komplex budov u Masarykova nádraží.
Zdravím kolego! Délka článku odpovídá cíli-sumarizuje (v roce 2018!) širokou-"roztěkanou"- diskuzi/reakce po té, co projekt z ateliéru Yahy Hadid vyhrál. Snažili jsme zachytit/popsat názory k vítěznému projektu a zároveň ukázat co stanoviska/názory spojuje i rozděluje a s jakými důsledky. Odtud ta tématizace do 8 bodů a délka článku. Ale máte pravdu - web vyžaduje kratký úderný text. Nicméně prosíme o schovívavost: Text pro google-generaci jsme přece jen respektovali aspoň uplatněním oxfordských odstavců - tak se to dělá mimo ČR. Myslíme, že naše stanovisko/názor formulovaný dnes (listopad 2023) - po významné realizaci projektu atd.- bychom pro potřeby/nároky webu zvládli do jednoho odstavce na něco přes půl plus stránky. Ale to nebyl cíl našeho článku v roce 2018!
21. 11. 2023 09:18:31
Re: Terminál hromadné dopravy Nová Paka
To se povedlo. Díky.
16. 11. 2023 15:11:48
Re: Teorie: Komplex budov u Masarykova nádraží
Co nám chtěli autoři říci, se složitě dohledává, protože tak odborný text, kde skáčí z jednoho tématu pro příklad do jiného, je dost náročně rozklíčit. To abychom zjistili, co by mohlo nebo mělo následovat. Myslím, že to mnoho čtenářů nebude bavit tak dlouho, aby dočetli celý článek. Stálo by za to k tomu dopsat dovětek, co má být cílem souboru staveb se zachováním ducha místa a tvarosloví podle Zahy Hadid a jak to bude propojeno s tou zmíněnou budoucně dokončenou magistrálou sever-jih. Bude?
14. 11. 2023 22:09:41
Re: Dřevěné školky globálním trendem
Můžete mi, prosím, říct, jak je dřevo povrchově ošetřeno, aby neztratilo své přirozené vlastnosti? Protože jinak neporovnáváte zděné omítané stavby se dřevem, ale s nějakým povrchovým materiálem dřevostavby.
14. 11. 2023 21:59:27
Re: Recenze: Lávka nad rozbouřeným průtahem
Děkuji autorům článku za skloňování genia loci. To už je dnes vzácné, takže mě to potěšilo.
14. 11. 2023 21:45:32
Re: V Chomutově se kdysi chodilo do městských sadů za exotikou
Tedy o tom, že je tohle citlivá rekonstrukce, by se dalo s úspěchem pochybovat. Střecha je pěkná, to ano, ale co ta šílená barva soklu a tmavá okna?
14. 11. 2023 21:34:31
Re: Rekonstrukce domu v Nebušicích
To zábradlí s "pouliční lampou" je úžasné.
14. 11. 2023 21:23:01
Re: Re: Grand Prix Architektů získala Kloboucká Lesní.
To je dlouhodobý nešvar všech cen. Aby to nikomu nebylo líto. Vždyť ani Oskar už není jen jeden.
14. 11. 2023 21:04:41
Re: Re: Lesní chata u Prahy.
Omluvte. prosím, opakovaný příspěvek, nebylo to úmyslně. Nějak jsem si nerozuměla s počítačem.