Sokolovna Holice

Sokolovna Holice

Holubova 446, 534 01 Holice

(1. 12. 2016) Holickou sokolovnu čekají opravy a bourání přístavby.

   
 
 
 
 

Sokolovna Holice

(ČTK) - Holická sokolovna by se mohla vrátit do původní podoby z roku 1913. Jednota připravuje demolici přístavby z 60. let. Objekt navržený architektem Otakarem Novotým v duchu geometrické moderny je kulturní památkou. ČTK to řekl starosta TJ Sokol Holice Lukáš Horský.

"Přístavba byla k té budově dost necitlivě přilepena. Jsou v ní sociálky. Chystáme se ji zbourat a obnovit vnější plášť stavby," řekl.

Kromě toho chtějí sokolové rekonstruovat cvičební sál, šatny a vyměnit elektroinstalaci. Režnou fasádu opravili již v minulosti, nechávali také vyměnit okna. "Do interiérů se od 50 let neinvestovalo. Je zanedbaný. Konstrukce stavby je v dobré kondici," řekl Horský.

Významného architekta pozval do Holic filantrop, starosta Sokola a lékař Čeněk Zemánek. Podle jeho návrhu si nechal Zemánek, který se později stal i starostou města, na náměstí postavit dům. Zároveň si u Novotného sokolové zadali návrh sokolovny.

Sokolovna mívala ochozy s hřištěm, které byly později kvůli špatnému stavu zbourány. Na jejich místě stojí sportovní hala. U sokolovny měly podle Novotného projektů ještě stát městské lázně a kulturní dům. Zůstalo jen u plánů, protože začala první světová válka.

Novotný byl žákem a spolupracovníkem Jana Kotěry, propagátora architektonické moderny. Na exteriéru sokolovny je patrná střídmá holandská architektura a decentní prvky románských bazilik. Tvoří jej režné zdivo a geometrický dekor.

Sokolové odhadují náklady na rekonstrukci na pět milionů korun, čtyři miliony korun chtějí získat z dotací. Žádali už loni, ale neuspěli. Pokud jim ministerstvo školství dotace přislíbí, v příštím roce zahájí stavební práce.

Doplněno Stavbaweb:
Wikipedie / Sokolovna Holice
Historické fotografie sokolovny najdete ZDE.
www.sokolholice.cz

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

 
 
 
 
50.07091
15.98903
Sokolovna Holice

Sokolovna Holice
Holubova 446
534 01 Holice

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz