SOUE

SOUE

Vejprnická, Plzeň Skvrňany

(21. 1. 2022) projectstudio8

   
 
 
 
 

SOUE

Víceúčelový sál Středního odborného učiliště elektrotechnického, který slouží i společenským a kulturním akcím, pochází ze sedmdesátých let minulého století. Jeho stav, vybavení a zázemí již neodpovídalo současným nárokům. Navrhli jsme proto elementární úpravu interiéru i fasád sálu, zpřehlednili jeho provoz a jeho zázemí jsme rozšířili přístavbou navazující na původní část přísálí. Rovněž jsme vytvořili kultivovaný nástupní prostor s rampou a stupni vyrovnávajícími terénní rozdíl mezi svažitou ulicí a úrovní vstupu. Do jednopodlažní přístavby přimknuté k vyšší hmotě sálu na západní a jižní straně jsme situovali nový bezbariérový vstup, foyer, bar, zázemí zaměstnanců a hygienické zázemí.


Do návrhu jsme se pokusili propsat zaměření školy a objektu tak vtisknout nezaměnitelnou tvář. Sinusoidou střídavého proudu jsme se inspirovali v profilaci perforovaného hliníkového plechu u obkladu stěn v interiéru i exteriéru. Vlnitý plech jsme uplatnili i v opláštění baru. Symbol elektrického výboje jsme promítli také do tvaru stropního osvětlení, které se láme v chodbě. Svoji příslušnost k elektrotechnickému učilišti dává objekt najevo i zvenčí – proměnlivé diodové podsvícení fasád může dynamicky reflektovat dění uvnitř.
 
Barvy jsme vybírali z monochromatického spektra. Působení vnitřního prostředí jsme založili především na kontrastu světlých povrchů s černými dveřními křídly či topnými tělesy; v černé barvě jsme pojednali i prostor baru. Tuto barevnost jsme zvolili i v upraveném sálu. Jediným výrazným doplňkem přísálí je červený mobiliář, který prostorem „problikává“ jako kontrolky řídícího panelu.

Autorská zpráva
Foto: Matěj Hošek
Ocenění: Cena primátora města Plzně v soutěži Stavba roku Plzeňského kraje za rok 2020

Autoři: Bohuslav Strejc, Ondřej Janout, Jan Běl; grafika Klára Macourková

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2020

 
 
 
 
49.7429733
13.3343011
SOUE

SOUE
Vejprnická
Plzeň Skvrňany

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz