Soukromá residence

Soukromá residence

Čejkovice

(7. 1. 2019) Studio acht

   
 
 
 
 

Soukromá residence

Původní historická obytná budova zemědělské usedlosti v Čejkovicích byla nevratně zničená necitlivou rekonstrukcí předchozího majitele. Padlo rozhodnutí postavit místo ní novostavbu půdorysně respektující stávající objekt. S ostatními hospodářskými budovami usedlosti tak byla zachována sevřená kompozice. Stodola v horní části areálu, z níž se zachovaly pouze obvodové stěny, nebyla rekonstruována (původní stav už ani nebylo možné z dostupných dokumentů úplně zjistit), ale záměrně byla ponechána ve stávajícím stavu a zakonzervována. Uvnitř části tohoto fragmentu byla postavena lehká vestavba garáže s úrovní střechy nižší než zachované obvodové stěny stodoly a tím zcela skryta pohledům zvenčí.
Samotná novostavba byla navržena v modulu 1200 mm a je tvořena téměř celoproskleným hlavním obytným podlažím sedícím ve spodní části na soklu suterénu s technickým a provozním zázemím objektu. Fasáda soklu je z místního kamene, konstrukční souvrství podlahy a střechy hlavního obytného podlaží přesahující po celém obvodu do prostoru o 600 mm jsou kryté prefabrikovanými betonovými dílci. Fasáda budovy tak tvoří vizuálně minimalistický koncept čtyř pruhů fasády: kámen – beton – sklo – beton se postupně vynořují ze svahu, vystupují nad terén, ve spodní části se od terénu přízemí odpoutává a končí v prostoru na železobetonové podpěře tvaru „y“ s výhledem do krajiny.
Interiér je řešen stejně vizuálně úsporně a čistě. Strop: pohledový beton členěný jednotným rastrem otisku bednění vycházející z modulace fasády. Stěny: pohledový beton, masiv dřevo, sklo. Podlaha: litá průmyslová podlaha, v kuchyni masiv dřevěná.

Autorská zpráva

Autoři: Václav Hlaváček, Ben Hoek, Lodewijk Baljon - landscape architekt; spoluautoři Lina Procházková, Petr Kopeček, Jan Štěpnička, Erika Hlaváčková, Ondřej Mach

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2014

Komentáře ke článku

 
 
 
 

7. 1. 2019 19:30:59. Re: Soukromá residence. K.Menšík
7. 1. 2019 22:17:58. Re: Re: Soukromá residence. Redakce

 
 
 
 

7. 1. 2019 19:30:59. Re: Soukromá residence. K.Menšík

  Obdivuhodná odvaha jak projektového týmu, tak i in vestora. Škoda, že jste neuvedli dispoziční řešení a víc o vybavení objektu. Zdraví k.m.

7. 1. 2019 22:17:58. Re: Re: Soukromá residence. Redakce

  Výkresy najdete na stránkách autorů zde:
http://www.studioacht.cz/portfolio_page/srezidence/

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz