Soutěž Fasáda roku 2019 zná své vítěze

Soutěž Fasáda roku 2019 zná své vítěze

(26. 4. 2019) Do soutěže Fasáda roku 2019 bylo přihlášeno 201 staveb realizovaných v letech 2017 a 2018 v České republice

   
 
 
 
 

Soutěž Fasáda roku 2019 zná své vítěze

Moderní Cubex Centrum Praha se dnes stalo místem slavnostního vyhlášení výsledků již osmnáctého ročníku soutěže Fasáda roku. Tuto prestižní odbornou soutěž, zaměřenou v několika kategoriích na zdařilá díla realizovaných zateplených či sanovaných objektů, architektonicky výjimečné, se zajímavou texturou, inovativní či jinak neobvyklé svým zpracováním, vyhlásila již tradičně společnost Baumit spol. s r. o.    

Do soutěže Fasáda roku 2019 bylo přihlášeno 201 staveb realizovaných v letech 2017 a 2018 v České republice. Podmínkou účasti bylo použití výrobků společnosti Baumit. Veřejná soutěž byla vyhlášena v pěti základních kategoriích a jednotlivé přihlášené realizace staveb posuzovala sedmičlenná odborná porota, které předsedal prof. Ing. arch. Michal Kohout. Jejími dalšími členy byli Ing. arch. Richard Černý, Ing. arch. David Chmelař, Ing. arch. Martin Chválek, MBA, Ing. Milan Špulák, Ing. Jiří Svoboda a Ing. arch. Jiří Harant.

Z prvního základního kola soutěže zvolila zmíněná porota v každé kategorii tři nejlepší realizace, které byly nominovány do druhého finálové kola. Z něj nakonec vzešly vítězné stavby v každé kategorii, které byly dnes večer slavnostně vyhlášeny. 

Vítězné realizace staveb v soutěži Fasáda roku 2019

• Kategorie Novostavba rodinného domu:
Rodinný dům se šikmou střechou „na druhou“, Struhařov u Mnichovic
Zhotovitel: Marek Cibulka
Projektant: Stempel Tesař architekti s.r.o.
Investor: soukromá osoba
Odůvodnění poroty: Novostavba rodinného domu je osazená do svahu a zastřešená sedlovou střechou se spádem mírně převyšující 45 stupňů. Nápadité hmotové řešení objektu a členění jednotlivých fasád i vhodně zvolený odstín vytváří jednoduchými prostředky celkově příznivý  dojem. Porota ocenila kultivované a nápadité řešení spojené s důrazem na detail i kvalitu provedení.

• Kategorie Novostavba bytového domu:
Residence Castle view, Na Hřebenech 1204/7, Praha 4 – Kavčí hory 

Zhotovitel: STAV-ING s.r.o.
Projektant: ma3 projekty s.r.o.
Investor: ED Group a.s.
Odůvodnění poroty: Soubor bodových bytových domů zaujal porotu svojí střídmou, uměřenou architekturou založenou na dobrých proporcích a kvalitním řemeslném detailu spojených do nevtíravě elegantního celku. Na fasádách se střídají hladké povrchy vytvořené kombinací podkladu z točené omítky CreativeTop Fine a zakletovaného povrchu Creative Silk s tmavšími jemně vroubkovanými povrchy vytvořenými zubovým hladítkem aplikovaným na omítkovinu CreativTop Pearl.

• Kategorie Novostavba nebytového domu:
Administrativní budova EUROVIA CS a.s., U Michelského lesa, Praha – Krč
Zhotovitel: STAV-ING s.r.o.
Projektant: AED project, a.s.
Investor: EUROVIA CS, a.s.
Odůvodnění poroty: Porota ocenila zvládnuté hmotové členění, které činí z velkého stavebního objemu stavbu přirozeného lidského měřítka. Přesto, že se jedná o třípodlažní objekt, ustupující přízemí a diagonálně natočené druhé patro způsobují, že administrativní budova působí vstřícným až domácím dojmem. Čistý kultivovaný dojem ze stavby zdůrazňují „funkcionalistická" pásová okna v kombinaci s jemnozrnou kletovanou omítkou Baumit CreativTop Silk. Vlastnosti omítkové směsi dávají vyniknout objemové hře a zdařile tak podtrhují moderní výraz domu.

• Kategorie Rekonstrukce historického objektu
Palác opata žďárského kláštera, Zelný trh 10, Brno
Zhotovitel: PSK Group, spol. s r.o.
Projektant: atelier dwg s.r.o.
Investor: soukromý investor
Odůvodnění poroty: Barokní Palác opata žďárského kláštera na brněnském Zelném trhu ožil novým životem. Projekční a realizační tým dokázal skloubit požadavky současné legislativy a limity památkové péče s atraktivním soudobým využitím. Fasády, rekonstruované do vzhledu z doby barokní přestavby paláce v 18. století, dokládají výborně odvedenou práci architekta, dodavatele stavby i výrobce použitých materiálů. Vnější povrchy svým provedením věrně odpovídají dobovému vzhledu. Fasády vnitřního nádvoří, kde se setkává historické provedení povrchů a pavlačí se soudobou vertikální zahradou a prvky z masivního skla, vytvářejí neopakovatelnou atmosféru nádvoří paláce.

• Kategorie Revitalizace, sanace, renovace
Rekonstrukce hospody se sálem v Máslovicích, ul. Pražská 16 
Zhotovitel: KyraStav spol. s r.o.
Projektant: Atelier bod architekti s.r.o.
Investor: obec Máslovice
Odůvodnění poroty: Zatímco v ostatních kategoriích se porota rychle shodla na vítězných realizacích uhrančivá střídmost „Rekonstrukce hospody se sálem v Máslovicích“ se nakonec prosadila až po delší diskusi týkající se především pojetí samotné kategorie a její vymezení oproti kategorii Rekonstrukce historického objektu. Jedná se o příkladnou renovaci nevýrazného historického objektu ve veřejném prostoru. Autoři dokázali citlivou úpravou fasád v architektonicky čistém provedení s důrazem na kvalitní detail povýšit řešený objekt na mimořádně kvalitní dílo přinášející místu novou kvalitu i charakter.

Vítězná díla v jednotlivých soutěžních kategoriích byla oceněna soškou Fasádea a finanční odměnou ve výši 25 000 Kč. 

Během odpoledne byly součástí akce tři odborné workshopy zabývající se aktuálními tématy a trendy v oboru stavebnictví a architektury. Slavnostním večerem provázel Ing. arch. Karel Kladívko a k příjemné atmosféře přispělo i vystoupení zpěvačky Anety Langerové. 

www.baumit.cz

tisková zpráva


Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz